Polub nas na Facebooku
Czytasz: Taurynian magnezu – charakterystyka substancji, dostępność i zastosowanie. Gdzie można kupić tę substancję?
menu
Polub nas na Facebooku

Taurynian magnezu – charakterystyka substancji, dostępność i zastosowanie. Gdzie można kupić tę substancję?

lek

Fot. itsarasak thithuekthak / Getty Images

Taurynian magnezu jest chelatem aminokwasowym, stanowiącym połączenie magnezu z tauryną. Uważa się go za jedną z najlepiej przyswajalnych substancji dostępnych w preparatach magnezowych. Działa słabiej od innych chelatów, ale podany w dużych dawkach, nie powoduje skutków ubocznych. Może go stosować każda osoba, która boryka się z niedoborami magnezu.

W Polsce preparaty z taurynianem magnezu można kupić w sprzedaży internetowej, w sklepach z odżywkami dla sportowców i w niektórych aptekach. Poleca się je osobom nerwowym, z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami rytmu serca oraz z miażdżycą. Taurynian magnezu jest popularny wśród sportowców, ponieważ poprawia wydolność organizmu w trakcie wysiłku. Można go nabyć w dwóch postaciach: tabletek doustnych i proszku.

Magnez i jego znaczenie dla zdrowia

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w ponad 300 przemianach metabolicznych, co czyni go potrzebnym i niezastąpionym, gdy zachodzi potrzeba utrzymania homeostazy. W ludzkim organizmie jest niemal wszędzie, a jego rolą jest kształtowanie elementów tkanek i błon komórkowych. Ma ogromny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Osoby nadpobudliwe uspokaja i redukuje poziom ich stresu. Otyłym pomaga w walce z nadwagą dzięki udziałowi w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest potrzebny również ciężarnym, które zabezpiecza przed skurczami i przedwczesnym porodem. Wspomaga pamięć i koncentrację, dlatego jest jednym z najbardziej pożądanych pierwiastków.

Rynek farmaceutyczny oferuje szeroki asortyment preparatów magnezowych, ale tylko część z nich cechuje wysoka przyswajalność. Jednym z takich produktów jest taurynian magnezu, który pod względem chemicznym jest chelatem aminokwasowym i stanowi połączenie magnezu z tauryną.

Dlaczego taurynian magnezu jest wyjątkowy?

Taurynian magnezu biodostępność zawdzięcza taurynie – aminokwasowi biogennemu zawierającemu kwasową grupę sulfonową zamiast karboksylowej. Wytwarzana w niewielkich ilościach w wątrobie, mózgu, jelitach i mięśniach szkieletowych, usprawnia transport magnezu przez błony komórkowe. Jest to możliwe dzięki procesowi chelatowania, który sprawia, że substancja czynna jest lepiej wykorzystywana, a jej działanie spotęgowane jest nawet kilkukrotnie. Dzieje się tak, ponieważ chelaty są odporne na zmienne pH w ludzkim organizmie. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego związku.

Tauryna, podobnie jak magnez, ma ogromny wpływ na układ nerwowy. Przypisuje się jej rolę agonisty receptora GABA, który zwiększa metabolizm komórek glejowych w mózgu, czego efektem jest poprawa funkcji poznawczych. Oddziałuje także na układ sercowo-naczyniowy, wzmacniając siłę skurczów mięśnia sercowego. Jest odpowiedzialna za transport kreatyny do mięśni, co pozwala na ich sprawniejszą regenerację podczas wysiłku.

Powstały w wyniku połączenia tauryny z magnezem taurynian to nie tylko jeden z najlepiej wchłaniających się chelatów, ale też produkt silnie oddziałujący na organizm. Efekt terapeutyczny jest odczuwalny nawet przy małych dawkach. Zaletą taurynianu magnezu jest brak skutków ubocznych. W porównaniu do innych preparatów magnezowych nie ma działania przeczyszczającego pomimo stosowania dużych dawek.

W jakich produktach znajdziemy magnez? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Magnez jest dobry na wszystko. W jakich produktach go znajdziesz? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Kto powinien stosować taurynian magnezu?

Preparaty magnezowe w postaci taurynianu magnezu poleca się w szczególności chorym narażonym na niedobory, głównie osobom po zawałach serca i pacjentom z arytmią, których ten chelat ochroni przed dalszym uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest popularny także wśród sportowców, ponieważ przeciwdziała arytmii i zwiększa wydolność organizmu podczas wysiłku. Ponieważ wykazuje działanie uspokajające, może być stosowany w stanach napięcia nerwowego.

Preparaty z taurynianem magnezu

Preparaty zawierające taurynian magnezu można kupić w sprzedaży internetowej lub w sklepach z odżywkami dla sportowców i w niektórych aptekach. Sprzedaje się je w dwóch postaciach: taurynianu magnezu w proszku (nieodłączny składnik odżywek dla osób aktywnych) lub tabletek doustnych zawierających ten chelat. Efekt terapeutyczny jest zauważalny już po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Koszt preparatów z taurynianem magnezu jest uzależniony od producenta. Cena waha się w granicach 30–200 złotych w zależności od postaci. Opakowanie produktu starcza zwykle na pełen miesiąc kuracji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
1
Polecamy
Kreatyna – efekty stosowania, dawkowanie oraz skutki uboczne
Kreatyna – efekty stosowania, dawkowanie oraz skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Jabłczan magnezu – dlaczego ta postać magnezu jest szczególnie polecana?
Jabłczan magnezu – dlaczego ta postać magnezu jest szczególnie polecana? TVN zdrowie
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu.
Jak doping wpływa na zdrowie kobiety?
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu. Jak doping wpływa na zdrowie kobiety? Dzień Dobry TVN
Cytrynian magnezu – wskazania, przeciwwskazania, działanie, preparaty i dawkowanie
Cytrynian magnezu – wskazania, przeciwwskazania, działanie, preparaty i dawkowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?