Supremin – działanie leku
Lek Supremin zawiera cytrynian butamiratu, który jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Substancja czynna w leku ma za zadanie zmniejszyć częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie odruchu kaszlowego. Obok działania przeciwkaszlowego butamirat nieznacznie rozszerza oskrzela.
Zobaczcie na filmie, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego:
Supremin – skład leku
Substancją czynną w leku jest butamiratu cytrynian. 5 ml (1 łyżeczka miarowa) syropu zawiera 4 mg butamiratu cytrynianu. Do pozostałych składników należą metylu parahydroksybenzoesan, kwas benzoesowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, maltitol ciekły, aspartam, aromat karmelowo-pomarańczowy (E 34493), woda oczyszczona.
Supremin – dawkowanie leku
Lek należy przyjmować przed posiłkiem. Pamiętajmy, aby nie zażywać preparatu po terminie ważności - leki po terminie ważności powinny zostać odniesione do apteki. Nie wolno ich wyrzucać do śmieci lub kanalizacji, bowiem zanieczyszczają środowisko.
Lek najczęściej stosuje się w zależności od wieku pacjenta:
- dzieci w wieku od 2 do 6 lat 1 łyżeczka miarowa (4 mg) 3 razy na dobę
- dzieci w wieku od 6 do 12 lat 2 łyżeczki miarowe (8 mg) 3 razy na dobę
- dzieci w wieku powyżej 12 lat 3 łyżeczki miarowe (12 mg) 3 razy na dobę
- dorośli 3 łyżeczki miarowe (12 mg) 4 razy na dobę
Co ważne - lekarz może zmienić dawki leku. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Objawami przedawkowania butamiratu są: senność, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej), pobudzenie i obniżenie ciśnienia krwi. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, który może wykonać płukanie żołądka, podać węgiel aktywowany i środki przeczyszczające.
Nie należy przyjmować dwóch dawek na raz, jeśli pacjent pominął dawkę wczesniejszą. W przypadku pominięcia dawki należy jednak przyjąć ją jak najszybciej.
Supremin – wskazania do stosowania leku
Wskazania do stosowania: ostry, suchy kaszel. Leku nie należy przyjmować dłużej niż przez kilka dni.
Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu.
Zobaczcie, czym jest turbokisiel - mikstura na kaszel suchy, którą polecają farmaceuci:
Supremin – przeciwwskazania do stosowania leku
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek z jego składników. Ponadto nie powinien być stosowany u pacjentów z fenyloketonurią i dłużej niż przez kilka dni (to zalecenie dotyczy wszystkich pacjentów).
Lek Supremin nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego.
Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią, lek może być stosowany jedynie w razie konieczności. Ważne jednak, aby pacjentki w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu skontaktowały się z lekarzem.
Supremin – interakcje
Nie są znane oddziaływania leku Supremin z innymi lekami. Należy jednak pamiętać, aby lek przyjmować przed posiłkiem.
Należy zachować ostrożność, gdyż w rzadkich przypadkach może dochodzić do osłabienia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego i metylu parahydroksybenzoesanu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Supremin – skutki uboczne
Skutki uboczne zażywania leku występujące niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób) to wysypka, nudności, biegunka, zawroty głowy.
Opisane objawy ustępują zazwyczaj w trakcie leczenia i rzadko wymagają zmniejszenia dawki leku. Jeśli jednak reakcja alergiczna lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie ustąpią po zmniejszeniu dawki leku, należy przerwać stosowanie leku Supremin i skontaktować się z lekarzem.