Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku
menu
Polub nas na Facebooku

Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku

Chora kobieta bierze leki

Fot. Deagreez / Getty Images

Sudafed jest lekiem wykorzystywanym do leczenia kataru - zmniejsza przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku i ilości wydzieliny oraz udrożnienia nosa.

Sudafed – działanie leku

Sudafed jest lekiem, który zmniejsza przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych, w szczególności oddziałuje na błonę śluzową nosa i zatok przynosowych. W efekcie zmniejsza obrzęk i ilość wydzieliny. Sudafed udrażnia nos w czasie infekcji - nie tylko przeziębienia czy grypy, lecz także podczas alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Uwaga! Lek przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Sudafed – skład leku

Substancją czynną leku jest pseudoefedryny chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 60 mg pseudoefedryny chlorowodorku.

Do pozostałych składników należą: laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, żelowana skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna, magnezu stearynian. Z kolei w skład otoczki Opadry OY-S-9473: żelaza tlenek czerwony, hypromeloza, talk, makrogol 400.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza i chronić od wilgoci. Leki zawsze powinno się przechowywać w oryginalnym opakowaniu i pozostawić ulotkę. Leku nie należy zażywać po terminie ważności. Przeterminowane leki należy oddać do punktu aptecznego - nigdy wyrzucać do śmieci.

Sudafed – dawkowanie leku

Lek należy przyjmować doustnie i popijać go wodą. Jedna tabletka 3 do 4 razy na dobę. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci dłużej niż przez 4 dni.

Jeśli w przeciągu trzech dni od rozpoczęcia kuracji objawy nie ustępują lub następuje ich nasilenie, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki leku nie należy przyjmować dwóch tabletek na raz. Objawy przedawkowania Sudafedu to nudności, wymioty, bezsenność, drżenie, rozszerzenie źrenic, niepokój, pobudzenie, omamy, drgawki, kołatanie serca, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), nadciśnienie, bradykardia odruchowa (zwolniony rytm serca), zaburzenia rytmu serca, przełom nadciśnieniowy, krwawienie wewnątrzczaszkowe, zawał serca, psychoza, uszkodzenie mięśni, za małe stężenie potasu we krwi oraz zawał niedokrwienny jelit. W przypadku przedawkowania u dzieci zgłaszano senność. 

Jeśli doszło do zażycia większej dawki leku należy zgłosić się do szpitala.

O czym świadczy kolor wydzieliny z nosa? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Kolor kataru - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa? Źródło: 36,6

Sudafed – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania Sudafedu są infekcje: grypa oraz przeziębienie, przebiegające z katarem. Sudafed jest wskazany także przy infekcjach tylko kataralnych oraz przy leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Sudafed – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie powinien być stosowany jeśli pacjent jest uczulony na którykolwiek ze składników leku (zawiera on m. in. laktozę i pseudoefedrynę), w przypadku ciężkiego nadciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej. Nie powinno się przyjmować Sudafedu także wtedy, kiedy pacjent stosował (lub stosuje) przez ostatnie dwa tygodnie leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (leki stosowane m.in. w depresji). 

Przeciwwskazaniem do przyjmowania Sudafedu jest także przyjmowanie furazolidonu. Lek ten działa przeciwbakteryjnie i wykazuje zależne od dawki działanie hamujące aktywność monoaminooksydazy. Sudafed w połączeniu z tymi lekami może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi lub przełom nadciśnieniowy.

Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny przed zastosowaniem leku poradzić się lekarza - Sudafed może być zażywany wtedy jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu lub karmionego piersią dziecka.

Lek Sudafed należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami nerek i wątroby. Nie ma przeciwwskazań do stosowania go u pacjentów w podeszłym wieku, jednak zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi właśnie na pracę nerek i wątroby.

Sudafed – interakcje

Lek Sudafed nie powinien być stosowany z lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (leki stosowane m.in. w depresji). 

Nie powinno się go przyjmować także z furazolidonem (lek przeciwbakteryjny), który wykazuje zależne od dawki działanie hamujące aktywność monoaminooksydazy.

Zawsze, zanim zastosuje się lek Sudafed należy poradzić się lekarza, jeśli pacjent zażywa:

  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • leki zmniejszające przekrwienie błon śluzowych,
  • leki hamujące łaknienie,
  • leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy,
  • leki obniżające ciśnienie krwi, takie jak bretylium, betanidyna, guanetydyna, debryzochina, metylodopa oraz leki blokujące receptory α- i β-adrenergiczne. Lek Sudafed może osłabiać działanie tych leków.

Sudafed – skutki uboczne

Bardzo często lek Sudafed może powodować suchość w jamie ustnej, nudności, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość. Takie objawy zgłasza nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów. 

Z kolei nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów zgłasza zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, reakcje uczuleniowe, wysypkę, świąd, zmiany krostkowe, którym towarzyszy obrzęk i rumień oraz gorączka, nagłe występowanie ograniczonych obrzęków skóry i (lub) błon śluzowych, które mogą powodować trudności w oddychaniu lub przełykaniu, zwiększenie ciśnienia krwi, ból głowy, nadmierną aktywność psychoruchową, senność, niepokój, euforię, omamy, omamy wzrokowe, wymioty, bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?