Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) może zaatakować każdego. Sprawdź, co zrobić, żeby nie zachorować
menu
Polub nas na Facebooku

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) może zaatakować każdego. Sprawdź, co zrobić, żeby nie zachorować

Kobieta, którą bolą nogi

Fot: artursfoto / gettyimages.com

Wiek, niezdrowy tryb życia, praca wymuszająca pozycję stojąca lub siedzącą, płaskostopie, otyłość, zażywanie środków antykoncepcyjnych, to tylko niektóre z czynników, które powodują, że niemal połowa kobiet i prawie 40% mężczyzn cierpi na zespół objawów związanych ze zaburzeniami krążenia krwi na szlaku stopy – serce, czyli przewlekłą niewydolność żylną (PNŻ).

Do najczęstszych objawów PNŻ, możemy zaliczyć m.in: uczucie ciężkości i obrzęk kończyn, ból, zapalenie żył powierzchownych lub żylaki. Leczenie symptomów uzależnione jest od wielu uwarunkowań i indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, obejmuje: kompresjoterapię, farmakoterapię (leki działające ogólnoustrojowo i miejscowo), a w niektórych przypadkach zabiegi inwazyjne.

Do powstania PNŻ dochodzi na skutek zastoju krwi w naczyniach jako konsekwencji wstecznego przepływu krwi w żyłach tzw. refluksu lub zwężenia lub niedrożności naczyń żylnych.

PNŻ obejmuje:

  • Chorobę żylakową
  • Zespół pozakrzepowy
  • Pierwotną niewydolność zastawek
  • Zespoły uciskowe

Choroba żylakowa

Żylakami określa się wydłużenie i poszerzenie żyły, w wyniku którego uzyskuje ona kręty przebieg. Tendencję do tworzenia żylaków mają głównie żyły na kończynach dolnych.

Żylakom często towarzyszy miejscowy stan zapalny objawiający się lokalnie występującym obrzękiem, zaczerwienieniem i tkliwością dotykową z czasem przechodzącą w bolesność samoistną o charakterze kłującym lub piekącym.

Zapalenie i zastój krwi żylnej prowadzą do zakrzepicy, której najpoważniejszym powikłaniem jest zator płucny. Kluczowe w prewencji zatorowości płucnej jest rozpoczęcie leczenia zapalenia żylaków w możliwie jak najwcześniejszym etapie.

Zespól pozakrzepowy

Zespół pozakrzepowy (ZPZ) jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich. ZPZ rozwija się u 20–50% chorych w ciągu 2 lat po przebyciu zakrzepicy żył głębokich, nawet u tych właściwie leczonych lekami przeciwkrzepliwymi.

Nasilenie ZPZ bywa różne i może powodować:

  • przewlekły ból,
  • nasilony obrzęk kończyny,
  • owrzodzenie kończyny.

W związku ze starzeniem się populacji przewiduje się więc wzrost częstości występowania zespołu pozakrzepowego.

Pierwotna niewydolność zastawek

To prawdopodobnie najczęstsza przyczyna powstawania zapalenia żył powierzchownych. Dolegliwość ta nie jest rozpoznawana przed powstaniem zmian patologicznych w żyłach. Badania wskazują, że ryzyko powstawania zapalenia żył powierzchownych i w ich konsekwencji żylaków jest dziedziczne. W przypadku jednego rodzica ryzyko pojawienia się żylaków u potomstwa wynosi 25% u mężczyzn i 62% u kobiet. Gdy u obojga rodziców występują żylaki, prawdopodobieństwo ich wystąpienia u potomstwa wynosi 89% bez względu na płeć.

Leczenie zachowawcze przewlekłej niewydolności żylnej

Bez względu na charakter PNŻ, bardzo ważny w jej leczeniu jest prawidłowy tryb życia. Kluczowe jest unikanie długotrwałego stania i siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym. Konieczne jest używanie ergonomicznych krzeseł i podnóżek pod stopy. Co 2-3 godziny należy wykonywać kilkuminutowe spacery. Regularny ruch taki jak pływanie, jazda na rowerze czy spacery znacznie poprawia rokowanie w leczeniu PNŻ.

Leczenie uciskowe

Dobre efekty w leczeniu zachowawczym PNŻ dają:

  • pończochy lub podkolanówki uciskowe,
  • przerywany ucisk pneumatyczny.

U chorych z owrzodzeniami żylnymi skuteczne jest stosowanie opasek uciskowych.

Leczenie farmakologiczne ogólne

Leczenie farmakologiczne pełni pomocniczą rolę i jest prowadzone jako kompleksowa terapia obejmująca również leczenie uciskowe.

Najczęściej stosowane grupy leków do stosowania ogólnego to:

  • flawonowe pochodne benzopirenu (rutyna i jej pochodne, hesperydyna, diosmina),
  • saponiny (escyna), dobesylan wapnia,
  • wyciągi z pestek winogron lub owoców cytrusowych

Leczenie farmakologiczne miejscowe

Farmakoterapia jest leczeniem wspomagającym, którego głównym celem jest łagodzenie objawów przewlekłej choroby żylnej, głównie przez działanie przeciwobrzękowe, jak i przeciwzakrzepowe. Szczególnie użyteczną rolę odgrywają tu preparaty do stosowania miejscowego zawierające heparynoidy (np. Hirudoid® dostępny w postaci maści i żelu) Hirudoid® penetruje szybko poszczególne warstwy skóry docierając głęboko do zmienionych chorobowo tkanek działając przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Preparat należy nakładać na zmienione chorobowo miejsce i lekko wmasowywać kilka razy dziennie. HIRUDOID® może być stosowany pod opatrunkiem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
194
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?