Tlenek azotu w walce z koronawirusem?
Naukowcy z całego świata każdego dnia pracują nad znalezieniem rozwiązania, który pomógłby w walce COVID-19. Zespół lekarzy z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham postanowił przeanalizować, czy tlenek azotu mógłby pomóc pacjentom zainfekowanym COVID-19. Środek poprawia bowiem przepływ krwi w rejonie płuc oraz pomaga zwiększyć ilość tlenu w krwiobiegu. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Alabamy ma on również korzystny wpływ na serce.
Obecnie trwają badania kliniczne, które mają dać odpowiedź na to pytanie.
W testach wzięło udział aż 200 pacjentów z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa, którzy wymagają opieki na oddziale intensywnej terapii.
Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
Tlenek azotu pomógł przy SARS
Warto wspomnieć, że tlenek azotu był stosowany również podczas epidemii SARS w latach 2002-2003. Chorobę wywoływał patogen podobny do SARS-CoV-2. Zdaniem lekarza z Departamentu Chorób Sercowo-Naczyniowych University of Alabama at Birmingham - Vibhu Parcha, tlenek azotu nie tylko przyczynił się wtedy do zwiększenia tlenu u pacjentów, ale również zaobserwowano u niego właściwości przeciwwirusowe. Amerykańscy naukowcy domniemają, iż skoro obecny szczep koronawirusa jest podobny do tego, który powodował w 2002 roku SARS, zastosowanie tlenku azotu w przypadku COVID-19 przyniesie pozytywne rezultaty.
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS - Cov-2 wywołuje zapalenie płuc podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. U osób zakażonych patogen wywołuje gorączkę, duszności, osłabienie, kaszel oraz bóle mięśni i głowy. Osoby, które zaobserwowały u siebie podobne objawy powinny natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego lub skontaktować telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.
W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby, które zmagają się jakąś chorobą przewlekłą. Uważać muszą przede wszystkim chorzy na serce, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, cukrzycę czy choroby autoimmunologiczne.
Zobacz film: dr Paweł Grzesiowski o faktach i mitach na temat koronawirusa.