Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Mężczyzna, którego bolą plecy

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

„Torbiel okołokorzeniowa Tarlova” to medyczna nazwa cysty umiejscowionej wewnątrz kanału kręgowego, obejmującej zwój korzeni nerwowych. Zmiana powstaje z bliżej nieznanych powodów i ma charakter wrodzony. Należy do grupy rzadkich chorób i często wykrywana jest przypadkowo, podczas badań obrazowych prowadzonych pod kątem innej choroby.

Zobacz także:

Co to jest reaktywne zapalenie stawów? Objawy, przyczyny i leczenie zespołu Reitera

Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby

Co to jest torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa?

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadko występująca anomalia w formie przestrzennej wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym. W jej ściankach przebiegają włókna nerwowe. Patologiczna struktura najczęściej kształtuje się w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, choć czasem może pojawić się także w segmencie szyjnym i piersiowym, a nawet w kilku miejscach jednocześnie. Torbiel okołokorzeniowa Tarlova to cysta umiejscowiona wewnątrz kanału kręgowego, obejmująca zwój korzeni nerwowych. Zmiana powstaje z nieznanych powodów i ma charakter wrodzony. Należy do grupy rzadkich chorób i często wykrywana jest przypadkowo, w przebiegu badań obrazowych prowadzonych pod kątem innych chorób, zwykle dotyczących zwyrodnień kręgosłupa.

Torbiel Tarlova może wywoływać dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Jej rozmiar i umiejscowienie warunkują przebieg choroby i występowanie dodatkowych objawów w kończynach oraz w obręczach barkowej i biodrowej. W schorzeniu, jakim jest torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa, leczenie uzależnione jest od wielkości cysty. Niewielkie zmiany, nieprowokujące objawów, poddawane są obserwacji w celu kontroli wzrostu. Z kolei duże zwykle klasyfikowane są do zabiegów chirurgicznych.

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – objawy

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa nie zawsze się manifestuje. Przykładowo torbiele okołokorzeniowe kręgosłupa szyjnego o średnicy mniejszej niż 1 cm przebiegają bezobjawowo i mogą zostać w ogóle niezdiagnozowane. Dopiero w momencie pojawiania się dolegliwości bólowych rozpoczyna się diagnostyka, a cysta zostaje zdemaskowana. Jednak do tego czasu ból zwykle utożsamiany jest z dolegliwościami zwyrodnieniowymi bądź wynikającymi z chorób krążka międzykręgowego. Duża torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa, powyżej 1,5 cm średnicy, zaczyna już wywoływać uciążliwe doznania. Dominującymi objawami są:

  • ból z tendencją do nasilania się podczas ruchu oraz kichania czy kaszlu, czyli czynności zwiększających wewnętrzne ciśnienie. Ból może promieniować nawet w odległe okolice, np. torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa lędźwiowego rozprzestrzenia się przed pośladek w kierunku nogi, z kolei torbiel okołokorzeniowa kręgosłup szyjnego i piersiowego prowokuje ból klatki piersiowej, górnej części grzbietu i karku oraz kończyn górnych. Dolegliwości nierzadko są na tyle silne, że unieruchamiają pacjenta i wykluczają z aktywności rekreacyjnej czy sportowej. Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa często jest przyczyną skurczów nocnych, szczególnie kiedy cysta zlokalizowana jest w dolnych segmentach kręgosłupa;
  • osłabienie siły mięśni posturalnych i mięśni core, czyli stabilizujących odcinek w pobliżu torbieli;
  • zaburzenia czucia objawiające się jako parestezje, mrowienie i drętwienie, przeczulica lub osłabienie czucia w okolicach ciała zaopatrywanych przez nerw uciskany torbielą.

W schorzeniu, jakim jest torbiel okołokorzeniowa, objawy neurologiczne stanowią dominującą grupę dolegliwości. Jednak w zależności od miejsca i wielkości cyst ingerujących w struktury nerwowe mogą pojawić się również m.in.: nietrzymanie moczu, ból w trakcie mikcji, impotencja. Torbiel okołokorzeniowa na poziomie S2, czyli w odcinku szyjnym, nierzadko wywołuje zaburzenia równowagi, bóle i zawroty głowy oraz szumy uszne.

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – leczenie

Leczenie torbieli okołokorzeniowej kręgosłupa zależy od jej wielkości i natężenia objawów, jakie powoduje. Metodą łagodzącą dolegliwości neurologiczne i zapobiegającą rozwijaniu się tych o charakterze somatycznym oraz przywracającą prawidłową anatomię tkanek kręgosłupa jest operacja neurochirurgiczna. Ze względu na bliskie sąsiedztwo korzeni nerwowych, opon mózgowych i płynu mózgowo-rdzeniowego, zabieg wymaga precyzji manualnej i doświadczenia lekarza prowadzącego. Przed operacją rozważane są przede wszystkim ewentualne korzyści, przewyższające ryzyko związane z możliwymi komplikacjami w czasie zabiegu lub po nim. Leczenie chirurgiczne torbieli okołokorzeniowej kręgosłupa polega na drenażu zawartości torbieli i replastyce rozciągniętych tkanek, pozostałych po odprowadzeniu cysty. Torbiel można również usunąć w całości wraz z otaczającymi ją tkankami, z ominięciem włókien nerwowych przebiegających przez ściany i wnętrze cysty.

Zobacz film i poznaj ćwiczenia, które uwolnią cię od bólu kręgosłupa:

Zobacz także: Wyluzuj mięśnie pleców - ćwiczenia na ból kręgosłupa Źródło: Dzień Dobry TVN 

Bibliografia:

1. Jaskólski D.J., „Choroby układu nerwowego”, PZWL, Warszawa 2004.

2. Koszewski W., „Bóle kręgosłupa i ich leczenie”, Termedia, Poznań 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
107
8
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Torbiel na kręgosłupie (lędźwiowym, szyjnym) – objawy i leczenie
Torbiel na kręgosłupie (lędźwiowym, szyjnym) – objawy i leczenie TVN zdrowie
Rwa kulszowa czy zwykły ból pleców?
Jak naprawdę objawia się rwa kulszowa?
Rwa kulszowa czy zwykły ból pleców? Jak naprawdę objawia się rwa kulszowa? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?