Inteligentny robot
Efektem prac naukowców z Politechniki Śląskiej, inżynierów z firmy KUKA, a także specjalistów z APA GROUP jest robot asystujący, który został wyposażony w różne przyrządy medyczne, między innymi kamerę telewizyjną, a także podajnik leków. Co więcej robot ma inteligentny system nawigacji. Oprócz tego w robocie został zainstalowany tablet, dzięki któremu personel medyczny może kontrolować maszynę oraz się komunikować z pacjentem.
Wsparcie dla personelu
Inteligentny robot nie został zaprojektowany do tego, by zastąpić pielęgniarkę - podkreślają naukowcy. Robot ma być odpowiedzią na problemy i zapotrzebowanie systemu ochrony zdrowia, między innymi niedobory kadrowe i zbytnie obciążenie personelu pracą. Zadaniem robota jest ułatwianie pracy zespołu medycznego, odciążanie go w prostych zadaniach, np. w mierzeniu podstawowych parametrów życiowych lub podawaniu leków.
Pomoc maszyny w czasie epidemii
Jedną z funkcji maszyny jest pośredniczenie pomiędzy personelem medycznym, a pacjentami i ich bliskimi. To szczególnie istotne w sytuacjach takich jak przeżywamy obecnie, kiedy bezpośredni kontakt chorego z personelem medycznym może stanowić ryzyko. Opracowany przez polskich naukowców robot mógłby w dużym stopniu przyczynić się do prewencji zakażeń i zwiększyć bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i pacjentów.
Plany na przyszłość
Obecnie trwają testy, które mają wykazać, w jakich obszarach medycyny robot będzie najbardziej efektywny. Zespół badawczy z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu oraz inżynierowie planują oni pozyskać finansowanie dla całego przedsięwzięcia, tak by następnie była możliwość wdrożenia robotów asystujących do pracy w placówkach medycznych.