Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tamiflu – jak działa ten lek i w jakich sytuacjach jest stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Tamiflu – jak działa ten lek i w jakich sytuacjach jest stosowany?

Kobieta, która ma grypę

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Tamiflu to lek, który zwalcza wirusy i polecany osobom chorym na grypę. Preparat może być stosowany przez dzieci i osoby dorosłe. Co znajduje się w jego składzie? Jak stosować lek? 

Substancją czynną w leku Tamiflu jest oseltamiwir. Związek zaliczany jest do inhibitorów neuraminidazy. Leki te zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie. Dodatkowo łagodzą objawy grypy lub nie dopuszczają do ich wystąpienia, gdy już  dojdzie do zakażenia wirusem grypy.

Dodatkowo w skład leku wchodzą skrobia wstępnie żelowana, talk, powidon, kroskarmeloza sodowa oraz stearylofumaran sodowyotoczka kapsułki: żelatyna, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172) i tytanu dwutlenek (E171) barwnik, którym wykonano napisyna kapsułkach: szelak (E904), tytanu dwutlenek (E171) oraz FD i C Blue 2 (indygotyna, E132).

Tamiflu – kiedy jest stosowany i jak go dawkować?

Tamiflu to lek stosowany w leczeniu grypy. Schemat przyjmowania leku w dużej mierze zależy od wieku chorego. W przypadku dorosłych i dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, u których występują typowe objawy grypy zaleca się rozpoczęcie przyjmowania leku do 2 dni od wystąpienia pierwszych objawów grypy. Preparat może być podawany dorosłym, dzieciom oraz niemowlakom, które nie skończyły jeszcze roku – jako forma ochrony – profilaktycznie w okresie największej aktywności wirusa grypy. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że lek nie zastąpi szczepionki i nie jest tak skuteczny jak szczepienie przeciwko grypie.

Tamiflu – kiedy lek nie może być podawany?

Mimo że Tamiflu doskonale sprawdza się w leczeniu grypy, to są sytuacje kiedy chory nie może przyjąć leku. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które są uczulone na choćby jeden ze składników preparatu. Szczególną ostrożność muszą zachować także te osoby, które mają problemy z nerkami (np. mają zaburzenia czynności nerek). W ich przypadku – przed rozpoczęciem leczenia – konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań. Niewkluczone, że lekarz zaleci również inny schemat dawkowania leku. Należy pamiętać, że tylko lekarz może zdecydować o tym, czy Tamiflu będzie bezpieczny dla danego pacjenta czy też nie.

Preparat nie powinien być stosowany przez osoby, które chorują na serce, mają znacząco obniżoną odporność lub mają przewlekłą chorobę układu oddechowego. Nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność Tmaiflu u tej grupy pacjentów.

Kobiety w ciąży oraz te, które karmią swoje dziecko piersią nie powinny przyjmować leku bez konsultacji z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić, czy farmaceutyk będzie bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

Tamiflu – dawkowanie

Lek ma postać kapsułek. Tabletkę należy popić wodą. Na jego działanie nie ma wpływu to czy chory przyjmie go wraz, przed czy po jedzeniu. Jedyne czego chorzy muszą bezwzględnie pilnować to to, aby nie przekraczać ani nie zmniejszać dawki leku i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Jeśli chory z jakiegoś powodu nie może popić tabletki z zawartości kapsułki można przygotować zawiesinę, której przyjęcie – zwłaszcza w przypadku dzieci – może być dużo łatwiejsze. Dodatkowo warto ją połączyć ze słodkim sokiem lub wodą z cukrem, co odrobinę złagodzi gorzki smak lekarstwa.

Jak skutecznie leczyć grypę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak walczyć z grypą? Źródło: 36,6

Dawka leku, którą można przyjąć zależy przede wszystkim od wieku chorego. Osobom dorosłym oraz dzieciom w wieku 13 lat i więcej, u których pojawiły się pierwsze objawy grypy zaleca się przyjmowanie 75 mg leku 2 razy na dobę przez 5 dni. W celach profilaktycznych w tej samej grupie należy przyjmować 75 mg leku raz dziennie przez 10 dni.

W przypadku młodszych dzieci, tj. od 1 do 12 roku życia dawka leku będzie zależna od masy ciała dziecka. Jeśli dziecko waży 10-15 kg stosuje się 30 mg 2 razy na dobę przez pięć dni, jeśli dziecko ma już objawy grypy. W celach profilaktycznych taką samą dawkę leku podaje się raz dziennie przez dziesięć dni w okresie wzmożonego zachorowania na grypę.

U dzieci z masą ciała od 15–23 kg podaje się 45mg leku dwa razy na dobę przez 5 dni.  Jako profilaktykę stosuje się taką sama dawkę leku raz dziennie przez 10 dni. Jeśli masa dziecka mieści w przedziale od 23–40 kg podaje się 60 mg Tamiflu 2 razy na dobę przez 5 dni, aby chronić dziecko przed grypą podaje się taką samą dawkę Tamiflu raz dziennie przez 10 dni. Jeśli dziecko waży więcej niż 40 kg podaje się 75 mg leku dwa razy dziennie również przez okres 5 dni. W ramach profilaktyki stosuje się taką samą dawkę leku raz dziennie przez 10 dni.

W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku nie można przekraczać dawki 3mg na każdy kilogram masy ciała. W przypadku dzieci, u których już pojawiła się grypa lek podaje się dwa razy dziennie przez pięć dni. W ramach profilaktyki zaleca się podawanie jednej dawki leku przez 10 dni. 

Uwaga! W przypadku bardzo małych dzieci o zasadności podania leku Tamiflu zawsze decyduje lekarz. Od jego oceny będzie zależał także schemat przyjmowania leku.

Uwaga! Jeśli dawka leku została pominięta nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia.

Tamiflu – interakcje z innymi lekami

Tamiflu może wchodzić w reakcję z następującymi lekami: 

  • chlorpropamid (stosowany w leczeniu cukrzycy),
  • metotreksat (stosowany w leczeniu np. reumatoidalnego zapalenia stawów);
  • fenylobutazon (stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych);
  • probenecyd (stosowany w leczeniu dny moczanowej). 

Tamiflu – działania niepożądane

Przyjmowanie leku Tamiflu może się wiązać z wystąpieniem działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą ból głowy oraz nudności. U 1 na 10 osób mogą się pojawić:

  • zapalenie oskrzeli
  • opryszczka
  • kaszel
  • zawroty głowy
  • gorączka
  • ból (także kończyn, gardła, żołądka)
  • wodnista wydzielina z nosa
  • trudności ze spaniem
  • zmęczenie
  • uczucie pełności w nadbrzuszu
  • zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie nosa, gardła i zatok)
  • rozstrój żołądka
  • wymioty.

Sporadycznie u pacjentów przyjmujących lek Tamiflu obserwuje się:

  • reakcje alergiczne
  • zmieniony poziom świadomości
  • drgawki
  • zaburzenia rytmu serca
  • zaburzenia czynności wątroby
  • zmiany skórne (zapalenie skóry, zaczerwieniona i swędząca wysypka, łuszczenie się skóry).

Niezwykle rzadko u pacjentów rozwija się małopłytkowość, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka, krwawienie z przewodu pokarmowego: przedłużone krwawienie z jelita grubego lub krwioplucie oraz zaburzenia widzenia.

W przypadku dzieci między 1 a 12 rokiem życia do najczęściej występujących działań niepożądanych należą kaszel, przekrwienie błony śluzowej nosa oraz wymioty. U dzieci przyjmujących Tamiflu mogą wystąpić również:

  • zapalenie spojówek (czerwone oczy i wydzielina lub ból w oku);
  • zapalenie ucha i inne choroby uszu;
  • ból głowy;
  • nudności;
  • wodnista wydzielina z nosa;
  • ból i rozstrój żołądka;
  • uczucie pełności w nadbrzuszu;
  • zapalenie skóry;
  • zaburzenia błony bębenkowej.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
4
Polecamy
Dobry syrop na kaszel dla niemowlaka – na co trzeba zwrócić uwagę?
Dobry syrop na kaszel dla niemowlaka – na co trzeba zwrócić uwagę? Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Fanipos - jak działa lek i w leczeniu jakich schorzeń jest stosowany?
Fanipos - jak działa lek i w leczeniu jakich schorzeń jest stosowany? TVN zdrowie
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty