Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skóra atopowa – jak pielęgnować atopową skórę? Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Skóra atopowa – jak pielęgnować atopową skórę? Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci

NAN

Fot: fotolia.com

Skóra atopowa jest przewlekłą chorobą zapalną, której charakterystyczne objawy to świąd, zaczerwienienie oraz suchość. Pielęgnacja atopowej skóry polega na stosowaniu specjalistycznych kosmetyków. Szczególnej uwagi wymaga wrażliwa skóra atopowa u niemowląt i dzieci.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) nazywane jest również egzemą, wypryskiem atopowym, świerzbiączką Besniera, wypryskiem alergicznym, alergicznym zapaleniem skóry. To nawrotowa zapalna choroba skóry o charakterze przewlekłym. Charakterystyczne dla skóry atopowej są uporczywy świąd oraz skórne zmiany zapalne (wypryski). W chorobie dochodzi do zliszajowacenia skóry (staje się ona zgrubiała i szorstka). W przypadku rozwoju procesu zapalnego na skórze pojawiają się pęcherzyki. Skóra atopowa może być powiązana z astmą oskrzelową, katarem siennym, alergicznym zapaleniem spojówek.

AZS uznawane jest za chorobę cywilizacyjną – szacuje się, że atopowa skóra występuje (w zależności od regionu) u 5–20% populacji. Skórę atopową zwykle diagnozuje się we wczesnym dzieciństwie – u 60% chorych objawy AZS pojawiają się w pierwszym roku życia. Schorzenie należy do grupy atopowych chorób skóry. Atopia skóry to reakcja o podłożu genetycznym, w której ma miejsce nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na nieduże dawki antygenów, wskutek czego następuje nadmierne wytwarzanie immunoglobulin E – przeciwciał skierowanych przeciwko tym alergenom.

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Do czynników, które wpływają na zaostrzenie zmian chorobowych w przypadku skóry atopowej, należą alergeny bakteryjne, grzybicze, wirusowe, powietrznopochodne oraz spożywanie niektórych pokarmów. Zaostrzenie objawów może być efektem kontaktu z potencjalnym alergenem.

Pielęgnacja skóry atopowej

W AZS ostre fazy choroby przeplatają się z okresami remisji (wyciszenia objawów). Nie można wyleczyć AZS, jednak właściwa pielęgnacja może przedłużyć okresy, w których objawy skóry atopowej nie występują.

Ze względu na nawrotowość choroby i złożony mechanizm jej powstawania terapia AZS nie jest prosta. Chorego z atopową skórą leczy się indywidualnie.

Stosuje się leczenie miejscowe. Odpowiedni preparat powinien dobrać lekarz (dermatolog). Zalecane są kosmetyki nawilżające oraz odbudowujące ochronny płaszcz lipidowy skóry – kremy, mydła, balsamy, emulsje hipoalergiczne do skóry atopowej. Ich zadaniem oprócz nawilżenia jest redukcja świądu, zmiękczenie i uelastycznienie skóry oraz działanie przeciwzapalne. Pielęgnacja skóry atopowej polega ponadto na kąpielach z dodatkiem emolientów.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kosmetyki do skóry atopowej nie powinny zawierać konserwantów, sztucznych barwników ani substancji zapachowych. Dla osób ze skórą atopową oferta preparatów jest bardzo szeroka – można sięgnąć również po hipoalergiczne mleczko do demakijażu, olejek do ciała i do kąpieli, krem pod oczy.

W przypadku atopowej skóry głowy stosuje się specjalistyczne szampony dostępne w aptece, które łagodzą uporczywe swędzenie, wzmacniają włosy i odżywiają skórę głowy. AZS może towarzyszyć łupież – zalecane są wtedy lecznicze szampony przeciwłupieżowe.

W leczeniu AZS stosuje się także:

 • glikokortykosteroidy,
 • niesteroidowe leki immunosupresyjne,
 • leki antyhistaminowe,
 • inhibitory kalcyneuryny,
 • masło shea,
 • mydło marsylskie,
 • preparaty zawierające kwas gamma-linolenowy,
 • fototerapię (naświetlania UVA i UVB),
 • fotochemioterapię (leczenie fototerapią z jednoczesnym podawaniem substancji chemicznych),
 • psychoterapię (stres oraz lęk zaostrzają objawy choroby),
 • staranną higienę na co dzień.

Zobacz film: Pieluszkowe zapalenie skóry. Źródło; 36,6.

  Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci

  W zależności od wieku wyróżnia się 3 fazy AZS

  • faza niemowlęca i wczesnodziecięca (między 2. miesiącem a 3. rokiem życia)
  • faza dziecięca (między 3. a 12. rokiem życia)
  • faza okresu dojrzewania i wieku dorosłego (po 12. roku życia).

  W fazie niemowlęcej AZS można pomylić z łojotokowym zapaleniem skóry – to drugie schorzenie ulega remisji w ciągu pierwszego półrocza życia dziecka. U niemowląt jednym z pierwszych objawów skóry atopowej jest rumień, który najczęściej lokalizuje się na policzkach. Pojawia się także świąd. Niemowlęta ze skórą atopową są niespokojne, rozdrażnione, źle sypiają, mogą stracić apetyt. U małych dzieci (do 3. roku życia) ze skórą atopową często mają miejsce wtórne nadkażenia bakteryjne, wirusowe i/lub grzybicze.

  Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci powinna być kompleksowo pielęgnowana – stosuje się specjalistyczne hipoalergiczne preparaty, które oczyszczają, nawilżają i odżywiają skórę, tworząc na jej powierzchni warstwę zabezpieczającą przed utratą wody. Kosmetyki dla dzieci z AZS obejmują emulsje do kąpieli, kremy, mleczka, balsamy, oliwki.

  Uwaga! Przegrzewanie zaostrza objawy skóry atopowej u dziecka.

  Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano skórę atopową, powinni prowadzić dziennik obserwacji i notować w nim swoje spostrzeżenia – pomoże to ustalić, co przyczynia się do zaostrzenia objawów AZS, a co poprawia stan skóry.

  Uwaga! Atopia skóry może być jednym z objawów alergii pokarmowej, dlatego należy stosować dietę eliminacyjną. Potencjalne alergeny to: mleko krowie (i jego przetwory), orzechy, jaja kurze, soja, kakao, ryby i skorupiaki, niektóre owoce, warzywa, konserwanty, barwniki, miód.

  Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy


  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  13
  5
  Polecamy
  Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
  Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
  Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
  Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
  Atopowe zapalenie skóry – choroba alergiczna dzieci i niemowląt.
Przyczyny, rozpoznanie i leczenie AZS.
Wskazówki jak należy pielęgnować skórę dziecka z AZS
  Atopowe zapalenie skóry – choroba alergiczna dzieci i niemowląt. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie AZS. Wskazówki jak należy pielęgnować skórę dziecka z AZS TVN zdrowie
  Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy, metody leczenia
  Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy, metody leczenia TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
  Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?