"Profilaktyka 40 plus" - co to za program?
Program działa od lipca 2021 roku i skierowany jest do kobiet i mężczyzn, którzy skończyli 40 lat. Mogą z niego skorzystać osoby, które wcześniej nie korzystały z tego rodzaju programów lub ostatnie badania profilaktyczne wykonywały co najmniej 12 miesięcy wcześniej.
Wszystkie badania wykonywane w ramach programu są bezpłatne. Można się na nie zapisać poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię (989). Numer jest aktywny od poniedziałku do niedzieli między godziną 7.00 a 20.00.
Ile osób skorzystało z programu?
Niestety program nie cieszy się popularnością. Szacuje się, że od początku jego trwania przebadało się ponad 2,5 miliona Polaków. Choć statystyki nie są powalające, to ministerstwo zdrowia nie ma zamiaru rezygnować z projektu. Resort podkreśla, że planowane są działania, które mają zachęcić Polaków do badań.
Dlaczego Polacy tak niechętnie się badają? Wiele osób unika wizyt u lekarza ze strachu, że ten wykraje u nich niepokojące zmiany. Zapominamy, że wczesne wykrycie choroby bardzo często daje szansę na pełne wyleczenie.
Trzeba jednak dodać, że kierujemy nami nie tylko strach. Ankieta przeprowadzona przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Polaków pokazuje, że Polaków przeraża długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.
Zobacz wideo: Dlaczego Polki nie chodzą do ginekologa?
Źródło: zdrowie.wprost.pl