Prospan – działanie leku
Lek znajduje zastosowanie przy leczeniu kaszlu mokrego. Syrop Prospan ma działanie sekretolityczne (upłynnia zalegającą wydzielinę oskrzelową), spazmolityczne (rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli) i łagodzi kaszel.
Prospan – skład leku
Substancją czynną w syropie jest suchy wyciąg z liści bluszczu (Hederae helicis folii extractum siccum). W 100 ml syropu znajdziemy 0,7 g suchego wyciągu z Hedera helix L., folium (liść bluszczu) (5-7,5:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 30 % (m/m).
Do pozostałych składników leku należą: sorbitol płynny krystalizujący (E420), sorbitan potasu (E 202), kwas cytrynowy bezwodny, guma ksantan, aromat wiśniowy, woda oczyszczona.
Co ważne, syrop nie zawiera alkoholu i cukru, może być więc stosowany przez diabetyków.
Prospanu – dawkowanie leku
Uwaga! Syrop należy wstrząsnąć przed użyciem.
Dawkowanie syropu Prospan zależy od wieku pacjenta:
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: przyjmować po 5 ml syropu 3 razy na dobę (co odpowiada 105 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę).
- Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml syropu 2 razy na dobę (co odpowiada 70 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę).
- Dzieci w wieku od 2 do 5 lat: podaje się przeciętnie 2,5 ml syropu 2 razy na dobę (co odpowiada 35 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę).
Syropu nie powinny zażywać dzieci w wieku poniżej 2 lat, przy czym stosowanie go u dzieci poniżej 5. roku życia należy skonsultować z lekarzem.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić nudności, wymioty oraz biegunka spowodowana obecnością sorbitolu w leku.
Prospan – wskazania do stosowania leku
W skład leku Prospan wchodzi suchy wyciąg z liści bluszczu, którego składnikami są saponiny triterpenowe o charakterze glikozydowym (α-hederyna, hederagenina i hederakozyd C). Wskazaniem do stosowania leku jest zatem mokry kaszel występujący u pacjenta. Syrop ułatwia odkrztuszanie wydzieliny i łagodzi kaszel.
Ważne! Lek powinien być stosowany minimum tydzień, jednak w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub braku poprawy należy po tygodniu stosowania syropu Prospan zasięgnąć porady lekarza.
Zobaczcie na filmie, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego:
Prospan – przeciwwskazania do stosowania leku
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek z jego składników.
Należy pamiętać, że w przypadku utrzymywania się dolegliwości lub pojawienia się nowych objawów jak duszności, gorączka, ropne lub krwawe odkrztuszanie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Pacjenci z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub wrzodem żołądka powinni zachować szczególną ostrożność. W rzadkich przypadkach lek może działać drażniąco na błony śluzowe.
Lek nie powinien być stosowany przez osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.
Prospan – interakcje
Jednoczesne stosowanie leków przeciwkaszlowych, takich jak kodeina lub dekstrometorfan wymaga konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że lek może być podawany w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w trakcie terapii, na przykład z antybiotykami. Lek może jednak nasilać działanie środków drażniących błonę śluzową żołądka ze względu na zawartość saponin.
Prospan – skutki uboczne
Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) mogą wystąpić reakcje alergiczne, do których należą duszność, obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie skóry.
U osób wrażliwych niezbyt często mogą pojawić się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, czyli nudności, wymioty, biegunka oraz działanie przeczyszczające związane z zawartością sorbitolu w syropie Prospan.