Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku właśnie 7 kwietnia. Jego ustanowienie ma na celu zwrócić uwagę na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. W tym roku hasłem przewodnim jest: Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, jak ważne jest inwestowanie w powszechną opiekę zdrowotną (POZ). Kraje, które już to zrobiły zainwestowały w kapitał ludzki. WHO ma zamiar z okazji tego dnia zainicjować serię debat na temat opieki zdrowotnej i dostępu do niej. W 2018 roku głównym celem organizacji jest inspirować, motywować i doradzać podmiotom związanym z POZ, by powzięły odpowiednie działania.
Zdaniem WHO powszechny dostęp do opieki zdrowotnej bez względu na zasobność portfela sprzyja poprawie zdrowa obywateli, wydłużeniu ich życia, chroni przed rozwojem epidemii, wpływa na zmniejszenie ubóstwa i ryzyka głodu, generuje miejsca pracy, wspomaga wzrost gospodarczy i równość płci. Dyrektor Generalny WHO przekonuje:
Nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami.
W jubileuszowym roku swojej działalności (minęło 70 lat od powstania WHO) Światowa Organizacja Zdrowia wzywa światowych przywódców do spełnienia obietnicy, którą złożyli podpisując Cele Zrównoważonego Rozwoju w 2015 r. Powinni oni zaangażować się w konkretne działania służące poprawie powszechnej opieki zdrowotnej, czyli dostępu do usług medycznych dla wszystkich.
WHO ma zamiar wspierać i doradzać organizacjom oraz krajom zaangażowanym w tworzenie powszechnej opieki zdrowotnej. Organizacja przypomina, że dostęp do opieki zdrowotnej przekłada się na rozwój kraju.
Czym jest powszechna opieka zdrowotna (POZ)
Powszechna opieka zdrowotna oznacza, że obywatele mają dostęp do koniecznych świadczeń zdrowotnych bez dodatkowych obciążeń finansowych. Nie oznacza ona jednak, że wszystkie usługi medyczne są bezpłatne - należy zdać sobie sprawę z tego, że żaden kraj nie jest w stanie świadczyć wszystkich usług medycznych bez odpłatności.
POZ umożliwia dostęp do tych świadczeń zdrowotnych, które zwalczają najważniejsze przyczyny chorób i śmierci obywateli. Zdaniem WHO powszechna opieka zdrowotna jest gwarancją jakości opieki na poziomie wystarczającym do poprawy stanu zdrowia osób, które z niej korzystają.
Fakty:
- Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych.
- Niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszonych do przeżycia za 1, 9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni.
- Ponad 800 mln ludzi przeznacza co najmniej 10% środków z domowego budżetu na wydatki związane z własnym zdrowiem, chorobą dziecka lub innego członka rodziny.
Źródło:
1. Światowa Organizacja Zdrowia WHO