Sachol żel stomatologiczny – działanie leku
Lek Sachol swoje działanie zawdzięcza różnym składnikom zawartym w preparacie. Choliny salicylan działa miejscowo przeciwzapalnie i słabo przeciwbólowo. Cetalkoniowy chlorek wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku. Występujące w podłożu: metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan w stężeniach zawartych w leku wykazują działanie odkażające.
Sachol żel stomatologiczny – skład leku
Substancjami czynnymi leku są: choliny salicylan i cetalkoniowy chlorek. 1 g żelu zawiera 87,1 mg choliny salicylanu i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku.
Do pozostałych składników leku zaliczamy hydroksyetyloceluloza, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glicerol, olejek anyżowy, etanol 96%, wodę oczyszczoną.
Lek Sachol jest przezroczysty, bezbarwny, ma zapach olejku anyżowego.
Sachol żel stomatologiczny – dawkowanie leku
Lek Sachol żel stomatologiczny należy stosować od 2 do 3 razy na dobę. Niewielką ilość żelu nanosimy bezpośrednio na chorobowo zmienione miejsce i lekko wcieramy przez około 2 minuty.
30 minut po zastosowaniu żelu nie wolno pić i jeść.
Leku nie należy stosować u dzieci w wieku do 3 lat, a w przypadku dzieci starszych należy skonsultować się z lekarzem przed podaniem preparatu.
Zobaczcie na filmie, jak prawidłowo dbać o dziąsła:
Sachol żel stomatologiczny – wskazania do stosowania leku
Wskazaniem do zastosowania leku sa stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej oraz występujące nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Można go także stosować przy zapaleniu dziąseł oraz w chorobach przyzębia.
Sachol żel stomatologiczny – przeciwwskazania do stosowania leku
Lek Sachol żel stomatologiczny nie może być stosowany jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest także wiek pacjenta - żel nie powinien być stosowany u dzieci młodszych niż 3 lata.
W miejscu zastosowania leku może wystąpić krótkotrwałe, przemijające pieczenie.
Preparat nie może być stosowany w trzecim trymestrze ciąży. Pochodne kwasu salicylowego są wydzielane z mlekiem kobiecym i nie zaleca się ich stosowania w okresie karmienia piersią.
Leku nie wolno stosować po terminie przydatności. Leki zużyte i przeterminowane należy oddać w aptece - nie wolno ich wyrzucać do kanalizacji czy do śmieci, bowiem zanieczyszczają środowisko.
Sachol żel stomatologiczny – interakcje
W razie miejscowego stosowania leku zgodnie z zaleconym dawkowaniem, nie istnieje ryzyko wystąpienia interakcji.
Sachol żel stomatologiczny – skutki uboczne
Teoretycznie nie jest możliwe przedawkowanie leku (przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami). Jeżeli to jednak nastąpi, należy przepłukać jamę ustną obfitą ilością wody i ewentualnie wywołać wymioty.
W przypadku nadwrażliwości na salicylany, po przedawkowaniu żelu i wchłonięciu do organizmu znaczących ilości choliny salicylanu mogą wystąpić objawy ogólnego działania salicylanów jak: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne (rumień lub pokrzywka). W sytuacji wystąpienia nadwrażliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: może wystąpić krótkotrwałe, przemijające pieczenie. Sachol żel stomatologiczny zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan. Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).