Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny oraz objawy autyzmu
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny oraz objawy autyzmu

Autyzm

mrs/getty images

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, spowodowane najprawdopodobniej wieloma zakłóceniami podczas kształtowania się mózgu w okresie płodowym. Pomimo wielu lat badań, etiologia pojawienia się autyzmu u niektórych dzieci pozostaje nieznana.

Autyzm dziecięcy obejmuje trzy sfery życia - dotyczy trudności w interakcjach społecznych, w komunikacji międzyludzkiej oraz w zachowaniu i zabawie. Nie istnieje leczenie przyczynowe zaburzeń autystycznych.

Co to jest autyzm?

Autyzmem nazywamy zaburzenie w rozwoju oraz funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Wyróżniamy dwie postacie autyzmu - autyzm wczesnodziecięcy oraz atypowy. Autyzm zaliczany jest, razem z zespołem Aspergera oraz zespołem Retta do tzw. całościowych zaburzeń rozwoju, które charakteryzują się zakłóceniem i opóźnieniem rozwoju: relacji społecznych, procesów poznawczych (takich jak pamięć, myślenie, język, uwaga i percepcja), zachowania, zabawy oraz komunikacji międzyludzkiej.

Objawy autyzmu

Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się najczęściej w wieku wczesnodziecięcym (przed 3. rokiem życia), w postaci atypowej później. Chłopcy chorują czterokrotnie częściej niż dziewczynki.

Ludzie cierpiący na autyzm niezdolni są do nawiązywania oraz podtrzymywania trwałych relacji interpersonalnych, a nawet rozmowy, są skrajnie wycofani z życia społecznego. Mowa u dzieci może rozwijać się z opóźnieniem. Często używane są przez nie słowa, tylko im znane, co dodatkowo utrudnia komunikację. Zabawa autystycznych dzieci jest stereotypowa, powtarzalna - lubią bawić się przede wszystkim w samotności.

Co charakterystyczne, dzieci te mają zwykle wąskie zainteresowania i nietypowe zdolności. Już u najmłodszych zaobserwować można obojętność i brak pozytywnych reakcji w kontaktach z najbliższym otoczeniem, szczególnie z matką, unikanie kontaktu wzrokowego, brak zainteresowania innymi dziećmi i wspólną rozrywką. Podczas samotnej zabawy maluchy z tym zaburzeniem nie naśladują i nie robią nic ‘na niby’ - zabawki służą głównie doznaniom dotykowym. Niektóre dźwięki, o niezbyt nasilonym natężeniu, a nawet przedmioty codziennego użytku czy własne pluszaki powodować mogą u nich lęk i panikę. Objawy bólu lub stresu manifestowane są często pobudzeniem, bez werbalnego zgłaszania problemu. Pojawiać się mogą trudności z zasypianiem i bezsenność w nocy, a także problemy z wprowadzaniem zdrowej, urozmaiconej diety.

Funkcje poznawcze dzieci i dorosłych cierpiących na autyzm w około 85% są na poziomie upośledzenia umysłowego.

Leczenie przyczynowe autyzmu jest niemożliwe, dlatego też niezwykle ważne jest działanie wielokierunkowe - terapie behawioralne, logopedyczne, nauczanie dostosowane indywidualnie, tak aby zapewnić możliwie, jak najlepszy rozwój dziecka.

Jakie są przyczyny autyzmu?

Pomimo wielu badań, do tej pory przyczyna pojawienia się autyzmu u niektórych dzieci nie została do końca wyjaśniona. Wiadomo, że jest to zaburzenie uwarunkowane wieloczynnikowo. Postulowane są teorie o nieprawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, a także o jego wczesnym uszkodzeniu.

Według wielu hipotez rozwój autyzmu spowodowany może być przez czynniki:

  • - genetyczne, choć model dziedziczenia pozostaje nieznany. Za rozwój autyzmu odpowiedzialne mogą być mutacje w ponad 30 genach, znajdujących się na różnych chromosomach. U bliźniąt monozygotycznych (posiadających identyczny materiał genetyczny) zazwyczaj zgodnie, choć nie jednoczasowo rozwija się to zaburzenie. Wśród chorób genetycznych predysponujących do wystąpienia autyzmu należy przede wszystkim zespół kruchego chromosomu X;
  • - nieprawidłowości w przemianach metabolicznych - podwyższony poziom serotoniny oraz hamującego szlaki w układzie nerwowym neuroprzekaźnika GABA stwierdzany jest u dzieci z autyzmem;
  • - zakażenia wewnątrzmaciczne, szczególne pierwotna infekcja wirusem różyczki lub cytomegalii oraz toksoplazmozą u kobiety ciężarnej;
  • - zaburzenia w rozwoju mózgowia - u niektórych dzieci autystycznych zaobserwować można makrocefalię (zwiększony obwód głowy), nieprawidłową mielinizację nerwów, a w badaniach neuroobrazowych zwiększoną objętość struktur mózgowia oraz komór mózgu;
  • - poważne schorzenia podczas ciąży lub urazy okołoporodowe - krwawienia z dróg rodnych podczas ciąży, cukrzyca ciążowa, niewyrównane choroby tarczycy podczas ciąży, konflikt serologiczny i wysoki poziom bilirubiny u noworodka, wcześniactwo, niedotlenienie okołoporodowe oraz mała masa urodzeniowa dziecka mogą być także potencjalnymi przyczynami.

Do mniej udowodnionych naukowo przyczyn rozwoju autyzmu u dzieci wymienić można:

  • - Starszy wiek rodziców
  • - Mózgowe porażenie dziecięce
  • - Stosowanie kwasu walproinowego oraz leków przeciwdepresyjnych przez kobiety ciężarne, niedobór witaminy D
  • - Zanieczyszczenie środowiska w otoczeniu kobiety ciężarnej

Żadne szczepionki, nawet te zawierające w swym składzie tiomersal (związek rtęci) nie mają udowodnionego związku przyczynowo-skutkowego na rozwój autyzmu. Błędna okazała się także teoria o wpływie chłodnych i sztywnych relacji rodziców z dziećmi na powstanie tego zaburzenia.

Bibliografia:

1. Jarema M., Psychiatria, wyd. PZWL, Warszawa 2011

2. Gołaska P., Etiologia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przegląd wybranych koncepcji. wyd. Psychiatr. Psychol. Klin. 2013, 13 (1), p. 8–14 http://www.psychiatria.com.pl/index.php/wydawnictwa/2013-vol-13-no-1/etiologia-zaburzen-ze-spektrum-autyzmu-przeglad-wybranych-koncepcji?aid=223

Zobacz film: Autyzm

źródło: dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
7
Polecamy
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci Dzień Dobry TVN
Definicja autyzmu, objawy, przyczyny oraz diagnoza i leczenie autyzmu
Definicja autyzmu, objawy, przyczyny oraz diagnoza i leczenie autyzmu TVN zdrowie
Czy moje dziecko ma autyzm?
Wczesne objawy autyzmu i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu
Czy moje dziecko ma autyzm? Wczesne objawy autyzmu i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu TVN zdrowie
Choroba sieroca – jakie są jej przyczyny, objawy i skutki w dorosłym życiu?
Choroba sieroca – jakie są jej przyczyny, objawy i skutki w dorosłym życiu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby