Migotanie przedsionków jest rodzajem arytmii serca, w dodatku występuje najczęściej na świecie. Według ostatnich szacunków na schorzenie cierpi około 600-700 tys. Polaków. Rozróżnia się trzy postacie migotania przedsionków, z których jedno ustępuje samoistnie, a dwa pozostałe wymagają specjalistycznej terapii, czyli kontroli tętna oraz najczęściej farmakoterapii.
Rodzaje migotania przedsionków
- napadowe migotanie przedsionków (trwające około 7 dni i ustępujące samoistnie);
- przetrwałe migotanie przedsionków (trwające dłużej niż 7 dni, zwykle wymagają interwencji z zewnątrz);
- utrwalone migotanie przedsionków.
Powikłania migotania przedsionków
Najczęstszym i najpoważniejszym w skutkach powikłaniem migotania przedsionków są powikłania zakrzepowe, które mogą doprowadzić nawet do udaru mózgu (ten typ arytmii serca odpowiada za około 20 proc. udarów niedokrwiennych mózgu). Nieregularne kurczenie się przedsionków, które, zaczynając drżeć, zaburzając tym samym przepływ krwi, co powoduje powstawanie skrzepów. Oderwany fragment skrzepu może przedostać się do tętnic prowadząc do ich zatoru.
Diagnoza i leczenie
Wykrycie migotania przedsionków może stanowić dla lekarza wyzwanie, zwłaszcza, gdy pacjent nie uskarża się na typowe objawy migotania, a tętno podczas badania w gabinecie jest dobre. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zaleca, aby pacjenci sami mierzyli swoje tętno i jeśli wyczują niemiarową pracę serca od razu zgłaszali dolegliwości lekarzowi. Podstawową metodą wykrycia zaburzeń serca jest zapis EKG lub przedłużone monitorowanie, czyli wykonanie EKG metodą Holtera. Jednak arytmia serca ma to do siebie, że występuje nieprzewidzianie. Dlatego podstawą do jej wykrycia jest samokontrola, np. za pomocą odpowiedniego ciśnieniomierza.
Jak pomóc sobie samemu?
Przede wszystkim powinno się kontrolować swoje tętno w domu, nie tylko wtedy, kiedy czujemy, że coś jest nie tak. Warto mierzyć ciśnienie krwi, aby mieć świadomość tego, co dzieje się w naszym organizmie. Jednak nie każdy ciśnieniomierz będzie spełniał swoje zadanie. Najważniejszym elementem przy wyborze urządzenia do pomiaru ciśnienia jest sprawdzenie, czy posiada ono walidację, czyli czy spełnia kryteria dokładności pomiarów i może być wiarygodne.
Jak zmierzyć ciśnienie krwi?
Mankiet ciśnieniomierza powinien zostać założony około 2-3 cm nad zgięciem łokcia na gołą skórę. Opaski nie należy zaciskać zbyt mocno, powinny pod nią wchodzić dwa palce. Nowoczesne ciśnieniomierze same informują o tym, że mankiet został założony źle.
Aby prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia należy usiąść, oprzeć lekko zgiętą w łokciu rękę na stałym podłożu (np. na blacie stołu) na wysokości serca. Po założeniu mankietu nie powinno się zmieniać pozycji. Następnie należy włączyć ciśnieniomierz i pozwolić mu dokonać pomiaru. W przypadku pierwszego pomiaru ciśnienia powinien on zostać wykonany na obu kończynach, przy czym pod uwagę bierze się wyższą wartość.
Pierwsze objawy migotania przedsionków
Objawy, które najczęściej towarzyszą migotaniu przedsionków to uczucie kołatania serca, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, bóle w klatce piersiowej, duszności, szybkie męczenie się, nadmierna potliwość, zasłabnięcia lub omdlenia, a także osłabienie.
Kto jest narażony na wystąpienie migotania przedsionków?
Czynniki zwiększające ryzyko to: wady serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, nadczynność tarczycy, choroby płuc, niewydolność nerek, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, przebyte operacje na sercu oraz czynniki genetyczne.
Ciśnieniomierz - jaki warto kupić?
Nowoczesne ciśnieniomierze są przydatne i każdy z nas powinien go w domu mieć. Jednak urządzenia różnią się między sobą, także zaawansowaniem funkcji. Niektóre z nich mogą same przestrzegać pacjenta i sugerować wizytę u lekarza w celu dalszej diagnostyki. Ciśnieniomierz Microlife B3 Afib jako jedną z głównych funkcji posiada opcję wykrywania migotania przedsionków serca. Urządzenie, które pasuje na wszystkie popularne rozmiary ramion, zawiadamia pacjenta o możliwej arytmii serca, dzięki funkcji PAD. Dodatkowo urządzenie wyróżnia:
- pamięć 99 danych i średnia z wszystkich zapisanych odczytów;
- łatwa do odczytania klasyfikacja wyniku pomiaru ciśnienia krwi;
Tryb Microlife Average (MAM): 3 pomiary przy pomocy jednego kliknięcia;
- walidacja kliniczna, czyli najwyższa dokładność pomiaru z kliniczną oceną A/A według Brytyjskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (BHS);
- bardzo duży wyświetlacz;
- kontrola dopasowania mankietów.
Należy wspomnieć że ciśnieniomierz Microlife ma walidację kliniczną, opisywaną wyżej, czyli posiada odpowiednie badania dokładności u pacjentów z migotaniem przedsionków. Oznacza to, że jeśli wykryje migotanie to w trakcie migotania prawidłowo zmierzy ciśnienie, podczas gdy standardowy ciśnieniomierz pokaże błąd lub błędnie zmierzy ciśnienie, co wprowadzi pacjenta w błąd.
Prawidłowe pomiary ciśnienia
Prawidłowe wyniki pomiaru ciśnienia są zależne od wieku badanej osoby:
- u osoby dorosłej prawidłowa wartość to 120 mmHg (ciśnienie skurczowe) na 80 mmHg (ciśnienie rozkurczowe);
- u dziecka pomiędzy pierwszym a ósmym rokiem życia 110/75 mmHg;
- u noworodka jest to 102/55 mmHg.
Pomiary ciśnienia powinny być wykonywane na spokojnie, bez poprzedzającej je aktywności fizycznej, powinno się unikać picia kawy czy herbaty przed, a także palenia tytoniu. Pomiar ciśnienia powinien być wykonywany w podobnej porze dnia.