Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suchość w nosie: objawy i przyczyny. Czy można sobie z nią poradzić domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Suchość w nosie: objawy i przyczyny. Czy można sobie z nią poradzić domowymi sposobami?

Profil twarzy

Fot. PeskyMonkey / Getty Images

Suchość w nosie to objaw, który zwykle nie zwiastuje poważnych chorób, ale wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Dolegliwość można skutecznie zwalczyć domowymi sposobami. Strupki i wysuszona śluzówka w nosie mogą być nieprzyjemną konsekwencją stosowania leków na katar, działania suchego powietrza np. w klimatyzowanych pomieszczeniach lub niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak smog.

Suchość nosa to częsta dolegliwość, która może przytrafić się praktycznie każdemu. Na suchość w gardle i nosie szczególnie narażeni są chorzy z przewlekłym nieżytem nosa i osoby, które palą papierosy. Uczucie wysuszenia śluzówki jest bardzo nieprzyjemne i często powoduje pieczenie, wzmagając jednocześnie odruch drapania, który tylko pogarsza ten stan. Warto wiedzieć jak pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości domowymi sposobami.

Suchość w nosie: objawy i przyczyny

Suchy nos jest przyczyną znacznego dyskomfortu. Wnętrze nosa stanowi początek dróg oddechowych, a jego zadaniem jest ochrona przed niebezpiecznymi drobnoustrojami ze środowiska zewnętrznego, które próbują tą drogą wniknąć do organizmu. Drugą ważną funkcją nosa jest oczyszczanie powietrza. Błona śluzowa jest bardzo aktywna i spełnia wiele funkcji. Właśnie dlatego powinna ulegać szybkiemu złuszczaniu i regeneracji. Niestety zdarza się, że wielu pacjentów cierpi na zespół suchego nosa. Wśród objawów tego zaburzenia można wymienić uczucie swędzenia i pieczenia, pojawienie się wydzieliny z nosa, kichanie oraz drapanie w nosie i w gardle, a także obrzęk.

Polecamy: Przewlekły katar – przyczyny i leczenie

Można wyróżnić wiele przyczyn suchości w nosie:

  • suche powietrze w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Zwykle zespół suchego nosa pojawia się wtedy, gdy temperatura powietrza jest za wysoka, za niska lub zmienna. Tym samym uczucie suchości w nosie może występować (a także nasilać się) w pomieszczeniach ogrzewanych i klimatyzowanych;
  • kurz i dym papierosowy;
  • niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B;
  • chemikalia, pyły i opary substancji drażniących;
  • długotrwałe stosowanie niektórych kropli do nosa lub leków na katar;
  • choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mukowiscydoza, toczeń, nadczynność tarczycy;
  • nadużywanie sympatykomimetyków (leków miejscowo obkurczających śluzówkę), leków przeciwnadciśnieniowych i przeciwwrzodowych;
  • wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne nosa;
  • alergia i ekspozycja na alergeny.

Warto dodać, że wśród przyczyn suchości w nosie i gardle wymienia się choroby autoimmunologiczne oraz ogólnoustrojowe. Suchy nos to dolegliwość, która może pojawiać się także u kobiet w okresie menopauzy ze względu na zaburzenia hormonalne, zachodzące w organizmie. Dosyć często występującym zjawiskiem jest suchość nosa w ciąży. Dobrze pamiętać o tym, że suchość w nosie zwykle nie jest objawem poważnych chorób, tylko nieprawidłowego nawilżenia śluzówki nosa lub nadmiernej suchości otoczenia. Niestety konsekwencją suchej śluzówki w nosie może być zapalenie zatok. Schorzenie to jest wywoływane przez bakterie wnikające do nosa.

Zobaczcie, jak załagodzić objawy kataru:

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Suchość w nosie: jak nawilżyć nos?

Podstawą zapobiegania i leczenia suchości w nosie jest nawilżanie błony śluzowej. Istnieje wiele domowych sposobów na suchość w nosie:

  • wykonywanie inhalacji wodą z solą lub z dodatkiem olejków (na przykład eukaliptusowego i sosnowego);
  • aerozole i żele dostępne w aptekach, które pomagają w nawilżeniu śluzówki;
  • maści nawilżające do nosa;
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, na przykład umieszczanie mokrych ręczników na kaloryferach, zakup nawilżaczy powietrza;
  • stosowanie kropli nawilżających do nosa.

Preparaty z apteki zwykle wzbogacone są o witaminy A oraz B, a także o kwas hialuronowy, glicerol i olej sezamowy. Wszystkie te składniki mają za zadanie nawilżać nos i usuwać uczucie suchości. Osoby palące papierosy powinny pozbyć się nałogu, z kolei przebywające w zanieczyszczonym środowisku – zaopatrzyć się w domowy odświeżacz powietrza. Warto, by pracownicy narażeni na czynniki chemiczne i toksyczne, a także drażniące śluzówkę nosa jak najczęściej stosowali inhalacje.

Zdaniem laryngologów osoby, które cierpią na przewlekłą suchość nosa, powinny unikać zakurzonych pomieszczeń, nawilżać śluzówkę nosa. Warto pamiętać o tym, że na zespół suchego nosa negatywnie wpływa nałóg palenia, ponieważ dym papierosowy paraliżuje rzęski wewnątrz jamy nosowej. Suchość nosa może być więc kolejnym dobrym powodem do rzucenia palenia. Pacjentom cierpiącym na suchość nosa zaleca się picie dużych ilości wody, aby organizm był nawodniony, a także unikanie napojów zawierających kofeinę. Bardzo dobrym pomysłem jest wyjazd na wakacje lub na dłuższy czas nad morze. Klimat morski bardzo dobrze wpływa na śluzówkę nosa. Pacjenci cierpiący na suchość w nosie mogą także przyjmować symbioflor do nosa, co polepszy stan flory bakteryjnej.

Jeżeli suchość w nosie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się na wizytę do laryngologa. Specjalista może postawić dokładną diagnozę. Rozpoznanie przyczyny zapewni skuteczność leczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?