W walce z koronawirusem wykorzystuje się nowe technologie. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji, które mają pomóc zwyciężyć nad tym patogenem. I choć wiele krajów wprowadza swoje wersje systemów, Ministerstwo Cyfryzacji stawia na własne rozwiązania. Do tej pory resort uruchomił między innymi aplikację „kwarantanna domowa”, która miała na celu ułatwienie kontroli nad osobami objętymi przymusowym pozostaniem w miejscu zamieszania z powodu powrotu do Polski zza granicy lub też kontaktem z człowiekiem zarażonym koronawirusem. Dziś natomiast wprowadzono kolejny system, a mianowicie aplikację ProteGo.
Przeczytaj też: Powstała aplikacja dla osób przebywających na kwarantannie domowej
Jak działa rządowa aplikacja ProteGo?
Głównym zadaniem tego systemu jest ustalenie łańcucha kontaktów osób zainfekowanych SARS-CoV-2 (trzeba mieć włączoną opcję Bluetooth). Tego typu informacje z pewnością pomogą zahamować rozprzestrzenianie się patogenu. Kolejną funkcją, którą ma spełniać ta aplikacja jest pomoc w kontrolowaniu stanu zdrowia użytkownika. Dodajmy jednak, że na tę chwilę w aplikacji działa tylko druga opcja, czyli moduł samokontroli. Jak z niego korzystać? Należy wypełnić ankietę. Gdy uzupełnimy już wszystkie dane, zostaniemy przypisani do jednej z trzech grup ryzyka: niskiej, średniej lub wysokiej.
Kluczowe jest, aby na pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. To dla naszego dobra, a przede wszystkim zdrowia. Samokontrola nie jest diagnozą. Tę może wystawić tylko lekarz. Zgromadzone w "dzienniku" informacje mogą mu w tym pomóc, jeśli pacjent zdecyduje się na ich pokazanie – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.
A co z drugą funkcją? Resort zapowiedział, że będzie dostępna w ciągu kilku dni. A na jakiej zasadzie będzie ona działać? Chodzi o przekazywanie informacji o osobach znajdujących się wokół użytkownika. Gdy w jego pobliżu pojawi się osoba zarażona koronawirusem, w ciągu 14 dni zostanie o tym poinformowany.
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Koronawirus w Polsce
Na ten moment w Polsce zdiagnozowano 1034 przypadki zarażenia koronawirusem, z czego 404 osoby zmarły, a 1513 pacjentów uznano za zdrowe. Od 16 kwietnia w naszym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach przestrzeni publicznej, a od 20 kwietnia ponownie możemy wyjść z domu w celach rekreacyjnych.
Zobacz też film: Aplikacja, która rozpozna zakażenie koronawirusem