Francuzka schodziła ze zbocza góry Nanga Parbat. Wiadomo było, że jej stan był poważny. Ratujący ją himalaiści, Adam Bielecki i Denis Urubko, dotarli do niej na wysokości między 6000-6100 metrów nad poziomem morza. Revol miała odmrożone obydwie stopy i nie mogła poruszać się samodzielnie. Musiała być niesiona.
Kobieta wyruszyła w parze z Tomaszem Mackiewiczem. Niestety, zostawiła go, jak relacjonuje, w stanie prawie agonalnym na wysokości 7250 metrów. Nie było z nim kontaktu. Sama ruszyła w dół. Ratownikom nie udało się dotrzeć do Polaka.
Zdjęcia odmrożeń Revol znajdziecie na TVN24.pl: Francuzi pokazali rozległe odmrożenia alpinistki. Ryzyko amputacji
Revol ma częściową ślepotę, odmrożenia czwartego - najwyższego - stopnia palców u stóp i nieco lżejsze dłoni. Lekarze nie wykluczają amputacji. Była to czwarta próba Francuzki w celu zdobycia szczytu tak zwanej Nagiej Góry. Z jej relacji wynika, że wraz z Mackiewiczem dotarli na szczyt.
Odmrożenia - pierwsza pomoc
Odmrożenia klasyfikuje się w czterostopniowej skali:
-
stopień I – obejmuje powierzchowne warstwy skóry, objawem jest zaczerwienienie i możliwa miejscowa przeczulica;
-
stopień II – odmrożenie obejmuje pośrednią grubość skóry, tworzą się surowicze lub surowiczo-krwiste pęcherze, a czucie bólu od tego stopnia wzwyż jest zniesione;
-
stopień III – odmrożenie obejmuje pełną grubość skóry, staje się ona blada i woskowa;
-
stopień IV – odmrożenie sięga głębszych tkanek niż skóra, tworzy się martwica.
Pierwsza pomoc w odmrożeniach polega przede wszystkim na ochronie chorego przed dalszym wychłodzeniem organizmu. Chore miejsce lub kończynę należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, a następnie ogrzewać wodą o temperaturze 40 stopni. Nie wolno wykonywać drastycznych zmian - np. przykładać odmrożonych dłoni do kaloryfera! W przypadku odmrożeń niezbędna jest pomoc lekarska, jak najszybciej należy wezwać pogotowie.
Więcej: Pierwsza pomoc przy odmrożeniach. Co robić, by nie doszło do martwicy?