Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć? Nie wiesz co z tym zrobić? Zobacz zapis czatu z ekspertem
menu
Polub nas na Facebooku

Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć? Nie wiesz co z tym zrobić? Zobacz zapis czatu z ekspertem

Kobieta, która ma problemy z nadgarstkiem

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Ból w stawie łokciowym, czyli tzw. łokieć tenisisty to przypadłość, która z grą w tenisa nie musi mieć nic wspólnego. Najczęściej pojawia się u pracowników biurowych czy mechaników. Skąd się bierze? Jak można ją leczyć i co zrobić, żeby nie nawracała? Na te i inne wasze pytania - na czacie - odpowiadał lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy.

Łokieć tenisisty, czyli entezopatia mięśni prostowników lub zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to przypadłość, która najczęściej pojawia się u osób między 30. a 65. rokiem życia. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są ból po bocznej stronie stawu łokciowego oraz przy prostowaniu nadgarstka. Chorzy bardzo często mają problem z podnoszeniem szklanki czy wyciągnięciem ręki na przywitanie.

Łokieć tenisisty - skąd się bierze?

Dawniej sądzono, że ból w stawie łokciowym i nadgarstku spowodowane są stanem zapalnym. Badania przeprowadzone w latach 90. obaliły tę teorię i dowiodły, że przyczyną problemów są mikrourazy oraz przeciążenie. Dochodzi do nich podczas wykonywania - tych samych i przez długi czas - ruchów nadgarstkiem. Tym samym łokieć tenisisty najczęściej diagnozowany jest u osób, które pracują przy komputerze, ale także u monterów czy mechaników samochodowych.

Podstawą leczenia łokcia tenisisty jest prawidłowe rozpoznanie. U części chorych sprawdza się noszenie specjalnej opaski, która stabilizuje łokieć i łagodzi ból. W niektórych przypadkach konieczne jest też wsparcie rehabilitanta.

Jak jeszcze można leczyć łokieć tenisisty? Co zrobić, aby uniknąć choroby i jej nawrotów? U jakiego specjalisty szukać pomocy, gdy ból stanie się trudny do zniesienia? Na te i inne wasze pytania dotyczące łokcia tenisisty - na czacie - odpowiadał lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy.

Lek. Tomasz Solecki jest specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej ręki i stopy oraz medycynie sportowej.

Czat z ekspertem rozpocznie się o godzinie 19.00, czyli tuż po zakończeniu programu 36,6°C. Formularz do zadawania pytań pojawi się pod tym artykułem! Zachęcamy do udziału w czacie!

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Mam łokieć tenisisty, czy jak boli to mogę go rozgrzewać termoforem? Czy to pomoże? Albo jakieś maści rozgrzewające

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Ciepłe zabiegi przynoszą ulgę i wpływają na rozluźnienie mięśni. Proszę unikać rozgrzewania bezpośredniej okolicy łokcia.

Dobry wieczór, czy zwykłe badanie krwi odpowie nam na pytanie, czy ma się łokieć tenisisty? Tak jak bada się reumatoidalne zapalenie stawów. Pozdrawiam, Jacek

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Nie.

Dobry wieczór, czy blokada ze sterydów pomoże wyleczyć łokieć tenisisty, nie mam czasu, żeby chodzić na rehabilitację i słyszałam, że sterydy zadziałają szybciej i przede wszystkim przestanie boleć. Agnieszka

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Blokada sterydowa daje szybkie ustąpienie dolegliwości bólowych. Niestety jest to tylko maskowanie objawów. Należy ten rodzaj leczenia traktować jako darowany czas na bezbólową rehabilitację.

Co zrobić, kiedy w nocy budzi ból całej ręki, rwie od łokcia aż do nadgarstka. Dodam, że tabletki przeciwbólowe nie bardzo działają.

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Przyczyna dolegliwości może być bardzo złożona. Konieczne jest wykonanie badań dodatkowych takich jak RTG, USG oraz przewodnictwo nerwowe.

Dzień dobry, po operacji ciesni nadgarstka stwierdzono u mnie łokieć tenisisty. Miałam zrobione trzy blokady, mam fizjoterapie jednak odczuwam dalej ból. Co mogę jeszcze zrobić?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Z reguły ból łokcia ustępuje po 2-3 miesiącach po operacji zespołu cieśni nadgarstka.

Mam polecone na łokieć tenisisty zabiegi VIOFOR i kinesiotaping. Jaka jest skuteczność tych zabiegów?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Są to klasyczne zabiegi fizykoterapeutyczne i ich skuteczność jest dyskusyjna.

Czy ta przypadłość (łokieć tenisisty) dotyczy też dzieci? Jak rozpoznać objawy u 8 i 10 latka?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Łokieć tenisisty u dzieci występuje sporadycznie. Jest to choroba dorosłych.

Czy jedna osobą może mieć większe predyspozycje do nabawienia się łokcia tenisisty od drugiej?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Do wystąpienia łokcia tenisisty predysponuje wykonywana praca lub wyuczone wzorce ruchowe.

Witam. W programie był omawiany łokieć tenisisty, u mnie zdiagnozowano łokieć golfisty. Przez panującą pandemię odwołano mi wizytę u ortopedy, gdzie miałam mieć tz. blokady. Mam pytanie czy da się uniknąć tz blokad bo wiem że są bardzo bolesne. Obecnie stosuje DMSO I olejek z żywokostu. Żadne tabletki ani maści przeciwbólowe nie działają. Pozdrawiam Jolanta

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
W leczeniu zachowawczym duże znaczenie ma odciążenie przyczepów mięśniowych poprzez stosowanie ortezy łokciowej. Przed wykonaniem blokad sugeruję terapię manualną.

Czy na łokieć tenisisty pomogą jakieś witaminy lub preparaty z kolagenem, albo zastrzyki, np. kwasem hialuronowym.

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
W leczeniu entezopatii są wykorzystywane preparaty z kolagenem typu I oraz preparaty kwasu hialuronowego, lecz ich skuteczność jest ograniczona.

A czy fala uderzeniowa jest bolesna?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Terapia falą uderzeniową nie jest przyjemna. W przypadku terapii łokcia, ból jest akceptowalny.

Z łokciem walczę ponad pół roku bez efektu i boję się, że skończy się operacją. Podobno jest skuteczne leczenie czynnikiem wzrostu, który uzyskuje się z krwi – czy jest taka metoda?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Leczenie czynnikami wzrostowymi jest skuteczną metodą leczenia, lecz mimo wszystko trzeba liczyć się z nawrotami choroby.

Czy są jakieś domowe ćwiczenia, które pomogą odzyskać siłę w dłoni – ciągle czuję ból przy zaciskaniu palców.

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Proponuję jednorazową wizytę u fizjoterapeuty w celu instruktażu.

Ciągle odnawia mi się problem z bólem ręki i właściwie nie mogę pisać. Miałam laser, magnetoterapię, taśmy i to wszystko pomaga na kilka tygodni najwyżej. Podobno jedynym wyjściem jest operacja. Czy ona działa na sto procent i czy długo się potem dochodzi do siebie?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Operacyjne leczenie łokcia tenisisty nie jest związane z dużym ryzykiem powikłań i daje trwałe wyleczenie.

Dobry wieczór. Rok temu nabawiłam się łokcia tenisisty (lewa ręka) poprzez przeciążenie przy składaniu roll-upu reklamowego. Ponadto jestem pracownikiem biurowym i dużo pracuję przy komputerze. USG potwierdziło łokieć tenisisty. Odczuwam coraz większy ból, zwłaszcza po nocy, kiedy ręka przez dłuższy czas jest w spoczynku i kiedy chcę nią ruszyć odczuwam potworny ból łokcia. Ból jest również przy chwytaniu, dźgnięciu, krojeniu itp. Myślałam o fali uderzeniowej. Chciałam zapytać w jaki sposób musiałabym ją przechodzić, tj. kiedy, ile razy i czy jest bolesna? Ewentualnie jaki jest koszt takiego leczenia?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Terapia falą uderzeniową leczy przyczynę choroby, to znaczy poprawia tworzenie się prawidłowego przyczepu mięśniowego. Standardowo wykonuje się od 8 do 10 zabiegów. Pomiędzy zabiegami powinien być ostęp od dwóch do trzech dni.

Czy krioterapia może wyleczyć łokieć tenisisty. Czy wystarczy miejscowa, czy lepsza będzie komora, czy to bez znaczenia?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Krioterapia jako zabieg przeciwbólowy, jak również poprawiający ukrwienie tkanek, wpływa pozytywnie na leczenie choroby. Nie zastąpi to jednak ćwiczeń rozciągających oraz terapii manualnej.

Dzień dobry, mam problem z łokciem. Lekarz stwierdził, że jest to następstwo zwichnięcia i trzeba usunąć przerośniętą maziówkę (tylko operacyjnie) jednak, czy istnieje inna możliwość wyleczenia, niż artroskopia stawu ? Dodam, że dużo pracuję przy komputerze i gram w paintballa. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję. Pozdrawiam Wojciech Szantyr

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Jeśli w badaniach diagnostycznych widzimy bardzo dużą ilość błony maziowej, leczenie operacyjne jest jedynym słusznym wyjściem. Przed leczeniem operacyjnym jednorazowo można sprawdzić, jak zareaguje łokieć na blokadę sterydową, ale z dużym prawdopodobieństwem będzie to tylko efekt czasowy.

Czuję ból w obu rękach, czy można mieć łokieć tenisisty w obu rękach na raz?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Tak, jest to jak najbardziej prawdopodobne, aczkolwiek potrzeba koniecznie poszukać chorób towarzyszących, mogących wywołać to schorzenie, np. dyskopatia szyjna, przewlekły zespół bólowy barków oraz przewlekły stres. W takim przypadku leczeniem podstawowym będzie regularna fizykoterapia i terapia manualna oraz regularny ruch.

Dzień dobry Około tydzień temu podnosiłam syna z wózka. Zabolało mnie mniej więcej w nadgarstku ręki. Od tamtego momentu boli mnie ręką trochę powyżej nadgarstka od wewnętrznej strony. Rano ból jest minimalny, ale potem z każdym kolejnym ruchem daje bardziej o sobie znać. Czasami jak ruszam nadgarstkiem to słyszę takie chrząkanie. W miejscu bólu ręka jest delikatnie opuchnięta być może przez nakładany bandaż elastyczny. Czy to nadwyrężenie dłoni, nadgarstka czy coś poważniejszego?

lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy
Skoro jest to pierwszy raz, prawdopodobną przyczyną jest nadwyrężenie nadgarstka. Przy powtarzających się dolegliwościach z obrzękiem wskazana byłaby diagnostyka z USG lub MRI z oceną chrząstki trójkątnej. Leczenie - uruchomienie w stabilizatorze nadgarstka na tydzień. Jeżeli będą utrzymywały się dolegliwości, zalecam kontrolę u ortopedy.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Halluksy to Twój problem?
Zobacz zapis czatu z ekspertem
Halluksy to Twój problem? Zobacz zapis czatu z ekspertem TVN zdrowie
Paradontoza to Twój problem?
Zobacz zapis czatu ze stomatologiem, dr Joanną Rozwadowską
Paradontoza to Twój problem? Zobacz zapis czatu ze stomatologiem, dr Joanną Rozwadowską TVN zdrowie
Migrena - ból nie do zniesienia.
Jak ją leczyć?
Migrena - ból nie do zniesienia. Jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Wywiad lekarski.
Jak się do niego przygotować?
Wywiad lekarski. Jak się do niego przygotować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Lucja
Jestem po trzech operacjach, dwa razy łokieć golfisty i raz tenisisty, nerw mam przeniesiony, ból jest nadal wielki. Gdzie szukać pomocy. Cierpię od 11lat
Czytaj całość
Shayos
Dzień dobry. Ćwiczyłem na siłowni 5 lat z 100% zaangażowanie. Aktualnie ćwiczę sztuki walki, przy uderzeniu przeciwnika tak mocno stawy mnie bolą jak ktoś by mi nóż wbijał, po nawet nie skończonym treningu ręką opada i nie chce mnie słuchać żeby wróciła do gardy, tak jest z lewą ręką, prawa nie boli ale cały czas strzela jak by kość Pękala, brałem lekki na stawy i przeciw zapalne nic nie pomaga, jednym słowem dramat, proszę mi pomóc bo kocham ćwiczyć a ból jest taki że mi się odechcewa.
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?