Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – dla kogo?
menu
Polub nas na Facebooku

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – dla kogo?

Młoda kobieta sprawdzająca poziom cukru we krwi

mat. partnera

Liczba chorych na cukrzycę z roku na rok wzrasta. WHO definiuje tę chorobę przez wzgląd na jej powszechność jako pandemię. Choć cukrzyca nie jest zakaźna, to jednak statystyki nie kłamią. Choroba zaczyna być prawdziwym problemem cywilizacyjnym! Cukrzyca typu drugiego coraz częściej dotyka młodszych ludzi. Niektórzy ubezpieczyciele mają w swoich ofertach ubezpieczenie na wypadek cukrzycy. Czym jest, dlaczego warto i dla kogo jest stworzone?

Cukrzyca – czym jest, rodzaje

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, definiuje cukrzycę jako chorobę osiągającą rozmiary pandemiczne. Przestała być ona jedynie przypadłością dotyczącą nielicznych znajomych, czy starszych ludzi. Glukometr nie jest już tajemniczym urządzeniem, o którym wszyscy wiedzą, ale mało kto je widział. Już co jedenasty dorosły człowiek na kuli ziemskiej ma zdiagnozowaną cukrzycę!

Co około sześć sekund umiera jedna osoba na świecie, której śmierć spowodowana jest konsekwencjami lub następstwami cukrzycy. U nas w kraju wcale nie jest lepiej. Jedna na cztery osoby po sześćdziesiątym roku życia ma zdiagnozowaną cukrzycę. Oznacza to, że już w tej chwili większość nas być może zna kogoś, kto cierpi na tę przypadłość.

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która polega na zaburzeniach w produkcji insuliny przez trzustkę. A hormon ten niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyróżniamy dwa typu cukrzycy:

I – Cukrzyca typu pierwszego występuje samoistnie, opiera się o genetykę i zwykle dotyka już młode osoby. Często słyszymy o dzieciach z cukrzycą. Zwykle zmagają się one właśnie z pierwszym typem choroby.

II – Cukrzyca typu drugiego to zwykle ta, którą nabywa się poprzez niezdrowy tryb życia, choć (oczywiście) nie zawsze tak musi być i nie zawsze pacjent jest wyłącznym winowajcą takiego stanu rzeczy. Często idzie on w parze z genetyką oraz ogólnymi zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie. Jeśli mamy rodzinne skłonności do tej choroby, możemy łatwo ją wywołać nieprawidłową wagą, brakiem aktywności ruchowej, nieodpowiednią dietą, piciem alkoholu, itp.

Najczęstsze objawy cukrzycy:

  • osłabienie, szybko przychodzące zmęczenie
  • nerwowość, trudności z koncentracją
  • wzmożony głód i pragnienie
  • suchość w ustach
  • nagła utrata masy ciała
  • częste oddawanie moczu
  • Powikłania nieleczonej, zaniedbywanej lub zdiagnozowanej zbyt późno cukrzycy:
  • zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • chorobę niedokrwienna serca
  • stopa cukrzycowa (kończąca się często amputacją)

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – czym jest, dla kogo, jak działa?

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy to rozszerzenie ubezpieczenia na życie. Podstawowy zakres ubezpieczenia na życie nie obejmuje cukrzycy, nowotworów czy innych chorób przewlekłych, jednak niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkową ochronę w postaci dedykowanej polisy.

Dla kogo zostało stworzone? Dla każdego, kto jeszcze nie choruje, ale chciałby się zabezpieczyć na wypadek zachorowania. Dodatkowo ubezpieczyciel wskaże wiek, np. przedział między osiemnastym. a sześćdziesiątym pierwszym rokiem życia. Każdy, kto nie choruje, a chciałby skorzystać z takiego ubezpieczenia, może je wykupić.

Z ubezpieczycielem wybieramy kwotę świadczenia, która zostaje nam wypłacona w momencie postawienia diagnozy przez lekarza, jeśli w tym czasie już jesteśmy dodatkowo ubezpieczeni na wypadek tej choroby.

W niektórych umowach otrzymujemy nawet Program Assistance. Warto rozważyć rozszerzenie umowy o ten wariant, gdyż w razie problemów wsparcie ze strony ubezpieczyciela nie będzie jedynie finansowe, ale również merytoryczne i specjalistyczne. Program Assistance może obejmować na przykład między innymi:

  • Dostarczenie aparatury do mierzenia poziomu cukru, a więc nie musimy się martwić o to jaki sprzęt zakupić i gdzie.
  • Organizację i pokrycie kosztów konsultacji lekarskich.
  • Organizację i pokrycie kosztów konsultacji dietetycznych i psychologicznych.
  • Dostęp do specjalnego portalu dietetycznego. 
Kobieta badająca poziom cukru we krwi

mat. partnera

Ubezpieczenie dla chorujących na cukrzycę

Istnieje również ubezpieczenia dla chorujących na cukrzycę. Dedykowane jest osobom, które już mają rozpoznaną i zdiagnozowaną chorobę. Mimo, że cukrzyca należy do chorób przewlekłych, może przebiegać zupełnie inaczej, a stan organizmu może ulec pogorszeniu. Dlatego też, w przypadku ubezpieczenia dla diabetyków, możemy liczyć na odszkodowanie w przypadku niezdolności do samodzielnego życia i pracy, poważnego zachorowania i powikłań czy operacji. Ich kwoty mogą być bardzo wysokie, będą zależeć oczywiście od kwoty ubezpieczenia.

Pamiętajmy, że nawet jeśli leczymy cukrzycę i robimy to w sposób prawidłowy, nie do końca mamy wpływ na to, jakie zmiany już się dokonały w naszym organizmie. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać wszystkich skutków i powikłań. Dlatego też dobrze jest rozważyć ubezpieczenie dedykowane diabetykom. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będziemy mogli liczyć na szerokie wsparcie, polegające między innymi na: dofinansowaniu, zapewnieniu konsultacji ze specjalistami, a nawet rencie przez pięć lat, jeśli nie będziemy zdolni do pełnego funkcjonowania. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
9
Polecamy
W cukrzycy najgorsze są powikłania.
Jak skutecznie walczyć z chorobą?
W cukrzycy najgorsze są powikłania. Jak skutecznie walczyć z chorobą? TVN zdrowie
Cukrzyca insulinozależna, czyli cukrzyca typu 1:
objawy, przyczyny, leczenie i powikłania
Cukrzyca insulinozależna, czyli cukrzyca typu 1: objawy, przyczyny, leczenie i powikłania TVN zdrowie
Problemy z pamięcią – jak sobie pomóc?
Problemy z pamięcią – jak sobie pomóc? Dzień Dobry TVN
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem?
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?