Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozpoczyna się sezon na alergie. Jak zapewnić sobie ulgę?
menu
Polub nas na Facebooku

Rozpoczyna się sezon na alergie. Jak zapewnić sobie ulgę?

Alergie

mat. prasowe

Jedni na wiosnę czekają z utęsknieniem, innym zaś pierwsze, cieplejsze dni kojarzą się głównie z ciągłym katarem i łzawiącymi oczami. Mowa o alergikach, którzy w specyficzny sposób reagują na pylenie drzew czy traw. Jak zapewnić sobie ulgę, a jednocześnie móc w pełni cieszyć się wiosną?

Jak uniknąć kontaktu z alergenem?

Osoby, które są uczulone na pyłki, powinny przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem. Niestety, nie jest to całkowicie możliwe, ponieważ w czasie pylenia musimy starać się normalnie funkcjonować, chodząc do pracy czy robiąc zakupy. Sprawdźmy jednak, kiedy szczególnie pyli drzewo lub trawy, na które jesteśmy uczuleni i starajmy się, w miarę możliwości, ograniczyć wtedy wychodzenie na podwórko. Długie spacery czy bieganie na świeżym powietrzu lepiej zostawić na czas, gdy alergenów będzie już w powietrzu nieco mniej. Pamiętajmy, że największe ich stężenie obserwujemy w suche dni, zatem na krótki spacer udać się bezpośrednio po deszczu, który niejako "zmywa" alergeny z powietrza.

Czyste powietrze w domu

Wiele mówi się o tym, że alergicy powinni często wietrzyć mieszkanie, jednak porada ta nie ma zastosowania do osób, które cierpią na alergię sezonową. Należy bowiem mieć świadomość, że otwierając okna, do wnętrz wpuszczamy nie tylko świeże powietrze, ale również całe mnóstwo alergenów. W ciepłe, słoneczne dni aż chce się przewietrzyć mieszkanie, jednak nie tędy droga. Idealnym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza, który poradzi sobie z różnego typu alergenami, w tym także pyłkami. Dodatkowo pozbędziemy się z naszego mieszkania chorobotwórczych drobnoustrojów, które mnożą się szczególnie w okresie wczesnej wiosny. Warto mieć na uwadze, że oczyszczacz powietrza może nam posłużyć nie tylko wiosną, ale również jesienią i zimą, gdy chcemy mieć pewność, że oddychamy czystym, nieskażonym powietrzem.

Częste pranie pościeli i zmienianie ubrań

Alergicy powinni pamiętać, aby w czasie wzmożonego pylenia częściej prać pościel i zdecydowanie częściej zmieniać ubrania. Alergeny mogą bowiem osadzać się na pościeli czy na kocach, chociażby w czasie, gdy otwieramy okno bądź drzwi. Ubrania natomiast powinniśmy zmieniać od razu po powrocie do domu, bowiem wnosimy na nich mnóstwo niewidocznych gołych okiem alergenów. Odzież najlepiej prać w delikatnych proszkach, w temperaturze 60 stopni. W czasie wzmożonego pylenia postarajmy się nosić lekkie ubrania wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Dotyczy to w szczególności osób, u których reakcja alergiczna objawia się pokrzywką.

Po jakie leki warto sięgnąć?

W czasie wzmożonego pylenia warto posiłkować się lekami dostępnymi bez recepty, które przyniosą nam ulgę. Stosujmy:

  • w przypadku kataru - krople do nosa dla alergików bądź przynajmniej sól fizjologiczną,
  • w przypadku wysypki - kremy natłuszczające oraz maści na alergie,
  • w przypadku łzawiących oczu - krople do oczu nawilżające bądź przeznaczone dla alergików.

Jeśli natomiast odczuwamy drapanie w gardle, powinniśmy je często przepłukiwać roztworem wody z solą. Pomocniczo możemy sięgnąć po tabletki dla alergików (antyhistaminowe), które dostępne są bez recepty. Pamiętajmy jednak, że można je przyjmować nie dłużej, niż tydzień. Co więcej, mogą one wywołać efekty uboczne, na przykład wzmożoną senność, dlatego po ich przyjęciu nie jest zalecane prowadzenie pojazdów. Najlepszym rozwiązaniem jest zażycie tabletki na noc, zgodnie z rekomendacjami producenta. Jeśli jednak uporczywe objawy alergii nie mijają, warto zgłosić się po pomoc do lekarza alergologa. Być może konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia pod kierunkiem medyka.

Odpoczynek zamiast stresu

Występowanie reakcji alergicznych może w znacznym stopniu utrudniać nam codzienne życie. Powoduje bowiem niemożność wykonywania obowiązków zawodowych czy domowych, a także utratę pewności siebie i chęci do życia. Niemniej jednak, w czasie wzmożonego pylenia, warto pozwolić sobie na odpoczynek i relaks, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie oraz na funkcjonowanie układu odpornościowego, który bierze czynny udział w odpowiedzi na reakcję alergiczną. Stres, brak snu czy zmęczenie nie powodują co prawda, że występuje u nas wzmożona reakcja na alergen, jednak w pewnym stopniu mogą wpływać na nasilanie się nieprzyjemnych objawów. Zazwyczaj alergie sezonowe objawiają się intensywnie, lecz przez stosunkowo krótki czas. Dajmy sobie wtedy czas na odpoczynek, dzięki któremu będziemy mogli nie tylko zregenerować siły, ale również unikać kontaktu z alergenami. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?