Szczepienia na koronawirusa ruszyły w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepione są osoby z grup priorytetowych, m.in. pracownicy służby zdrowia i seniorzy. Od 15 stycznia natomiast mają ruszyć zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych.
Szczepienia mają być darmowe i dwudawkowe oraz dostępne dla wszystkich, którzy będą chcieli je przyjąć. Co warto wiedzieć na temat szczepionki na koronawirusa? Jak się umawiać się na konkretny termin?
Szczepienia przeciw COVID-19 - gdzie i jak się zgłosić?
15 stycznia zgodnie z zapowiedziami rządu ma zostać uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw koronawirusowi. Będzie to można zrobić na cztery sposoby:
-
za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989,
- poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
- poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia,
- u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.
Jak będzie wyglądało szczepienie przeciw COVID-19?
Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem. Szczepienia będą darmowe i dwudawkowe. Mają być one dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić.
Proces przeprowadzania szczepień oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie). W przypadku grup priorytetowych (służba zdrowia, seniorzy) e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 ważne będzie przez 60 dni. W przypadku osób spoza grup priorytetowych nie będzie wymagane e-skierowanie, wystarczy podać dane osobowe.
Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Nie ma również specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.
Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?
Przeciwko COVID-19 będzie można się zaszczepić w przychodniach POZ, szpitalach, szpitalach rezerwowych, a także u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, punkty szczepień na koronawirusa mają się znajdować w każdej gminie.
Pierwsze szczepienia przeciw CPOVID-19 w Polsce
Transport z pierwszą dawką szczepionek przeciw COVID-19 dotarł do Polski w piątek 25 grudnia, a w sobotę rano 26 grudnia dojechał do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Stamtąd szczepionki na koronawirusa zostały przewiezione do sześciu hurtowni w innych miastach. 27 grudnia zostały zaś wysłane do wybranych 72 szpitali węzłowych. W pierwszej kolejności szczepione są osoby z "grupy zero", czyli między innymi personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.
Jako pierwsza w Polsce zaszczepiona została naczelna pielęgniarka szpitala Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Następnie szczepionkę przyjęło czterech innych pracowników szpitala MSWiA w Warszawie: dyrektor placówki profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, Agnieszka Szarowska - lekarz placówki, która szczepiła ratownika i dyrektora szpitala, oraz diagnostka laboratoryjna Angelika Aplas.
W placówce został zaszczepiony także dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.
Ruszyły szczepienia na COVID-19 w Polsce - zobacz wideo:
Źródło: TVN 24