Polub nas na Facebooku
Czytasz: USG kręgosłupa lędźwiowego a USG kręgosłupa szyjnego. Jak przygotować się do tych badań?
menu
Polub nas na Facebooku

USG kręgosłupa lędźwiowego a USG kręgosłupa szyjnego. Jak przygotować się do tych badań?

Kobieta, która ma problem z kręgosłupem lędźwiowym

Fot: Thunderstock / gettyimages.com

USG kręgosłupa lędźwiowego czy USG kręgosłupa szyjnego wykonuje się w celu prawidłowej diagnozy i zaplanowania przyszłego leczenia lub jego modyfikacji. USG kręgosłupa nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.

Badanie ultrasonograficzne (USG) kręgosłupa pozwala na precyzyjne obrazowanie kręgosłupa. Umożliwia podjęcie właściwego i szybkiego leczenia. USG kręgosłupa stanowi ewenement w swojej dziedzinie, jednak ultrasonografia wykorzystywana jest niemal w każdym obszarze medycyny.

USG kręgosłupa – czym się charakteryzuje?

USG kręgosłupa znajduje zastosowanie w diagnostyce głównie struktur miąższowych i naczyniowych. Ograniczeniem tego typu badania jest zjawisko nieprzenikania ultradźwięków wytwarzanych przez urządzenie przez niektóre struktury organizmu, takie jak gaz (np. w płucach i w pętlach jelitowych) i tkanka kostna. Mimo trudności przenikania fal ultradźwiękowych przez struktury kostne, USG znajduje zastosowanie w chorobach kręgosłupa.

USG kręgosłupa służy do stawiania diagnoz dotyczących zmian w stawach, aparatach więzadłowych i tkankach miękkich okalających staw lub do obserwacji postępów leczenia albo do pogorszenia się stanu zdrowia badanej okolicy.

Bez względu na to, jaki odcinek kręgosłupa jest badany – szyjny, piersiowy czy lędźwiowy – dzięki USG kręgosłupa można zaobserwować zmiany występujące w tkankach miękkich i naczyniach krwionośnych przy kręgosłupie.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o kręgosłup:

Zoabcz film: Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

USG kręgosłupa – przygotowanie ogólne

Aby przystąpić do USG kręgosłupa, warto:

  • uzgodnić podstawę do wykonania badania z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem prowadzącym. On zdecyduje o konieczności wykonania USG kręgosłupa. Wtedy przekaże skierowanie i poleci placówkę do wykonania badania. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się wykonać badanie na własną rękę lub badanie nie jest refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), musi przygotować się na uiszczenie opłaty. Cena USG kręgosłupa często zależna jest od placówki, badanego odcinka kręgosłupa i techniki, jaka niezbędna jest do wykonania USG danej okolicy. Ceny USG kręgosłupa zaczynają się od 50 zł;
  • umówić termin badania w danej placówce.

Czekając na wykonanie badania w gabinecie, należy stosować się do poleceń osoby wykonującej badanie.

Przed USG kręgosłupa warto zapytać osobę wykonującą o jej doświadczenie w tej dziedzinie. Można również poprosić o certyfikat lub inne potwierdzenie nabytej wiedzy i umiejętności. Adekwatna zasada dotyczy również aparatury, którą badanie ma zostać wykonane. Warto dowiedzieć się, kiedy aparat przeszedł ostatnią kontrolę techniczną i jaki był jej wynik. Często na urządzeniu jest naklejka z datą badania stanu technicznego lub atestem odpowiedniego instytutu odpowiedzialnego za udostępnianie sprzętu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło:36,6.

USG kręgosłupa lędźwiowego

USG kręgosłupa lędźwiowego nie ma ograniczeń wiekowych ani przeciwwskazań zdrowotnych. Warto przeprowadzić badanie, kiedy pojawia się ból w tym odcinku kręgosłupa lub w celu obrazowej kontroli stanu kręgosłupa po urazie. USG kręgosłupa lędźwiowego pozwala ocenić stosunek kostnienia anatomicznych struktur kostnych, umożliwia wykrycie występujących nieprawidłowości kośćca i postępów choroby.

Przed przystąpieniem do badania należy przekazać lekarzowi dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia. Warto opisać mu występujące dolegliwości, podać zakres bólu i okoliczności, w jakich występują.

Przygotowanie do USG kręgosłupa lędźwiowego polega przede wszystkim na udostępnieniu okolicy kręgosłupa do badania. Należy odsłonić odpowiedni fragment ciała. Zdejmuje się odzież wierzchnią i podciąga do wysokości żeber podkoszulkę. Rozpina i zsuwa się do bioder spodnie lub spódnicę. Następnie kładzie się na kozetce przednią częścią ciała.

USG kręgosłupa szyjnego

USG kręgosłupa szyjnego jest całkowicie bezpieczne. Ze względu na złożoną budowę i funkcje, jakie pełni kręgosłup szyjny, USG kręgosłupa szyjnego jest bardzo ważnym badaniem w diagnostyce obrazowej schorzeń naczyń krwionośnych i stanu struktur kostnych tej okolicy.

Wybierając się na USG kręgosłupa szyjnego, warto założyć takie ubrania, które można łatwo zdjąć, by odsłonić wystarczająco kark. Na czas badania zdejmuje się biżuterię, jak naszyjniki, łańcuszki czy długie kolczyki. Długie włosy najlepiej wysoko upiąć, by nie utrudniały lekarzowi wykonywania manewrów głowicą ultrasonografu i nie pobrudziły się żelem wykorzystywanym do badania. Warto zaopatrzyć się w nasączane lub suche chusteczki higieniczne na wypadek potrzeby usunięcia nadmiaru żelu po badaniu z włosów czy ubrania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
3
Polecamy
Dla jednych normalne, dla innych stresujące.
Jak usiąść na fotelu ginekologicznym?
Dla jednych normalne, dla innych stresujące. Jak usiąść na fotelu ginekologicznym? Dzień Dobry TVN
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne Dzień Dobry TVN
Tomografia komputerowa kręgosłupa – na czym polega, co pozwala wykryć i jak przebiega?
Tomografia komputerowa kręgosłupa – na czym polega, co pozwala wykryć i jak przebiega? TVN zdrowie
Tomografia komputerowa kręgosłupa (TK) – przygotowanie, przebieg i wskazania
Tomografia komputerowa kręgosłupa (TK) – przygotowanie, przebieg i wskazania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?