Mimo że medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem osób, które są zakażone wirusem HIV, to statystyki nie napawają optymizmem. W ubiegłym roku zanotowano aż 1275 nowych zakażeń, z czego 31 proc. dotyczyło osób między 20 a 29 rokiem życia. Co gorsza ponad 50 proc. osób z HIV w naszym kraju nawet nie wie, że nosi w sobie groźnego wirusa. Akcja „Tramwaj zwany pożądaniem” ma zwrócić uwagę społeczeństwa oraz zwiększyć jego świadomość o chorobach, które można „złapać” podczas przypadkowego kontaktu seksualnego lub seksu bez odpowiedniego zabezpieczenia.
W ramach kampanii tramwaje i autobusy z logiem akcji odwiedzą piętnaście największych polskich miast. Ich trasa będzie biegła w pobliżu popularnych nocnych klubów oraz miejsc, w których w wybranych dniach odbywają się imprezy masowe. Każdy kto będzie chciał zajrzeć do tramwaju będzie mógł dowiedzieć się więcej o drogach zakażenia, opcjach diagnostycznych i terapeutycznych.
Tramwaj zwany pożądaniem będzie kursował po Polsce zgodnie z poniższym harmonogramem:
- 10 maja - Kraków, Lublin;
- 11 maja – Gdańsk;
- 17 maja - Warszawa, Bydgoszcz, Łódź, Olsztyn;
- 20 maja – Zielona Góra;
- 23 maja – Opole, Radom;
- 24 maja – Białystok, Szczecin;
- 25 maja - Katowice;
- 28 maja – Wrocław.
Czy AIDS można skutecznie leczyć? Dowiesz się tego z filmu:
Co to AIDS?
AIDS to zespół nabytego niedoboru odporności, który jest spowodowany zakażeniem wirusem HIV. Patogen może dostać się do organizmu:
- poprzez krew osoby zakażonej – musi trafić do krwioobiegu,
- poprzez kontakty seksualne – musi dojść do kontaktu ze spermą, preejakulatem lub wydzieliną z pochwy,
- poprzez zakażenie wertykalne, czyli w czasie ciąży, porodu i w okresie laktacji matka zarażona HIV przenosi zakażenie na dziecko.
Aby sprawdzić, czy dana osoba jest nosicielem wirusa wykonuje się test na obecność przeciwciał wirusa w organizmie – jest to jedyny sposób potwierdzający diagnozę. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:
- zapalenie opon mózgowych;
- nieustający kaszel;
- wysypki i zmiany skórne;
- powiększenie węzłów chłonnych i śledziony;
- grzybice;
- opryszczka;
- nawrotowe infekcje wątrobowe;
- stany zapalne organizmu;
- nowotwory.
AIDS to choroba nieuleczalna, na którą medycyna jak dotąd nie potrafi znaleźć skutecznego leku. Na szczęście dzięki nowoczesnej terapii udaje się skutecznie zapanować nad chorobą i powstrzymać jej rozwój. Tym samym chorzy mogą prowadzić zupełnie normalne życie.