Mimo rosnącej świadomości problemu nowotworów u kobiet w ciąży, ich liczba stale rośnie. Dlaczego tak się dziej? W opinii specjalistów wzrost zachorowań wzrasta wraz z wiekiem, a także coraz późniejszym macierzyństwem. Spośród 1000 ciężarnych kobiet u 1 z nich rozpoznaje się chorobę nowotworową, u 1 na 3000-10000 z nich po porodzie rozpoznaje się raka piersi. Tymczasem wśród kobiet zgłaszających się do programu opieki Boskie Matki ponad połowa choruje na raka piersi, na drugim miejscu są tzw. nowotwory ginekologiczne, dopiero potem nowotwory raka jelita grubego, tarczycy i czerniaki. Statystki te są najlepszym dowodem na to, że lekarze ciągle nie biorą pod uwagę tego, że kobieta w ciąży także może mieć nowotwór. Szacuje się, że aż w 75 proc. przypadków choroba diagnozowana jest już po porodzie.
Badania są konieczne
Przygotowane przez zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecenia odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych zostały zaktualizowane o stanowisko wobec kobiet karmiących. Ich celem jet zmiana myślenia zarówno lekarzy, jak i samych kobiet, które w czasie ciąży często zapominają o swoim zdrowiu i koncentrują się na dziecku.
Wykonanie USG piersi wymagane u kobiet powyżej 35 roku życia, przy czym:
- w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych
- raz do roku u kobiet karmiących
- zawsze w przypadku zmian w obrębie piersi jak guz, zaczerwienienie lub obrzęk
- rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży u kobiet ciężarnych
- rozważenie badania USG piersi raz w roku u kobiet karmiących
- zawsze w przypadku zmian w obrębie piersi jak guz, zaczerwienienie lub obrzęk
Boskie USG
W tym roku, Fundacja Rak’n’Roll przy wsparciu firmy Philips Polska oraz Fundacji Philips, zainicjowała cykl ogólnopolskich warsztatów dla położników i ginekologów pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet w ciąży i karmiących” pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika. Ich celem jest wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wykonywania USG u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Zobacz film i dowiedz się jakie objawy może dawać rak piersi:
W ramach współpracy pomiędzy Fundacją Rak’n’Roll oraz Philips przeprowadzone zostały badania z kobietami wieku 18-45 lat, które są obecnie w ciąży lub były w ciąży w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Aż 23 proc. z tej grupy kobiet nigdy nie wykonało USG piersi, tylko 22 proc. kobiet miało wykonane takie badanie w ciągu ostatniego pół roku, a 24 proc. w ciągu roku. Co trzecia (36 proc.) obawia się wyniku badania.
Bardzo ważne jest także to, aby przyszłe mamy zrozumiały, że od ich zdrowia zależy także zdrowie dziecka i w tym szczególnym czasie muszą zadbać także o siebie, każdy nawet najdrobniejszy, niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany ze specjalisty. Taka czujność nic nie kosztuje, a może uratować nie jedno, a dwa życia.
W 2015 roku Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Do dziś skorzystało z niego ponad 170 kobiet, a na świat przyszło ponad 160 boskich dzieci. W ramach programu podopieczne otrzymują bezpłatną pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną i urodową w całej Polsce.