Polub nas na Facebooku
Czytasz: USG połówkowe – kiedy przeprowadzić i jak się do niego przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

USG połówkowe – kiedy przeprowadzić i jak się do niego przygotować?

NAN

Fot: igrek / fotolia.com

USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań ultrasonograficznych u kobiet w ciąży. Wykonuje się je w 2. trymestrze, optymalnie ok. 20 tygodnia, ponieważ wtedy możliwe jest określenie płci dziecka. Na podstawie USG połówkowego lekarz szczegółowo ocenia anatomię oraz rozwój płodu.

USG połówkowe to zwyczajowa nazwa badania ultrasonograficznego genetycznego 2. trymestru ciąży. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ na jego podstawie lekarz ocenia, czy płód rozwija się prawidłowo. Na USG połówkowym weryfikuje się również przybliżony termin porodu, zwykle określa się też płeć dziecka. Standardowe USG połówkowe daje obraz dwuwymiarowy, jednak w nowoczesnych gabinetach istnieje możliwość wykonania USG połówkowego trójwymiarowego 3D, a nawet 4D, będącego obrazem trójwymiarowym zmieniającym się w czasie rzeczywistym.

USG połówkowe – kiedy najlepiej je przeprowadzić?

USG połówkowe przeprowadza się w 5. miesiącu ciąży, czyli w połowie ciąży – stąd potoczna nazwa tego badania. W tym okresie płód waży ok. 500 g i wówczas możliwa jest jego dokładna ocena anatomiczna – także serca oraz twarzy. Na podstawie USG połówkowego lekarz może rozpoznać ewentualne wady rozwojowe płodu (tzw. wady letalne). Można za nie uznać zaburzenie rozwojowe, którego skutkiem jest przedwczesna śmierć żywo urodzonego dziecka bądź które prowadzi do poronienia samoistnego, porodu niewczesnego albo zgonu wewnątrzmacicznego. Wadą letalną jest też zaburzenie rozwojowe, które kwalifikuje się do przerwania ciąży (zgodnie z obowiązującą ustawą).

Pacjentki o szczupłej budowie ciała mogą wykonać USG połówkowe wcześniej, między 18. a 19. tygodniem ciąży, ponieważ w ich przypadku lekarz może ocenić anatomię płodu, który waży wtedy ok. 250 g.

Zobacz też: USG w ciąży

USG połówkowe – jak się przygotować?

USG połówkowego nie wykonuje się dopochwowo, lecz przez powłoki brzuszne za pomocą aparatu ultrasonograficznego wyposażonego w sondę przezbrzuszną.

Aparat ultrasonograficzny powinien cechować się wysoką jakością oraz mieć możliwość wykonania badań w technice 3D i 4D.

Do badania USG połówkowego nie trzeba się przygotowywać, jednak lekarze często zalecają, by przed badaniem pacjentka nie opróżniała pęcherza, ponieważ pełny pęcherz ułatwia obserwację płodu na monitorze USG.

Badanie USG połówkowe jest bezbolesne i wykonuje je lekarz, który najpierw nakłada na brzuch pacjentki odpowiednią ilość specjalnego żelu na bazie wody, a następnie przesuwa po brzuchu sondę.

USG połówkowe – wyniki

Na podstawie USG połówkowego lekarz ocenia anatomię płodu, czyli jego budowę oraz wagę i wiek płodu, wykonując standardowe pomiary biometryczne:

AC – obwód brzucha dziecka

AFI – wskaźnik płynu owodniowego

ASP – akcja serca płodu

FHR – bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę

BPD – wymiar dwuciemieniowy głowy

AUA – średni wiek ciąży (według USG)

CER – wymiar poprzeczny móżdżku

CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa

EDD – przybliżona data porodu

EFW – przybliżona waga dziecka

FL – długość kości udowej

GS – średnica pęcherzyka ciążowego

HC – obwód głowy dziecka

HL – długość kości ramiennej

LV – szerokość komory bocznej mózgu

LMP – data ostatniej miesiączki

NB – kość nosowa

NF – fałd karkowy

NT – przezierność karkowa

OFD – wymiar potyliczno-czołowy

GA – wiek ciążowy według ostatniej miesiączki

TCD – poprzeczny wymiar móżdżku.

Lekarz ocenia również anatomię płodu na podstawie budowy i położenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza serca, oceniając jego położenie w stosunku do żołądka; dokonuje także oceny rozwijającego się płodu na podstawie wyglądu zewnętrznego.

USG połówkowe pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie twarzy dziecka. Specjalista sprawdza, czy rozstaw oczodołów jest prawidłowy, czy na górnej wardze nie ma rozszczepu (tzw. zajęczej wargi) oraz czy długość kości nosowej jest prawidłowa. USG połówkowe daje również możliwość sprawdzenia szyjki macicy.

Wyniki USG połówkowego interpretuje lekarz, ponieważ dla każdego tygodnia ciąży istnieją odpowiednie normy. Pacjentki nie powinny porównywać wyników badań USG połówkowego z wynikami USG innych kobiet, ponieważ waga płodu nie jest wielkością stałą i dzieci mogą różnić się od siebie.

Standardowe USG połówkowe trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (przeważnie ok. 20–30 minut). W przypadku USG 3D i 4D badanie wydłuża się o kilkanaście minut.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?