Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spray do nosa. Jak działa i jak wybrać najlepszy dla siebie?
menu
Polub nas na Facebooku

Spray do nosa. Jak działa i jak wybrać najlepszy dla siebie?

Kobieta, która aplikuje spray do nosa

Fot: DusanManic / gettyimages.com

Kiedy cieknie nam z nosa w pierwszej kolejności sięgamy po chusteczkę higieniczną. Ciągłe wydmuchiwanie nosa nie rozwiązuje jednak problemu. Jednym ze sposobów walki z katarem jest użycie sprayu. Jaki działają te preparaty i który z nich wybrać?

Każdego dnia ludzki nos filtruje 20 tysięcy litrów powietrza. Ogrzewa je oraz oczyszcza z baterii i wirusów, tym samym stanowi pierwszą barierę ochronną organizmu. Jeśli nos nie działa prawidłowo pojawią się nie tylko problemy z oddychaniem, ale także znacząco rośnie ryzyko wystąpienia infekcji. Dlatego, kiedy pojawia się katar, trzeba jak najszybciej zacząć działać i wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczony katar może doprowadzić, np. do zapalenia zatok.  

Jak działa spray do nosa?

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się kataru jest sięgniecie po środki, które obkurczają naczynia błony śluzowej nosa i poprawiają drożność dróg oddechowych, czyli umożliwiają normalne i prawidłowe oddychanie. Warto sięgnąć po te leki, które są aplikowane bezpośrednio do nosa i powstały na bazie ksylometazoliny, oksymetazoliny, nafazoliny, tetryzoliny i tymazoliny. Substancje te zmniejszają przekrwienie, wysięk oraz obrzęku nosa. Jeśli katar nie mija w przeciągu kilku dni lub zaczyna się nasilać koniczna jest konsultacja z lekarzem.

Dobierz spray do problemu

Katar katarowi nierówny. Inny środek będzie potrzebny do leczenia kataru, który towarzyszy przeziębieniu, a inny przy zapaleniu zatok lub alergii.

Przy pierwszych objawach przeziębienia warto sięgnąć po Otrivin Regeneracja. Otrivin Regeneracja zawiera połączenie dwóch składników: ksylometazoliny, która szybko odblokowuje nos oraz dekspantenolu, który głęboko nawilża i regeneruje błonę śluzową nosa. 

W przypadku kataru, który towarzyszy zapaleniu zatok warto sięgnąć po Otrivin Katar i Zatoki. Otrivin Katar i Zatoki przynosi ulgę na chore zatoki*. Lek ten zaczyna działać już w 2 minuty, a jego działanie utrzymuje się do 12 godzin. Ponadto dzięki zawartości naturalnego mentolu, Otrivin Katar i Zatoki daje poczucie orzeźwienia, a specjalna pompka próżniowa zapobiega wnikaniu drobnoustrojów do wnętrza pojemnika.

*Na podstawie ChPL zarejestrowanych leków w formie aerozoli, zawierających ksylometazolinę 0,1% (sekcja 4.1 Wskazania).

Partnerem tematu jest Otrivin. 

Otrivin Regeneracja, (1 mg + 50 mg)/ml, aerozol do nosa, roztwór, Jeden ml roztworu aerozolu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50 mg deksopantenolu. Wskazania do stosowania: Otrivin Regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat: w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz pobudzenia gojenia się błony śluzowej, w leczeniu naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa i utrudnionego oddychania przez nos po przebytej operacji nosa, w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa związanym z ostrym zapaleniem zatok przynosowych (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ksylometazoliny chlorowodorek, deksopantenol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca) lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zwłaszcza w przypadku jaskry wąskiego kąta, po przezklinowym usunięciu przysadki lub po zabiegach chirurgicznych z odsłonięciem opony twardej, u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. v. IX.2019

Otrivin Katar i Zatoki, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Katar i Zatoki jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować u pacjentów po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni