Polub nas na Facebooku
Czytasz: Świecowanie (konchowanie) uszu – opinie lekarzy i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Świecowanie (konchowanie) uszu – opinie lekarzy i przeciwwskazania

NAN

Fot: fotolia.com

Konchowanie uszu to zabieg medycyny naturalnej, którego celem jest usunięcie zalegającej w uszach woskowiny i oczyszczenie zatok. Metoda ta polega na włożeniu do uszu specjalnej świecy i zapaleniu jej. Lekarze podchodzą do świecowania sceptycznie, ponieważ uszy mają zdolność do samooczyszczania.

Co to jest świecowanie uszu?

Świecowanie uszu wykonuje się za pomocą specjalnych, ręcznie robionych świec, nazywanych konchy hopi. W trakcie zabiegi pacjent kładzie się na boku, a głowę układa na poduszce. Na głowę nakładany jest papierowy pokrowiec lub ręcznik z wyciętym otworem na ucho. W małżowinę uszną wmasowywany jest krem, który ma pobudzić krążenie i usprawnić wchłanianie substancji znajdujących się w olejkach eterycznych świecy.

Zapaloną świecę, mającą postać cienkiej rurki z włókna lnianego, wosku pszczelego i ekstraktu miodowego, zapala się i umieszcza w uchu na głębokości ok. 1 cm. Świeczka powinna wypalić się do końca, przy czym jej dolna część nie spala się, co zapobiega poparzeniu. Nadmiar wypalonego wosku usuwany jest pęsetą i wrzucany do szklanki z wodą. Po wypaleniu świeczkę wyjmuje się z ucha i rozwija, aby sprawdzić, ile zanieczyszczeń zgromadziło się we wnętrzu. Świecowanie uszu w domu powinno być wykonywane wyłącznie przez doświadczoną osobę, ponieważ zabieg niesie ryzyko poparzenia lub uszkodzenia błony bębenkowej.

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6.

Po świecowaniu należy poleżeć przez co najmniej kilka minut, a po wyjściu na zewnątrz chronić uszy czapką lub wacikami umieszczonymi w otworach słuchowych. W dniu zabiegu nie można myć głowy, kąpać się ani korzystać z basenu. Poprawa samopoczucia odczuwana jest od razu po konchowaniu uszu.

Zobacz także: Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

Świecowanie uszu – efekty

Według twórców i zwolenników konchowania uszu w trakcie zabiegu dochodzi do wytworzenia podciśnienia, które wyciąga zanieczyszczenia i woskowinę. Ułatwia to oddychanie przez nos, ponieważ w czasie świecowania zostaje uregulowane ciśnienie w uchu środkowym i w zatokach. Zabieg ma również udrażniać kanał słuchowy zewnętrzny, a pochodzące z miodu i olejków eterycznych substancje działają leczniczo.

Świecowanie nie tylko oczyszcza, ale także leczy wiele dolegliwości. Zabieg pomaga na migreny, stres, zaburzenia przemiany materii, dolegliwości okresu przekwitania czy spadek odporności.

Jak często robić świecowanie uszu?

Konchowanie uszu zaleca się wykonywać raz na pół roku. Wskazaniem jest nie tylko nadmiar woskowiny w uszach, ale także schorzenia uszu, gardła i nosa, przeziębienie czy szumy uszne. Świecowanie uszu zalecane jest również osobom cierpiącym na niedosłuch, bóle głowy, migreny oraz zespół przewlekłego zmęczenia. Częściej z zabiegu powinny korzystać osoby pracujące w hałasie i kurzu oraz w miejscach, w których unosi się pył. W razie potrzeby zabieg może być powtórzony kilkukrotnie.

Świecowanie uszu – przeciwwskazania

Świecowanie uszu nie jest przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych cierpiących na nadpobudliwość ruchową, ponieważ w trakcie zabiegu należy nieruchomo leżeć. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także:

  • ostry stan zapalny ucha,
  • uczulenie na produkty pszczele,
  • uszkodzona błona bębenkowa,
  • choroba zakaźna,
  • uraz głowy.

Konchowanie uszu nie może być wykonywane u osób używających aparatów słuchowych lub implantów.

Świecowanie uszu – opinie lekarzy

Większość lekarzy nastawiona jest sceptycznie do zabiegu świecowania uszu. Uważają oni, że podciśnienie powstające w czasie zabiegu jest zbyt słabe, aby wyciągnąć zanieczyszczenia i woskowinę z ucha. Według współczesnej wiedzy uszy mają zdolność do samooczyszczania i nie potrzebują żadnych dodatkowych zabiegów higienicznych.

W przypadku nadmiaru woskowiny lekarze zamiast świecowania zalecają zabieg płukania uszu, wykonywany w gabinecie laryngologicznym. Każda osoba, która decyduje się na konchowanie uszu, powinna najpierw udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli cierpi na niedosłuch. Tak poważne schorzenie wymaga konsultacji specjalistycznej, a świecowanie może doprowadzić do pogorszenia stanu chorego narządu.

Zobacz także: Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?

Lekarze uważają, że świecowanie uszu nie leczy żadnych chorób – jest to chwyt marketingowy, który ma przyciągnąć jak najwięcej klientów do gabinetów medycyny naturalnej. Świece nasączone olejkami eterycznymi mogą przynieść chwilową ulgę, np. w przeziębieniu, ale nie leczą.

Czy świecowanie uszu jest niebezpieczne?

Zabiegi świecowania uszu są przeprowadzane przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom ucha. W przypadku przeprowadzania zabiegu w domu może jednak dojść do poparzenia. Najczęściej występujące powikłania to niedrożność kanału słuchowego lub tymczasowa utrata słuchu. Najniebezpieczniejszym dla zdrowia efektem ubocznym konchowania uszu jest perforacja błony bębenkowej. Wówczas uszkodzenia są nieodwracalne.

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
264
40
Polecamy
Operacje nosa - dla zdrowia czy urody?
Operacje nosa - dla zdrowia czy urody? Dzień Dobry TVN
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami? TVN zdrowie
Woda utleniona do ucha – przy jakich dolegliwościach pomaga?
Woda utleniona do ucha – przy jakich dolegliwościach pomaga? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko