Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sok z żyworódki do picia, na trądzik i na włosy – jak go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Sok z żyworódki do picia, na trądzik i na włosy – jak go stosować?

żyworódka

Fot. struvictory / Getty Images

Sok z żyworódki jest lekiem silnie wzmacniającym organizm i zwalczającym większość patogenów. Stosowany zewnętrznie goi i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, dzięki czemu sprawdza się na trądzik i na włosy.

Sok z żyworódki można z łatwością kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub internecie, ale można go też wykonać w domu. Warto mieć go zawsze pod ręką w razie nagłych urazów skóry.

Co to jest sok z żyworódki pierzastej?

Żyworódka pierzasta jest sukulentem z rodziny gruboszowatych pochodzącym z Madagaskaru i uprawianym na całym świecie. W Polsce często trzymana jest w domach jako roślina ozdobna. Posiada grube, mięsiste i ciemnozielone liście zakończone ostrymi, pierzastymi krawędziami. Na ich końcach tworzą się charakterystyczne rozmnóżki, które mają postać miniaturowych roślin. Z tego względu żyworódka jest bardzo łatwa w uprawie.

Bywa znana także jako płodnolist lub brofilium. Oprócz żyworódki pierzastej w powszechnej hodowli występują też inne gatunki tej rośliny (Daigremonta, Blossfelda, omszona), które posiadają bardzo podobne właściwości.

Jak zrobić w domu sok z żyworódki pierzastej?

Warto wiedzieć, jak zrobić sok z żyworódki. Proces ten jest nieskomplikowany, wymaga jednak trochę pracy. Należy zebrać liście z okazu co najmniej 2-letniego, gdyż młodsze zawierają niewystarczające stężenie substancji leczniczych. Następnie powinno się je przechowywać przez 2–3 dni w ciemnym i chłodnym miejscu (na przykład w lodówce, owinięte ściereczką). Sok z żyworódki pierzastej wyciska się za pomocą niemetalowych narzędzi, gdyż metalowe wchodzą w reakcje z jego składnikami. Dokładne zmiażdżenie liści sprawi, że z łatwością uwolnią się duże ilości tego surowca leczniczego. Następnie wystarczy go przecedzić, aby pozbyć się drobinek skórki.

Jak konserwować sok z żyworódki pierzastej?

Żyworódka pierzasta bardzo szybko się rozmnaża i rośnie, ale często zdarza się, że jej starsze okazy przestają wyglądać reprezentacyjnie. Nie chcąc marnować cennego surowca, wiele osób decyduje się na przerobienie całej rośliny na sok, ale tak duże jego ilości wymagają konserwacji. Osoby, które chcą stosować go zewnętrznie, na problemy skórne, mogą połączyć sok z wybraną bazą tłuszczową i trzymać przez jakiś czas w lodówce w postaci maści z żyworódki. Można też zakonserwować sok z żyworódki pierzastej za pomocą wina, alkoholu 40% lub gliceryny.

Sok z żyworódki pierzastej – właściwości

Sok z żyworódki pierzastej posiada bardzo wiele właściwości leczniczych. Wykazuje on między innymi działanie:

  • bakteriobójcze,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwpasożytnicze,
  • przeciwzapalne,
  • przyspieszające regenerację tkanek,
  • likwidujące przebarwienia skórne,
  • przeciwnowotworowe,
  • przeciwwysiękowe,
  • przeciwtrądzikowe,
  • remineralizujące,
  • hamujące łojotok,
  • odtruwające,
  • immunostymulujące.

Rośliny i zioła potrafią czasem zdziałać cuda. Zobaczcie, jakie zioła wykorzystywane są w medycynie ludowej:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Sok z żyworódki pierzastej – zastosowanie lecznicze

Sok z żyworódki pierzastej może być przyjmowany wewnętrznie (1 łyżka 2 razy dziennie) w celu poprawienia funkcjonowania układu odpornościowego, zmniejszenia stanów zapalnych i wzmocnienia organizmu. Zalecany jest w wyczerpaniu organizmu, owrzodzeniach układu pokarmowego i nowotworach. W trakcie stosowania wewnętrznego należy pamiętać, że wykazuje on synergizm z wieloma powszechnie używanymi substancjami leczniczymi.

Zewnętrznie sok z żyworódki pierzastej może być stosowany:

  • jako krople do nosa lub oczu – rozcieńczony w proporcji 1:2 z solą fizjologiczną sprawdza się w leczeniu zapalenia zatok;
  • na oparzenia i odmrożenia – przyspiesza regenerację tkanek i nawilża; w tym celu warto zmieszać go z natłuszczającą maścią, na przykład lnianą, tranową czy z witaminą A;
  • na rany i skaleczenia – działa odkażająco i przyspiesza regenerację tkanek;
  • do płukania ust – w przypadku ran, nadżerek, paradontozy, grzybicy jamy ustnej;
  • do płukania gardła – zabija bakterie i wirusy, działa delikatnie znieczulająco;
  • do leczenia infekcji grzybiczych;
  • do leczenia wszelkich stanów zapalnych skóry, w tym wywołanych przyczynami autoagresywnymi, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

Sok z żyworódki – zastosowanie w kosmetyce

Sok lub macerat z żyworódki pierzastej jest skuteczną bronią w walce z trądzikiem. Regularne przecieranie twarzy nie tylko działa łagodząco, przeciwzapalnie i bakteriobójczo, ale także przyspiesza leczenie. Dodatkowo zmniejsza ilości wydzielanego łoju, co zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych. Badania wykazały, że sprawdza się nawet w walce z trądzikiem różowatym.

Istnieją też doniesienia, że sok z żyworódki dobrze działa na włosy. Ma on je odżywiać, zapobiegać ich wypadaniu, łagodzić podrażnioną skórę głowy, zwalczać łupież i zapobiegać przetłuszczaniu się włosów, a nawet stymulować wzrost włosów.

A jak na nasz organizm wpływa głóg? Co może zdziałać? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Głóg - jak wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Nayak B., Marshall J. i, Isitor G., Wound healing potential of ethanolic extract of Kalanchoe pinnata Lam. leaf--a preliminary study, „Indian Journal of Experimental Biology”, 48(6), 2010, s. 572–576.

2. Zakharchenko N., Belous A., Biryukova Y. i in., Immunomodulating and Revascularizing Activity of Kalanchoe pinnata Synergize with Fungicide Activity of Biogenic Peptide Cecropin P1, „Journal of Immunology Research”, 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?