Ilość kalorii w pączku zależy od jego wielkości. Według Tabeli wartości odżywczej 100 g tradycyjnego pączka ma:
- 414 kalorii,
- 7.6 g białka,
- 15.5 g tłuszczu,
- 62.1 g węglowodanów (z czego 23 g to cukier).
Zazwyczaj pączek waży około 70-80 g czyli ma 300 kalorii, 12 g tłuszczu.
Pączki produkuje się z mąki, cukru, mleka, jajek, masła, drożdży oraz tego, co ma się w nich znaleźć, czyli nadzienia. Ciasto smaży się na głębokim tłuszczu. Tak przynajmniej dzieje się z tradycyjnymi pączkami. Pączki, jako przekąski, są niezdrowe - to zmora każdego dietetyka oraz osób dbających o linię i zdrowe odżywianie. Dlaczego? Głównie przez zawartość cukru, który magazynuje się w naszym organizmie. Zajmuje nie tylko wątrobę, brzuch, uda czy pośladki, ale także nerki i serce. Cukier silnie uzależnia i w naszej diecie powinno go być jak najmniej.
Więcej: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pączka?
Dobry pączek jest zrobiony z dobrej mąki pszennej, a poznać to możemy po jakości ciasta. Powinno być puszyste. W przypadku nadzienia - najlepiej zdecydować się na nadzienie z owoców i dżemów bez dodatku cukru. Masy czekoladowe, budyń, adwokat to zwykle gotowe masy cukiernicze o dużej zawartości cukru i związków chemicznych. Pączki powinny być bez polewy, a jedynie "gołe" lub posypane cukrem pudrem - wtedy zminimalizujemy ilość szkodliwego składnika, jakim jest cukier. Jeśli chodzi o sposób przygotowania pączka - jeśli mamy wybór to zamiast smażonych, wybierzmy te pieczone!
Coraz częściej oferowane są "zdrowe pączki". Bez cukru, bez mleka, ale za to z różnymi dodatkami... Oto przepis na pączki z batatami:
- 3 szklanki mąki pszennej lub orkiszowej,
- 100 ml letniego mleka roślinnego,
- 7 g drożdży instant,
- 2 łyżki cukru trzcinowego,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- ½ łyżeczki soli,
- 1 szklanka purée z batatów,
- ½ szklanki oleju kokosowego,
- do faszerowania: marmolada wieloowocowa lub z róży,
- do ozdoby: cukier puder, woda, skórka pomarańczowa.
Przygotowanie:
Składniki poza puree z batatów i olejem kokosowym włożyć do miski i zagniatać ręcznie przez 2 minuty. Do ugniecionej masy dodajemy puree z batatów i wygniatamy do czasu, aż ciasto nie będzie kleić się do dłoni. Wtedy zaczynamy, ciągle wygniatając, dodawać po łyżce oleju. Po około 5 minutach ciasto przełożyć do oprószonej mąką miski i odstawić do wyrośnięcia.
Ciasto wyrosło? To teraz czas rozwałkować je na placek i wycinać z niego kółka. Do środka każdego wkładać po łyżeczce wybranego nadzienia i odkładać już na blachę do pieczenie. Gotowe pączki zostawić do wyrośnięcia na około 30 minut.
Pączki pieczemy przez 15-18 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
(Puree z batatów robimy tak: batata wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni i pieczemy 30 minut. Obieramy go ze skórki i blendujemy).
Źródło: Jadłonomia, pączki pieczone
A teraz przepis na tradycyjne pączki. Z całą pewnością będą zdrowsze niż te oferowane w sklepach.
- 25 g świeżych drożdży,
- 125 ml ciepłego mleka,
- 1 łyżeczka cukru,
- 2 żółtka,
- 1 całe jajko,
- 4 łyżki cukru wanilinowego,
- 300 g mąki pszennej,
- szczypta soli,
- 35 g masła,
- olej do smażenia.
Do posypania: cukier puder
Odchudzanie - czy powinno się zapisywać zjedzone posiłki? Zobaczcie na filmie:
Sposób przygotowania: Najpierw należy przygotować drożdże. Skruszyć je, dodać 2 łyżki mąki, 1 łyżeczkę cukru i 1/4 szklanki ciepłego mleka. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut.
W tym czasie jajko i żółtka utrzeć z cukrem wanilinowym, mąkę przesiać do dużej miski i wymieszać z solą. Po upływie wymaganego czasu wymieszać z drożdżami. Ciasto należy wyrabiać około 15 minut, dodać stopione i przestudzone masło i dalej wyrabiać przez około 5 minut. Ciasto po wyrobieniu należy odstawić w ciepłe miejsca do wyrośnięcia - ciasto musi podwoić swoją objętość.
Gdy ciasto jest już gotowe należy je chwilkę ugniatać, a potem rozwałkować na placek i wyciąć z niego kółka. Wycięte (np. za pomocą szklanki) krążki odkładamy na 45 minut, one też muszą wyrosnąć. Potem przystępujemy do smażenia. Pamiętaj, że olej musi być bardzo dobrze rozgrzany.