Radosław Majdan w minioną niedzielę trafił do szpitala. Powodem przewiezienia byłego piłkarza do placówki było, jak poinformował Pudelek.pl, zerwane więzadło w kolanie. Ponoć lekarze zdecydowali się na założenie gipsu Majdanowi.
Na szczęście z nogą nie jest źle - dziś na swoim koncie na Instagramie Radosław Majdan poinformował fanów, że będzie chodził. Nie ma śladu gipsu, ale były piłkarz z pewnością będzie musiał poddać się rehabilitacji.
Nie jest źle! będę chodził… na szczęście obędzie się bez operacji - dzięki za wszystkie słowa otuchy. Zrobiło mi się miło
Zerwane więzadło w kolanie
Staw kolanowy tworzą dwie kości: udowa i piszczelowa. Prostowanie i zginanie kolana umożliwia obecność łąkotek, torebki stawowej oraz więzadeł w kolanie. Więzadła są mocnymi pasmami łącznotkankowymi, które zapobiegają nadmiernej ruchomości w stawie i odpowiednio ograniczają ruchy w określonych płaszczyznach. Więzadła poboczne stabilizują kolano w płaszczyźnie bocznej – nie pozwalają na znaczące odchylenie (wygięcie) kończyny w bok albo ku środkowi. Więzadła krzyżowe przednie i tylne pełnią funkcję stabilizatora.
Warto wiedzieć: Budowa stawu kolanowego – anatomia szczegółowa kolana
W przypadku zerwania więzadła jedynym zalecanym postępowaniem jest zabieg operacyjny. Leczenie zachowawcze prowadzi się w przypadku naciągnięcia lub naderwania więzadła. Polega ono na odbarczeniu krwiaka stawu kolanowego (odessaniu krwi po nakłuciu stawu igłą), schładzaniu, bandażowaniu, nałożeniu ortezy stabilizującej kończynę i wczesnym wdrożeniu rehabilitacji.
Rehabilitacja w przypadku naderwania więzadła trwa od 6 do 9 miesięcy.
Polecamy: Zerwanie więzadła pobocznego kolana – przyczyny, objawy i leczenie
Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić?