Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ubezpieczenie NNW - czy warto?
menu
Polub nas na Facebooku

Ubezpieczenie NNW - czy warto?

mat. prasowe 

Odkąd nasz świat się w miarę ucywilizował i zaczęliśmy mieć większy wpływ na nasze życie, ubezpieczenia stały się absolutną podstawą normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie wszyscy są do nich, oczywiście, przekonani. Wiele osób zakłada, że jeśli ma się wydarzyć coś złego, to na pewno nie im. Tymczasem nieszczęścia chodzą i to nie tylko parami. Dlatego ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, skrótowo nazywane NNW, powinno być jednym z absolutnie podstawowych priorytetów.

Ubezpieczenie NNW - czym jest?

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje nasze własne bezpieczeństwo. Bardzo często jest tak, że ubezpieczamy samochód, dom, rower, a nie myślimy o swoim osobistym zdrowiu i życiu. A przecież my też możemy objąć się polisą, która zagwarantuje wypłatę środków, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu, ulegniemy wypadkowi, zachorujemy, czy znajdziemy się na dłużej w szpitalu.

Ubezpieczenie NNW obejmuje między innymi uszkodzenie ciała w wyniku wypadku. Zwykle występuje w różnych wariantach, które przede wszystkim rozdziela się pod względem procentowego uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo: Wariant podstawowy to 5% uszczerbku na zdrowiu i wypłata maksymalnie 100% sumy wybranego ubezpieczenia. Wariant rozszerzony to 5% uszczerbku na zdrowiu i maksymalnie 100% sumy wybranego ubezpieczenia. Wariant pełny bierze pod uwagę już 1% uszczerbku na zdrowiu i związaną z nim wypłatę maksymalnie 150 % sumy wybranego ubezpieczenia.

Dla kogo jest ubezpieczenie NNW?

Dla każdego. Każdy może się ubezpieczyć lub być ubezpieczonym. Ramy ubezpieczenia NNW określa głównie wiek. Między innymi przewidziano wariant dla dzieci, najczęściej nazywany „Ubezpieczeniem szkolnym”. W praktyce działa on od urodzenia do osiemnastego roku życia. Wraz z rozszerzonymi opcjami może obejmować szeroki zakres wsparcia, nie tylko na terenie szkoły, czy przedszkola, ale również przez całą dobę. Warto zaznaczyć, że indywidualne ubezpieczenie dziecka jest znacznie lepsze od opcji oferowanej przez szkołę, czy przedszkole. Działa nie tylko podczas trwania roku szkolnego, ale przez całe 356 dni tak w kraju, jak i za granicą.

Dla osób dorosłych przewidziano wariant zamykający się w ramach 17 – 61 lat. Często wybierane jest ono przy okazji zakupu innego ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenia komunikacyjnego czy też turystycznego. Oczywiście zwykle mamy do wyboru kilka opcji, które wiążą się z kwotą ubezpieczenia oraz jego zakresem. Dzięki temu mamy szansę na dostosowanie ubezpieczenia NNW do naszych indywidualnych potrzeb.

Warto wiedzieć, że niektórzy ubezpieczyciele oferują również dodatkowe pakiety, które możemy rozważyć przy okazji ubezpieczenia NNW. Do wyboru mamy takie warianty jak na przykład: pomoc w przypadku wystąpienia powikłań, konsultacje u specjalistów, badania, rehabilitacja.

Kiedy działa NNW? Co obejmuje?

Ubezpieczenie NNW działa na przykład wówczas, jeśli w skutek wypadku doznamy jakiegokolwiek urazu lub uszkodzenia ciała. Warto jednak uważnie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i zwrócić uwagę na konkretne warianty, upewniając się, czy wybrane przez nas ubezpieczenie będzie również funkcjonować na wakacjach albo podczas uprawiania sportów. Jeśli nie, a chcemy posiadać taką ochronę, wówczas wykupujemy dodatkowe opcje.

mat. prasowe 

Przykładowo ubezpieczenie NNW może obejmować:

  • uszkodzenia głowy oraz wszelkie ich następstwa (na przykład: porażenia, zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia różnego rodzaju nerwów, niedowłady, zaburzenia równowagi, padaczkę pourazową, zaburzenia mowy, uszkodzenie słuchu, itp.)
  • uszkodzenia twarzy (na przykład: uszkodzenia nosa, utrata zębów, wyraźne oszpecenia i blizny, ubytki, złamania i inne urazy żuchwy, itp.)
  • uszkodzenia wzroku (na przykład: jaskra i zaćma pourazowa, obniżenie ostrości wzroku, uszkodzenia gałki ocznej, niedowidzenie i utrata widoczności i wiele innych)
  • różne uszkodzenia słuchu
  • uszkodzenia szyi, krtani, przełyku i tchawicy
  • uszkodzenia klatki piersiowej i ich następstwa (złamania, uszkodzenie płuc, serca i inne)
  • uszkodzenia jamy brzusznej i ich następstwa
  • uszkodzenia narządów moczowo-płciowych
  • zatrucia, nagłe działania czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych
  • uszkodzenia kręgosłupa, rdzenia kręgowego i ich następstwa
  • uszkodzenia miednicy
  • uszkodzenia kończyn górnych i dolnych (między innymi zwichnięcia, złamania, utrata palców)
  • porażenia lub niedowłady nerwów obwodowych

Ubezpieczyciele oferują szeroki zakres wsparcia. Pamiętajmy jednak, by zawsze, przede wszystkim zapoznać się z umową oraz OWU (czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Wszystkie szczegóły mamy wyszczególnione w umowie, więc od początku wiemy, w jakich sytuacjach ubezpieczenie NNW będzie nas chronić.

Jak to działa? Gdy ulegniemy wypadkowi, na skutek którego doznamy uszkodzenia bądź choroby, niezwłocznie zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela. Pamiętajmy jednak, że wówczas należy przedstawić czytelną i szczegółową dokumentację medyczną oraz opisać okoliczności zdarzenia i przedłożyć inne dokumenty, o które zostaniemy poproszeni. Otrzymane z odszkodowania pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, na przykład kontynuację leczenia, a nawet na czas i organizację wypoczynku, którego możemy bardzo potrzebować po traumatycznym przeżyciu. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?