Szynszyla jest gryzoniem pochodzącym z Ameryki Południowej. Teoretycznie na wolności znane są przypadki, że szynszyle żyły ponad 20 lat. W domowej hodowli ich wiek nie przekracza zwykle 10 lat. Ze względu na długowieczność zwierzęcia należy pamiętać o ogromnej odpowiedzialności, którą się podejmuje kupując szynszylę do domu.
Szynszyle bardzo lubią ruch, skoki i są przy tym szybkie i zwinne. Wypuszczone w nieodpowiednim miejscu mogą uciec, dlatego należy zabezpieczyć odpowiednio dom i pilnować ich w trakcie wypuszczania.
Uwaga! Szynszyle to zwierzęta nocne. W ciągu dnia zwykle śpią i na próby obudzenia reagują nerwowo. Lubią także ciszę i spokój.
Klatka dla szynszyla
Klatka dla szynszyla musi być duża i najlepiej piętrowa. Zwykle wybierane są klasyczne klatki o plastikowej kuwecie i metalowych prętach. Są one imponujących rozmiarów, ale im większa, tym dla naszego zwierzątka lepiej. Na dole klatki należy wysypać trociny lub specjalny granulat przeznaczony dla szynszyli. W ciepłe dni wiórki wymieniać będziemy nawet co dwa - trzy dni.
Szynszyle to bardzo czyste zwierzęta - w każdej klatce powinna stać kula z piaskiem, w którym szynszyla może się sama wykąpać. Jest to specjalny piasek kupowany w sklepach zoologicznych.
Szynszyla - co je?
Szynszyle jedzą głównie suszone warzywa i owoce. Można podawać im również dostępne w sklepach zoologicznych karmy i kolby. Zawsze chętnie jedzą sianko, do którego powinny mieć stały dostęp.
Uwaga! Szynszyli nie można karmić świeżymi roślinami. Może to spowodować zaburzenia układu pokarmowego.
Hodowla szynszyli - zalety
Hodowanie szynszyli ma sporo zalet. Zwierzę ma piękne futro, które nie uczula. Szynszyle są towarzyskie, bardzo lubią ludzi i chętnie poddają się pieszczotom. Szynszyle żyją długo i przywiązują się do właściciela.
Więcej o alergii i posiadaniu zwierząt domowych dowiecie się na filmie:
Hodowla szynszyli - wady
Szynszyle potrzebują dużej przestrzeni. Są płochliwe, wymagają ciszy i spokoju. Jak to gryzonie - lubią gryźć, więc trzeba liczyć się z pogryzionymi meblami czy kablami. Dodatkowo są zaborcze i źle tolerują inne zwierzęta, chyba, że przebywają z nimi od małego. Warto pamiętać, że szynszyle nie lubią samotności, wiec lepiej wziąć parę niż jednego, zwłaszcza, jeśli będzie długo sam.
Szynszyle - najczęstsze choroby
Szynszyle, jak każde inne zwierzęta, mogą chorować. Najczęściej dotykają je: biegunki lub zaparcia, przerosty zębów, zapalenie spojówek i nieżyt nosa. Mogą także pojawić się choroby grzybicze i pasożytnicze (pchły, nicienie, tasiemce, wszy). Szynszyle są również zagrożone udarem słonecznym, dlatego nie powinniśmy wystawiać klatki z nimi na pełne słońce.
Jeśli szynszyle wygryzają sobie sierść lub im ona wypada, to zwykle przyczyną jest stres.