Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?
menu
Polub nas na Facebooku

Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

NAN

Fot: anetlanda / stock.adobe.com

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Meszki są często jedną z wakacyjnych plag. Chociaż owad jest bardzo niewielkich rozmiarów, to ślad, który po sobie pozostawia na skórze, potrafi skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Aby złagodzić skutki ugryzienia meszki, można zastosować kilka sprawdzonych sposobów.

Czy ukąszenie meszki jest niebezpieczne dla zdrowia?

Ugryzienie meszki może być szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i osób pozostających pod wpływem alkoholu, w tzw. śpiączce alkoholowej. W ślinie owada znajdują się bowiem substancje toksyczne, które wstrzyknięte do organizmu człowieka powodują rozpuszczanie erytrocytów i niszczenie tkanek i mogą wywołać zatrucie hararą. U niemowląt i osób w śpiączce alkoholowej może wtedy dojść do obrzęku płuc.

Ponieważ ślina owada jest bardzo toksyczna, reakcją organizmu jest gorączka oraz zaczerwienienie i obrzęk wokół ukąszenia.

Meszka nie wkłuwa się jak komar, ale ma aparat gębowy, za pomocą którego rozcina skórę, chwyta się jej haczykowatymi szczękami i rozrywa tkanki. Podczas gdy z tak powstałej rany samice wysysają krew, ich ślina nie pozwala na jej krzepnięcie. Meszki, z którymi mamy do czynienia w Polsce, nie przenoszą chorób, ale toksyny zawarte w ich ślinie są niebezpieczne.

Uczulenie na meszki

Pogryzienie przez meszki oznacza wstrzyknięcie przez owada do organizmu człowieka histaminy, białka i peptydów. Jeżeli pogryziona osoba nie jest uczulona na te substancje, w miejscu ugryzienia pojawia się zazwyczaj jedynie ślad i bolący obrzęk.

Znacznie poważniejsze jest wystąpienie reakcji alergicznej na skutek uczulenia na meszki. Pojawia się ona natychmiast, w formie gwałtownej reakcji organizmu na wstrzykniętą przez owada obcą substancję. Pojawiają się nudności i wymioty, zawroty głowy, biegunka i ból brzucha. W większości przypadków silna reakcja alergiczna występuje miejscowo, ale zdarza się, że może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Spada bowiem ciśnienie krwi i pojawia się obrzęk na błonach śluzowych, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do trudności z oddychaniem i śmierci.

Ukąszenie meszki – kiedy należy udać się do lekarza?

Uczulenie na meszki jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej w przypadku pogryzienia przez owady. W terapii podaje się leki przeciwhistaminowe. Można zastosować także immunoterapię alergenową, czyli odczulanie, które znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, ale proces ten trwa nawet do kilku lat.

Należy również zasięgnąć opinii specjalisty, jeśli rana i opuchlizna po ukąszeniu meszki się powiększają się, zamiast goić. W takim przypadku leczenie polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu przepisanego przez lekarza antybiotyku.

Zobacz film: Alergia na jad owadów. Źródło: 36,6

Rumień po ukąszeniu meszki – jak złagodzić objawy?

W celu złagodzenia zaczerwienienia i bólu po ukąszeniu meszki, można zastosować okłady miejscowe z:

  • cebuli, która działa przeciwbakteryjnie i oczyszcza skórę z toksyn – w przypadku jej zastosowania wystarczy przyłożyć w pogryzione miejsce plaster cebuli, ale jeszcze lepsze efekty da starkowana cebula rozłożona na opatrunku z gazy i w ten sposób przyłożona na ranę;
  • wapna o sprawdzonych właściwościach łagodzących objawy alergii – można wykorzystać dostępne w aptece wapno do picia i dodatkowo zamoczyć w nim gazik i przyłożyć do bolącej rany;
  • olejku lawendowego o działaniu łagodzącym ból i o właściwościach antybakteryjnych;
  • zsiadłego mleka – w celu zlikwidowania pieczenia i bólu;
  • ziół o działaniu łagodzącym, odkażającym i przeciwzapalnym (np. wywar z werbeny, tymianku lub szałwii).

Dobre efekty daje także zastosowanie witaminy E, którą można kupić bez recepty w formie kapsułek. Wtarcie ich rozpuszczonej zawartości w skórę przyspiesza gojenie ran, jednocześnie zapobiegając powstawaniu blizn. Niektórzy na ugryzienie meszek polecają też przyłożenie plastra ananasa, który wykazuje właściwości łagodzące obrzęk i przyspieszające gojenie.

Ukąszenie meszki – profilaktyka

Osoby uczulone na substancje, które zawiera ślina meszki, powinny zabezpieczać się przed ich ukąszeniem, zwłaszcza że w okresie wakacji owad występuje bardzo często. Przed przebywaniem na łąkach, zwłaszcza w bliskiej odległości od zbiorników wodnych, należy stosować odpowiednie preparaty odstraszające owady, kleszcze i meszkę. Zawsze należy zapoznać się z dołączoną do nich etykietą. Osoby dorosłe powinny nosić długi rękaw i unikać spania na terenach, gdzie występuje meszka. Niemowląt nigdy nie należy zostawiać bez zabezpieczenia specjalną moskitierą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
479
49
Komentarze (5)
Doma
Ja mam co roku zgryzione nogi i to do tego stopnia ze az robi mi sie krwiak dostaje wtedy antybiotyk zyrtek i masci z antybiotykiem a najgorsze jest to ze jak juz sie ladnie zagoi po meszkach zostaje brzydka blizna wygladajaca jak siniak i niczym tego nie mozna zlikwidować
Czytaj całość
Ania
Ja te meszki mam w domu i nie wiem jak je zwalczyć? 2 lata był spokój i znów je mam w domu, pomóżcie...
Czytaj całość
Domi27
jakies 2 tygodnie temu ja tez zostałam ukąszona, mama polecila miejscowy okład z octu i pomogło
Czytaj całość
Jan58
Są nie do zniesienia! Byliśmy z żoną w weekend na Mazurach. Tak nasz pogryzły, że jesteśmy cali w bąblach. Strasznie swędzi i boli.
Czytaj całość
GosiaK
Nie znoszę meszek, bo ich ukąszenia bola trzy razy bardziej niż komara. Szczęśliwie w tym roku na balkonie wsadziłam sobie lawendę i komarzycę i muszę przyznać że robactwa jest mniej niż zwykle.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?