Łokieć tenisisty, czyli entezopatia mięśni prostowników lub zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to przypadłość, która najczęściej pojawia się u osób między 30. a 65. rokiem życia. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są ból po bocznej stronie stawu łokciowego oraz przy prostowaniu nadgarstka. Chorzy bardzo często mają problem z podnoszeniem szklanki czy wyciągnięciem ręki na przywitanie.
Łokieć tenisisty - skąd się bierze?
Dawniej sądzono, że ból w stawie łokciowym i nadgarstku spowodowane są stanem zapalnym. Badania przeprowadzone w latach 90. obaliły tę teorię i dowiodły, że przyczyną problemów są mikrourazy oraz przeciążenie. Dochodzi do nich podczas wykonywania - tych samych i przez długi czas - ruchów nadgarstkiem. Tym samym łokieć tenisisty najczęściej diagnozowany jest u osób, które pracują przy komputerze, ale także u monterów czy mechaników samochodowych.
Podstawą leczenia łokcia tenisisty jest prawidłowe rozpoznanie. U części chorych sprawdza się noszenie specjalnej opaski, która stabilizuje łokieć i łagodzi ból. W niektórych przypadkach konieczne jest też wsparcie rehabilitanta.
Jak jeszcze można leczyć łokieć tenisisty? Co zrobić, aby uniknąć choroby i jej nawrotów? U jakiego specjalisty szukać pomocy, gdy ból stanie się trudny do zniesienia? Na te i inne wasze pytania dotyczące łokcia tenisisty - na czacie - odpowiadał lek. Tomasz Solecki, ortopeda, lekarz sportowy.
Lek. Tomasz Solecki jest specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej ręki i stopy oraz medycynie sportowej.
Czat z ekspertem rozpocznie się o godzinie 19.00, czyli tuż po zakończeniu programu 36,6°C. Formularz do zadawania pytań pojawi się pod tym artykułem! Zachęcamy do udziału w czacie!
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Mam łokieć tenisisty, czy jak boli to mogę go rozgrzewać termoforem? Czy to pomoże? Albo jakieś maści rozgrzewające
Dobry wieczór, czy zwykłe badanie krwi odpowie nam na pytanie, czy ma się łokieć tenisisty? Tak jak bada się reumatoidalne zapalenie stawów. Pozdrawiam, Jacek
Dobry wieczór, czy blokada ze sterydów pomoże wyleczyć łokieć tenisisty, nie mam czasu, żeby chodzić na rehabilitację i słyszałam, że sterydy zadziałają szybciej i przede wszystkim przestanie boleć. Agnieszka
Co zrobić, kiedy w nocy budzi ból całej ręki, rwie od łokcia aż do nadgarstka. Dodam, że tabletki przeciwbólowe nie bardzo działają.
Dzień dobry, po operacji ciesni nadgarstka stwierdzono u mnie łokieć tenisisty. Miałam zrobione trzy blokady, mam fizjoterapie jednak odczuwam dalej ból. Co mogę jeszcze zrobić?
Mam polecone na łokieć tenisisty zabiegi VIOFOR i kinesiotaping. Jaka jest skuteczność tych zabiegów?
Czy ta przypadłość (łokieć tenisisty) dotyczy też dzieci? Jak rozpoznać objawy u 8 i 10 latka?
Czy jedna osobą może mieć większe predyspozycje do nabawienia się łokcia tenisisty od drugiej?
Witam. W programie był omawiany łokieć tenisisty, u mnie zdiagnozowano łokieć golfisty. Przez panującą pandemię odwołano mi wizytę u ortopedy, gdzie miałam mieć tz. blokady. Mam pytanie czy da się uniknąć tz blokad bo wiem że są bardzo bolesne. Obecnie stosuje DMSO I olejek z żywokostu. Żadne tabletki ani maści przeciwbólowe nie działają. Pozdrawiam Jolanta
Czy na łokieć tenisisty pomogą jakieś witaminy lub preparaty z kolagenem, albo zastrzyki, np. kwasem hialuronowym.
A czy fala uderzeniowa jest bolesna?
Z łokciem walczę ponad pół roku bez efektu i boję się, że skończy się operacją. Podobno jest skuteczne leczenie czynnikiem wzrostu, który uzyskuje się z krwi – czy jest taka metoda?
Czy są jakieś domowe ćwiczenia, które pomogą odzyskać siłę w dłoni – ciągle czuję ból przy zaciskaniu palców.
Ciągle odnawia mi się problem z bólem ręki i właściwie nie mogę pisać. Miałam laser, magnetoterapię, taśmy i to wszystko pomaga na kilka tygodni najwyżej. Podobno jedynym wyjściem jest operacja. Czy ona działa na sto procent i czy długo się potem dochodzi do siebie?
Dobry wieczór. Rok temu nabawiłam się łokcia tenisisty (lewa ręka) poprzez przeciążenie przy składaniu roll-upu reklamowego. Ponadto jestem pracownikiem biurowym i dużo pracuję przy komputerze. USG potwierdziło łokieć tenisisty. Odczuwam coraz większy ból, zwłaszcza po nocy, kiedy ręka przez dłuższy czas jest w spoczynku i kiedy chcę nią ruszyć odczuwam potworny ból łokcia. Ból jest również przy chwytaniu, dźgnięciu, krojeniu itp. Myślałam o fali uderzeniowej. Chciałam zapytać w jaki sposób musiałabym ją przechodzić, tj. kiedy, ile razy i czy jest bolesna? Ewentualnie jaki jest koszt takiego leczenia?
Czy krioterapia może wyleczyć łokieć tenisisty. Czy wystarczy miejscowa, czy lepsza będzie komora, czy to bez znaczenia?
Dzień dobry, mam problem z łokciem. Lekarz stwierdził, że jest to następstwo zwichnięcia i trzeba usunąć przerośniętą maziówkę (tylko operacyjnie) jednak, czy istnieje inna możliwość wyleczenia, niż artroskopia stawu ? Dodam, że dużo pracuję przy komputerze i gram w paintballa. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję. Pozdrawiam Wojciech Szantyr
Czuję ból w obu rękach, czy można mieć łokieć tenisisty w obu rękach na raz?
Dzień dobry Około tydzień temu podnosiłam syna z wózka. Zabolało mnie mniej więcej w nadgarstku ręki. Od tamtego momentu boli mnie ręką trochę powyżej nadgarstka od wewnętrznej strony. Rano ból jest minimalny, ale potem z każdym kolejnym ruchem daje bardziej o sobie znać. Czasami jak ruszam nadgarstkiem to słyszę takie chrząkanie. W miejscu bólu ręka jest delikatnie opuchnięta być może przez nakładany bandaż elastyczny. Czy to nadwyrężenie dłoni, nadgarstka czy coś poważniejszego?