Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?
menu
Polub nas na Facebooku

Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

NAN

Fot: Fotolia / fotolia.com

Ból brzucha jest jednym z bardzo powszechnych objawów chorobowych. W zależności od rodzaju schorzenia charakteryzuje się on różnym stopniem intensywności oraz różną lokalizacją. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje brzucha: trzewny, somatyczny oraz odniesiony. 

Najpowszechniejszy jest ból brzucha zlokalizowany z prawej strony, a także w okolicy pępka. Do przyczyn tej dolegliwości można zaliczyć, m.in.: nieodpowiednią dietę oraz różne choroby, np. zapalenie wyrostka robaczkowego, chorobę wrzodową, zapalenie trzustki i zespół jelita drażliwego.

Ból brzucha jest objawem, który może towarzyszyć wielu chorobom, związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego lub niektórych organów, w tym przede wszystkim: jelit, wątroby, śledziony i trzustki. U kobiet bardzo często ma podłoże ginekologiczne. 

Rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha może występować w trzech podstawowych postaciach: somatycznej, trzewnej oraz odniesionej

  1. Pierwszy z typów tej dolegliwości charakteryzuje się ostrym przebiegiem, zazwyczaj ból pojawia się nagle i jest spowodowany podrażnieniem jamy brzusznej. 
  2. Z kolei trzewny ból brzucha ma charakter tępy, niekiedy również przypomina kolkę. Bardzo często towarzyszą mu wymioty i nadmierne pocenie się. 
  3. Trzecią postacią bólu brzucha jest ból odniesiony, który jest specyficzny, ponieważ często promieniuje do pleców i prawej łopatki.

Ze względu na lokalizację bólu, można wyróżnić:

  • Ból w prawym górnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w lewym górnym kwadrancie brzucha,
  • Ból w lewym dolnym kwadrancie brzucha.

Dodatkowo można wyróżnić ból podbrzusza, nadbrzusza lub śródbrzusza (czyli okolicy pępka).

Istotnym jest również to, że ból brzucha może mieć różną intensywność. Wyróżnia się ból: tępy, kłujący, przewlekły i piekący. Ponadto w zależności od schorzenia może mu towarzyszyć: biegunka, wzdęcia, zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca oraz podwyższona temperatura ciała. Niekiedy pojawiają się również wymioty i nudności.

Ból w dole brzucha - najczęstsze choroby

Ból zlokalizowany w dole brzucha, czyli ból w podbrzuszu, najczęściej dotyka kobiety i jest związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu rozrodczego.

Zwykle związany jest on z bólami miesiączkowymi, zapaleniem jajników, cystą na jajnikach oraz niekiedy również rakiem szyjki macicy. Bólowi podbrzusza o podłożu ginekologicznym bardzo często towarzyszą takie dolegliwości, jak: ból głowy, wymioty, nudności, biegunka, zaparcia oraz zaburzenia w oddawaniu moczu.  Ból ten charakteryzuje się ostrym i kurczowym przebiegiem. 

W przypadku cyklu miesiączkowego zwykle utrzymuje się on do trzech dni.

Wśród przyczyn bólu w podbrzuszu, niezwiązanego z problemami ginekologicznymi, można wymienić: stan zapalny miednicy, skręt przydatków, zaburzenia w funkcjonowaniu układu trawiennego (w tym przede wszystkim zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie uchyłków) oraz zaburzenia układu moczowego.

Ból brzucha z prawej strony - o czym może świadczyć?

W zależności od stopnia intensywności i charakteru, ból brzucha może wskazywać na różnorakie schorzenia. Nagły i tępy ból, zlokalizowany z prawej strony brzucha zazwyczaj świadczy o kamicy żółciowej. 

Co istotne, ból przy tej chorobie, zwykle promieniuje do tyłu oraz prawej łopatki. Natomiast przewlekłe bóle z prawej strony brzucha mogą wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego lub raka jelita grubego (zwłaszcza, gdy towarzyszy mu niedokrwistość oraz krew w stolcu).

Najgroźniejszym typem bólu brzucha z prawej strony jest ból pulsujący, który promieniuje do narządów płciowych. Bardzo często jest on objawem tętniaka aorty, który stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia. Z kolei na stan zapalny jamy brzusznej wskazuje ból ostry, który nasila się podczas aktywności ruchowej.

Ból brzucha z lewej strony - na co wskazuje?

Jednym z najbardziej niebezpiecznych bólów brzucha jest ból, zlokalizowany w nadbrzuszu. Nagły i intensywny ból może wskazywać na zapalenie trzustki. W przypadku tej choroby, towarzyszą mu bardzo często nudności i wymioty, a także niekiedy również biegunka. 

Na problemy z trzustką mogą wskazywać również przewlekłe bóle z lewej strony brzucha. Z kolei o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu śledziony świadczy ból brzucha pod żebrami. Najczęściej jest on związany z powiększeniem tego organu. Przyczyną takiego bólu są najczęściej choroby zakaźne oraz autoimmunologiczne. 

Szczególnie uciążliwe są kurczowe bóle brzucha z lewej strony. Mogą one świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego lub o innych dolegliwościach jelitowych, a także o przepuklinie pachwinowej. Oprócz tego ból brzucha z lewej strony może wskazywać na: wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej, niestrawność oraz długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.

Bóle brzucha w ciąży - czy jest to niepokojący objaw?

Przyszłe mamy bardzo często niepotrzebnie niepokoją się bólem brzucha w ciąży, ponieważ wówczas dolegliwość ta jest objawem prawidłowym, związanym z ruchami dziecka.

Bóle brzucha pojawiają się już w pierwszym trymestrze ciąży i zwykle, wskazują one na powiększanie się macicy. W późniejszym etapie życia płodowego dziecka bardzo często występują bóle brzucha, zlokalizowane w okolicy podbrzusza.

Niepokojącym objawem w ciąży jest ból brzucha z towarzyszącym mu krwawieniem. W takim przypadku bardzo często świadczy to o poronieniu.

Ból brzucha - leczenie

Podstawą w leczeniu bólów brzucha jest ustalenie jego przyczyny i wdrożenie odpowiednio ukierunkowanej terapii przeciwbólowej. W przypadku intensywnego i długotrwałego bólu brzucha konieczna jest interwencja specjalisty. W innych przypadkach można doraźnie wspomóc się tabletkami przeciwbólowymi lub rozkurczowymi. 

Takie schorzenia, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, wymagają natychmiastowego wdrożenia leczenia operacyjnego.

Fot: Sved Olivier stock.adobe.com

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
10
Polecamy
Rodzaje bólów brzucha oraz przyczyny bólu brzucha związane z pracą jelit, schorzeniami narządów oraz kobiecych dolegliwości
Rodzaje bólów brzucha oraz przyczyny bólu brzucha związane z pracą jelit, schorzeniami narządów oraz kobiecych dolegliwości TVN zdrowie
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami TVN zdrowie
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
wanda
Bez względu na przyczynę bólu brziuha zawsze dobrze jest na początek wziąć probiotyk, żeby normalizować florę jelitową. Ja w takich wypadkach łyka acidolac
Czytaj całość
Xoxo
Proszę powiedzieć jak sobie radzić z bólem brzucha spowodowanym stresem? Strasznie przeszkadza i odechciewa się robić czegokolwiek. W internecie może jest sporo informacji, ale może jakieś konkrety?
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?