Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sok grejpfrutowy – właściwości, kalorie, interakcje z lekami
menu
Polub nas na Facebooku

Sok grejpfrutowy – właściwości, kalorie, interakcje z lekami

Sok grapefruitowy

Fot: HandmadePictures / gettyimages.com

Sok grejpfrutowy ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego powinien być pity regularnie. W wątpliwość podaje się jego właściwości odchudzające czy redukujące poziom cholesterolu, natomiast są źródła, które przy tym stanowisku pozostają.

Sok grejpfrutowy mimo ogromu właściwości prozdrowotnych może istotnie wpłynąć na metabolizm niektórych przyjmowanych leków, zazwyczaj zwiększając ich stężenie we krwi. Prowadzi to do zatrucia lekiem bądź po prostu zwiększenia ryzyka wystąpienia jego działań niepożądanych.

Sok grejpfrutowy – właściwości

Sok z grejpfruta zazwyczaj nie jest chętnie spożywany ze względu na gorzki smak, z jakim kojarzy się ten owoc. Wyróżnia się jednak kilka odmian – białe, czerwone i różowe. Różnią się one między sobą smakiem. Odmiana czerwona jest najbardziej gorzka. Sok z grejpfruta to doskonała, niskokaloryczna przekąska, która bez wątpienia powinna znaleźć się w zdrowej diecie. Może istotnie wpłynąć na spadek poziomu cholesterolu, a także normalizację ciśnienia krwi. Tym samym stanowi doskonałą profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto ma działanie antyoksydacyjne, czyli pomaga zwalczyć wolne rodniki tlenowe, a duża ilość witaminy C wspiera odporność organizmu. Regularne spożywanie soku z grejpfruta pozwala zapobiec starzeniu się skóry i utrzymać ją w doskonałej kondycji. Szklanka soku z grejpfruta (około 250 ml) to 96 kalorii, 1,2 g białka, 0,2 g tłuszczu, 22,1 g węglowodanów, 0,2 g błonnika.

Zobacz film: Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym? Źródło: 36,6

Sok z grejpfruta a sok grejpfrutowy

Sok z grejpfruta to sok pozyskany w 100% z tego owocu bez cukru i innych dodatków. Czym innym jest dostępny w sklepach „sok grejpfrutowy”, w którym ilość faktycznego soku z grejpfruta jest znacznie mniejsza. Jego prozdrowotny efekt jest tym samym obniżony w porównaniu z tym uzyskanym po wyciśnięciu owocu bądź po zjedzeniu go w całości.

Sok z grejpfruta a odchudzanie

Sok z grejpfruta słynie z właściwości odchudzających. Okazuje się, że jego wpływ na redukcję masy ciała nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych. Modne diety grejpfrutowe mają na celu oczyścić organizm, natomiast na redukcję masy ciała przekłada się kilka innych aspektów danej diety, jak np. niska kaloryczność. Jeśli chodzi o potwierdzenie działania soku grejpfrutowego na poziom cholesterolu we krwi, prowadzone były różne badania, z różnymi efektami. Niektóre grupy nie wykazały istotnych zmian poziomu cholesterolu we krwi u chorych, natomiast w innych grupach spadek ten wykazano, choć nie był on spektakularny.

Leki i sok grejpfrutowy

Zakaz popijania leków sokiem grejpfrutowym jest dość rozpowszechniony w świadomości społeczeństwa. Sam w sobie sok z grejpfruta nie jest szkodliwy i nie wywołuje skutków ubocznych poza ewentualną reakcją alergiczną. Istotne natomiast mogą być efekty niepożądane, obejmujące interakcje pomiędzy sokiem z grejpfruta a przyjmowanymi lekami. Owoc ten może zmieniać stężenie leku w organizmie, wpływać na jego metabolizm, zarówno potęgować działanie leku, jak i utrudniać jego eliminację z organizmu. Interakcje soku grejpfrutowego z lekami obejmują m.in. wzrost ryzyka wystąpienia zakrzepicy u kobiet przyjmujących hormonalne dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, podnoszą też u nich nieznacznie ryzyko nowotworu piersi (zwłaszcza że już sama antykoncepcja hormonalna stanowi czynnik ryzyka). Kolejną grupą leków wchodzącą w interakcje z sokiem z grejpfruta są leki na nadciśnienie, szczególnie blokery kanałów wapniowych. Takie połączenie grozi nadmiernym obniżeniem ciśnienia krwi i bólami głowy. Nie wolno również spożywać soku grejpfrutowego chorym przyjmującym leki immunosupresyjne po przeszczepieniu narządów, ponieważ grejpfrut osłabia ich działanie.

Oddziaływanie soku z grejpfruta na różne substancje można zaprezentować na przykładzie zajadania grejpfrutem kawy (lub popijania jej sokiem z grejpfruta). Powoduje to spadek rozkładu przyjętej kofeiny i tym samym zwiększa jej stężenie we krwi.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie leki wchodzą w interakcje z sokiem grejpfrutowym, dlatego też nie należy go profilaktycznie wykluczać z diety. Jeśli ktoś bardzo lubi sok grejpfrutowy, powinien poradzić się lekarza odnośnie do alternatyw leczenia, niewchodzących w interakcje z tym produktem. Ponadto nawet jeśli jakiś lek nie reaguje z sokiem, należy go popijać wyłącznie wodą (chyba że lekarz zaleci inaczej). Powinno się też zachować około 4 godzin przerwy po przyjęciu leku i przed nim, zanim spożyje się grejpfrut lub inny produkt mogący potencjalnie wpłynąć na metabolizm leku.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
0
Polecamy
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Żurawina – zdrowie zaklęte w owocu.
Jakie właściwości ma ta roślina i przez kogo powinna być stosowana
Żurawina – zdrowie zaklęte w owocu. Jakie właściwości ma ta roślina i przez kogo powinna być stosowana Dzień Dobry TVN
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę...
Dlaczego?
Czym to grozi?
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi? TVN zdrowie
Grejpfrut a antybiotyk i inne leki na nadciśnienie, cukrzycę czy serce
Grejpfrut a antybiotyk i inne leki na nadciśnienie, cukrzycę czy serce TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?