Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rekord zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Rekord zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

Puste miasto

Fot: Photography by ZhangXun / gettyimages.com

Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił listę nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od soboty, 27 marca.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że to sytuacja epidemiczna i wydolność służby zdrowia stoją u podstaw decyzji zaostrzającej obostrzenia. - Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, w sytuacji ciężkiej i nie możemy sobie już pozwolić na myślenie logiką "co można otworzyć", którą jeszcze myśleliśmy od połowy stycznia i staraliśmy się takie kroki wykonywać – dodał.

- Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa. One będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie, podejmując decyzję o poprzednich obostrzeniach – poinformował Niedzielski.

Lista nowych obostrzeń, które będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia:

  • zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni);
  • zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych;
  • placówki handlowe, targ, poczta: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych;
  • obiekty kultu religijnego: max. 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa;
  • zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie;
  • zamknięte przedszkola i żłobki, opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej);
  • działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Minister przekazał, że nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone 17 marca, takie jak:

  • nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych;
  • zamknięte hotele;
  • zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna;
  • zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Niedzielski powiedział ponadto, że ciągle obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. - Zaszczepieni przeciw COVID-19 są wyłączeni z tego obostrzenia – przekazał.

"Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy"

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że "Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy". - Musimy sobie to bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać – dodał.

Jak podkreślił, napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Przypomniał, że w czwartek zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tysięcy osób. Dodał, że na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. - Robimy wszystko, żeby te łóżka były dostępne dla naszych obywateli w przypadku konieczności leczenia – zapewnił.

Morawiecki podkreślił jednak, że "zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia". - Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli – przyznał premier.

- Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – przekonywał.

Premier: spędźmy święta w gronie najbliższych

Morawiecki wyraził przekonanie, że dzięki szczepieniom w ciągu kilku miesięcy poprawi się sytuacja zdrowotna i gospodarcza.

- Zbliżają się święta Wielkiejnocy. Chcę zaapelować już dzisiaj o to, żebyśmy spędzili je w wąskim gronie, w gronie wyłącznie najbliższej rodziny – powiedział premier. - To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję, radość, i myślę, że już niedługo potem ta nadzieja, ta radość będzie do Polski wracała na skutek programu szczepień – dodał.

Przypomniał, że do Polski ma zostać dostarczonych ponad 7 milionów dawek szczepionek, "a dzięki temu będziemy mogli uzyskiwać coraz to wyższą odporność zbiorową". - Walczymy o zdrowie i życie obywateli, walczymy o miejsca pracy Polaków, o życie codzienne, i także walczymy o to, żeby program szczepień był prowadzony jak najszybciej. I dlatego moje interwencje na forum europejskim zdarzają się bardzo często – powiedział.

- Przypomnijmy sobie jeszcze raz, co opozycja w sytuacji służby zdrowia proponowała – komercjalizację. A czy służba prywatna dzisiaj, wobec której mam najwyższy szacunek oczywiście także, ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? Czy słyszymy o tym, że jakieś wielkie szpitale prywatne są otwarte i właśnie zamieniane na (szpitale – red.) dla pacjentów leczonych na COVID-19? Otóż nie, tylko państwo w takich najtrudniejszych chwilach próby musiało rzucić i rzuciło wszystkie swoje siły i środki, wszystkie swoje rezerwy i odwody po to, żeby uratować jak najwięcej Polaków. Po to, żeby ratować zdrowie Polaków, życie Polaków, ale jednocześnie też ratować miejsca pracy, ratować gospodarkę – mówił Morawiecki.

- Mam nadzieję, że w najbliższych paru miesiącach te już naprawdę lepsze czasy rzeczywiście do nas zawitają na skutek sprawnie prowadzonego procesu szczepienia – oświadczył.

Najwyższa dzienna liczba zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 34 151 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 520 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2.

W Polsce koronawirusa potwierdzono dotychczas u 2 154 821 osób, z których 50 860 zmarło.

Źródło: TVN24

Zobacz film i dowiedz się więcej o polskiej szczepionce przeciwko COVID-19:

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?