Grypa w Polsce - statystki
Specjaliści alarmują, że od września 2022 roku do szpitali w całej Polsce z powodu grypy trafiło ponad 27 tysięcy osób. To o ponad 300 procent więcej niż w poprzednim sezonie infekcyjnym. Natomiast niemal 4,5 miliona osób zgłosiło się do szpitala z objawami grypy. Do placówek POZ każdego dnia zgłasza się około 29 tysięcy pacjentów z grypą lub jej podejrzeniem.
Ogromny wzrost zachorowań to wynik niskiej wyszczepialności przeciwko grypie. W ocenie ekspertów liczba wykonywanych szczepień spadła aż o 20 proc. Z danych zgromadzonych w Centrum E-Zdrowia wynika, że do połowy lutego preparat przyjęło niecałe 1,6 mln Polaków, czyli ok. 5 proc. populacji, w tym głównie seniorzy po 60. roku życia. Zdaniem ekspertów wyszczepialność w tej grupie powinna sięgać 75 proc., w Polsce wynosi ona zaledwie 20 proc. Równie źle jest w przypadku dzieci. Zaszczepionych jest zaledwie 2,5 proc. maluchów.
Najchętniej ze szczepień ochronnych korzystają prawnicy służby zdrowia.
Szczepienia przeciwko grypie. Dlaczego Polacy z nich nie korzystają?
- Niestety po pandemii COVID-19 i wzmożonej ogólnoświatowej akcji szczepień, obserwujemy w społeczeństwie zmniejszoną motywację do ich wykonywania. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Niestety dane, które otrzymaliśmy z CeZ wskazują, że w tym sezonie jest bardzo niskie zainteresowanie szczepieniami. Powinniśmy więc w nadchodzącym sezonie zarówno wzmocnić edukację, jak i zastosować wszelkie możliwe mechanizmy i narzędzia by przeciwdziałać temu negatywnemu trendowi - powiedział szef rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.
Warto także zrobić wszystko, aby dostęp do szczepień był jeszcze prostszy i były one wykonywane w POZ, aptece lub praktyce pielęgniarskiej podczas jednej wizyty. Zdaniem lekarzy warto także poszerzyć grupę osób, które mogą skorzystać z niej bezpłatnie m.in. o dzieci do 5. roku życia i seniorów od 65. roku życia oraz przywrócić bezpłatne szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia. Obecnie z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać osoby po 75. roku życia oraz kobiety w ciąży.Zobacz wideo: Grypa czy przeziębienie? Dlaczego trudno je odróżnić?
Źródło: RMF FM