Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny przepukliny pachwinowej u dorosłych i dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dorosłych i dzieci

Chinnapong/getty images

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej są związane z osłabieniem mięśni oraz zaburzeniami budowy tkanki łącznej i syntezy kolagenu. Wówczas w strukturach kanału pachwinowego tworzy się otwór, przez który przemieszczają się jelita lub narządy jamy brzusznej. Przepuklina objawia się miękkim guzkiem w pachwinie.

Przepuklina pachwinowa to uwypuklenie jamy ciała, do którego doszło na skutek powstania niefizjologicznego otworu w kanale pachwinowym. Ma postać uwypuklenia lub miękkiego guzka, który zwykle powiększa się w trakcie kaszlu, a znika w pozycji leżącej. Dzieli się ją na wrodzoną oraz nabytą. W drugim przypadku przyczyny przepukliny pachwinowej to osłabienie mięśni w wyniku działania czynników predysponujących.

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dorosłych

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dorosłych są związane z osłabieniem i zwiotczeniem mięśni. Kanał pachwinowy łączy się z jamą brzuszną pierścieniem pachwinowym głębokim. Jest on znacznie słabszy od pozostałych struktur, dlatego pod wpływem różnych czynników dochodzi do jego rozwarstwienia. Wówczas tworzy się w nim otwór (wrota przepukliny), do którego przemieszcza się zawartość jamy brzusznej, tworząc wybrzuszenie w okolicy pachwiny.

Otwór w strukturach kanału pachwinowego może powstać w wyniku nagłego lub długotrwałego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się to podczas kichania, kaszlu, śmiechu, intensywnego wysiłku fizycznego lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej u dorosłych to także choroby jelita grubego i przerost gruczołu krokowego.

Niektóre osoby są bardziej narażone na powstanie przepukliny pachwinowej. Do czynników predysponujących zalicza się:

  • otyłość i nadwagę,
  • częste zaparcia,
  • podeszły wiek,
  • ciężką pracę fizyczną.

Przyczyny przepukliny pachwinowej w ciąży

Przepuklina pachwinowa w ciąży może pojawić się z powodu nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych i ucisku stale powiększającej się macicy na jej struktury wewnątrz jamy brzusznej. Prowadzi to do osłabienia mięśni i powięzi oraz utworzenia się otworu w pierścieniu pachwinowym głębokim. Kobieta może odczuwać wówczas ucisk w okolicy krocza lub zaobserwować niewielki guzek w pachwinie, który powiększa się podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub wypróżniania. Przepuklina pachwinowa nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Na powstanie przepukliny pachwinowej w ciąży narażone są szczególnie te kobiety, które mają już za sobą kilka porodów, przeszły cesarskie cięcie, przybrały dużo na wadze lub zmagają się z zaparciami.

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej u dzieci

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej u dzieci są związane z wadami anatomicznymi powstałymi w okresie życia płodowego. Około 3 miesiąca życia u płodu z wypustki otrzewnej tworzy się wyrostek pochwowy, który łączy się z kanałem pachwinowym. W 20 tygodniu ciąży dochodzi do jego zarośnięcia. Jeżeli do tego nie dojdzie, przemieszczają się do niego narządy jamy brzusznej, tworząc przepuklinę.

Przepuklina pachwinowa jest uznawana za najczęstszą wadę wrodzoną u dzieci. Dotyczy ona około 5% noworodków, najczęściej chłopców. Narażone są na nią także wcześniaki z niską masą urodzeniową.

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Osoba, u której doszło do powstania przepukliny pachwinowej, odczuwa dyskomfort i ucisk w okolicy krocza i pachwiny. W większości przypadków widoczny jest także miękki guzek, który łatwo wciska się do wnętrza kanału pachwinowego. Uwypuklenie może mieć różny rozmiar.

W przypadku zaobserwowania objawów przepukliny pachwinowej należy udać się do lekarza. Specjalista zbiera dokładny wywiad i wykonuje badanie przedmiotowe. Zwykle wystarczy to, aby postawić prawidłową diagnozę. Niekiedy może zostać zlecone badanie ultrasonograficzne (USG) w celu zbadania zawartości przepukliny.

Przepuklina pachwinowa u dzieci objawia się miękkim guzkiem w pachwinie, który wydaje trzeszczący odgłos podczas ucisku. Jego pojawienie się jest wskazaniem do wizyty w poradni chirurgii dziecięcej. Lekarz stawia diagnozę na podstawie badania fizykalnego i USG.

Przyczyny przepukliny pachwinowej – zapobieganie

Niektóre czynniki predysponujące i przyczyny przepukliny pachwinowej są zależne od stylu życia. Ich zmodyfikowanie pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się schorzenia. Z tego powodu konieczne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Pomocne w tym będą: zdrowe odżywianie i sport dostosowany do możliwości. Jeżeli występują przewlekłe zaparcia, należy zwiększyć ilość błonnika w diecie lub stosować delikatne środki przeczyszczające. Osoby, które pracują fizycznie, powinny natomiast chronić się przed przeciążeniem (np. używać podnośników do dźwigania ciężkich przedmiotów).

W celu zapobiegania nawrotom przepukliny pachwinowej podczas zabiegu chirurgicznego pacjentom wszywa się specjalną syntetyczną siatkę. Zwiększa ona wytrzymałość osłabionego kanału pachwinowego i zapobiega nadmiernemu uciskowi struktur wewnętrznych.

Zobacz film: Przepuklina

źródło:x-news

Bibliografia:

1. D. Janczak, Przepuklina, [w:] „Chirurgia po Dyplomie”, 01/2017, https://podyplomie.pl/chirurgia/25148,przepuklina, [dostęp: 24.07.2019].

2. S. Warchoł, Typowe schorzenia chirurgiczne u dzieci: przepuklina pachwinowa, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – cz. I, [w:] „Forum Pediatrii Praktycznej”, nr 12, grudzień 2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
6
Polecamy
Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
Przepuklina pępkowa – przyczyny, objawy, leczenie u niemowląt i dorosłych
Przepuklina pępkowa – przyczyny, objawy, leczenie u niemowląt i dorosłych TVN zdrowie
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
Przepuklina udowa – objawy, przyczyny, leczenie i rehabilitacja
Przepuklina udowa – objawy, przyczyny, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?