Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tajemnicza choroba kotów. Co ją wywołuje? 
menu
Polub nas na Facebooku

Tajemnicza choroba kotów. Co ją wywołuje? 

Purple Collar Pet Photography/Getty Images

Co stoi za tajemniczą chorobą kotów?

Od pewnego czasu media donoszą o tajemniczej chorobie kotów. Zdaniem badaczy stoi za nią wirus ptasiej grypy. "Gazeta Wyborcza" przytacza badania, które nie wykluczają, że patogen może znajdować się w mięsie drobiowym. Zdaniem badaczy takie sugestie to nadinterpretacja.

Tajemnicza choroba kotów

Prof. Krzysztof Pyrć, jeden autorów analizy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych stwierdził, że tekst opublikowany w "Gazecie Wyborczej" może prowadzić do wybuchu paniki "oraz strat zarówno ekonomicznych, jak i wizerunkowych". 

Ekspert dodał, że przeprowadzone badania pokazują, że jedną z prawdopodobnych dróg transmisji wirusa może być pokarm. Za tym tropem mają przemawiać m.in. nagłe pojawienie się wirusa zarówno u kotów wychodzących, jak i nie; brak ognisk i przenoszenia się choroby z kota na kota. Dodatkowo, jak czytamy na stronie next.gazeta.pl "analiza sekwencji genomu wirusa pobranego od kota nie wykazała drastycznych zmian w porównaniu do sekwencji referencyjnych, sugerujących pojawienie się nowego szczepu wirusa grypy efektywnie zakażającego koty, podobieństwo sekwencji wirusów, które zostały wyizolowane od kotów w różnych częściach Polski, jest bardzo wysokie, co sugeruje pojedyncze źródło zakażenia, rozmowy z właścicielami kotów zasugerowały, że źródłem może być surowe mięso". 

Naukowcy, aby potwierdzić tę teorię, przebadali mięso, które jadły chore zwierzaki. Testy potwierdziły obecność wirusa w jednej z próbek. Prof. Krzysztof Pyrć podkreślił w oświadczeniu, że "chociaż nie można wykluczyć, że wirus znalazł się w próbkach mięsa później lub wręcz mięso zostało zanieczyszczone przez właścicieli wirusem rozwijającym się w organizmie kota, nie można również wykluczyć, że to właśnie surowe mięso był źródłem zakażenia". 

Specjaliści są zdania, że to wystarczający powód, aby służby weterynaryjne oraz inspekcja sanitarna przebadały dostępne w Polsce mięso w kierunku mięso grypy H5N1. Jak dodają, nie chodzi tylko o koty.  "To kluczowe nie tylko ze względu na koty, lecz także na fakt, że wirus ten stanowi zagrożenie dla życia ludzkiego" - wskazuje profesor. 

Warto dodać, że polski przemysł drobiarski stanowi blisko 20 proc. rynku UE, a wartość eksportu mięsa przekracza trzy mld euro. "Warto wyobrazić sobie konsekwencje dla tego sektora gospodarki, jeżeli faktycznie okazałoby się, że skażone mięso znalazło się we Francji, Włoszech czy Niemczech" - napisał w oświadczeniu Krzysztof Pyrć.

Czy polskie mięso jest bezpieczne? 

Z wynikami badania nie zgadza się Krajowa Rada Drobiarstwa. "Badania opisane w artykule "Gazety Wyborczej" bazowały na próbkach pobranych z naruszeniem elementarnych zasad sterylności, bez zachowania jakichkolwiek reguł i metod poboru materiału badawczego - próbki pobierane były przez właścicieli kotów" - czytamy w wydanym przez nią oświadczeniu. 

Rada potępiła również "wszelkie próby dyskredytowania jakości polskiego mięsa drobiowego". Zapewniła, że "polskie mięso drobiowe było, jest i będzie bezpieczne".

Zobacz wideo: Jak zmienia się wirus grypy?

Źródło: gazet.next.pl 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
6
Polecamy
Białaczka u kota – czym jest FeLV i jak się objawia?
Białaczka u kota – czym jest FeLV i jak się objawia? Dzień Dobry TVN
Panleukopenia, tyfus koci – czy mogę ocalić moje zwierzę?
Panleukopenia, tyfus koci – czy mogę ocalić moje zwierzę? Dzień Dobry TVN
Można jednocześnie zarazić się grypą i koronawirusem SARS-CoV-2.
Na szczęście oba patogeny nie stworzą groźnej hybrydy
Można jednocześnie zarazić się grypą i koronawirusem SARS-CoV-2. Na szczęście oba patogeny nie stworzą groźnej hybrydy TVN zdrowie
Co to jest ptasia grypa?
Jakie są jej objawy u ludzi i jak można się nią zarazić?
Co to jest ptasia grypa? Jakie są jej objawy u ludzi i jak można się nią zarazić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?