Dzięki rekonstrukcji brodawki sutkowej pierś pacjentki wygląda bardzo naturalnie. Zabieg rekonstrukcji brodawki może być wykonany równocześnie z rekonstrukcją piersi lub w odstępie około trzech miesięcy od tej operacji.
Lekarze wyróżniają trzy możliwości rekonstrukcji brodawki sutkowej. Pierwsza z nich to przeszczepienie brodawki piersi pacjentki od razu podczas mastektomii i rekonstrukcji piersi. Druga możliwość to rekonstrukcja z użyciem skóry pacjentki (z opcją wytatuowania właściwego koloru sutka), a trzecia opcja to rekonstrukcja z użyciem silikonu.
Pacjentka musi wiedzieć, że zrekonstruowana brodawka nie będzie reagowała na bodźce.
Jak wygląda nowoczesna rekonstrukcja piersi? Dowiesz się tego z naszego filmu
Możliwe powikłania po operacji
Rekonstrukcja sutka to poważny zabieg i możliwe są po nim powikłania. Może pojawić się krwawienie, infekcja, pozostać blizna. Zdarza się również, że po zagojeniu piersi kobiety (i sutki) są asymetryczne. Można wtedy przeprowadzić korektę. Po zabiegu rekonstrukcji pacjentka powinna obserwować miejsce zabiegu i wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.
W przypadku użycia przeszczepionej skóry pacjentki po zabiegu rekonstrukcji możliwe jest wytatuowanie sutka, by nadać mu odpowiedni kolor.
Czy tatuowanie brodawki boli?
Tatuowanie zrekonstruowanej brodawki sutkowej nie powinno boleć. Zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. O wytatuowane miejsce należy dbać do momentu całkowitego wygojenia.