Zatoki to puste przestrzenie zlokalizowane w twarzoczaszce. Zatoki przynosowe dzieli się na:
- czołowe;
- szczękowe;
- sitowe;
- klinowe.
Ich najważniejszym zadaniem jest ogrzewanie powietrza. W niektórych przypadkach pełnią funkcję poduszki powietrznej i chronią przed złamaniem nosa. Więcej o działaniu zatok dowiecie się z powyższego filmu.
Dlaczego zatoki chorują?
Problemy z zatokami mogą się pojawić z wielu powodów. Czasem dolegliwości mają związek z niedoleczonym przeziębieniem. U części pacjentów kłopoty wywołuje obecny w zatokach polip. Mimo że te ostanie lubią nawracać i tak trzeba je usuwać.
Z przewlekłym stanem zapalnym w zatokach oraz polipami zmagał się pan Krzysztof. Mężczyzna w końcu zdecydował się na zabieg. Niestety ze względu na wcześniejsze zabiegi, dotarcie do polipów było utrudnione. Aby ułatwić sobie zadanie lekarze wykorzystali tzw. nawigację chirurgiczną. Dzięki tej nowoczesnej technologi lekarze nie tylko lepiej widzą operowaną część zatok, ale przede wszystkim ich ruchy są bardziej precyzyjne. To wszystko sprawia, że prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest minimalne. Kolejne zabiegi i polipy sprawiły, że u pana Krzysztofa konieczne było przeprowadzenie operacji w pełnej narkozie, a usunięcie zmian zabrało lekarzom półtorej godziny.
Warto jednak zaznaczyć, że zabiegi z wykorzystaniem tej nowoczesnej metody można wykonywać także u tych pacjentów, u których zmiany są znacznie mniejsze. Zazwyczaj trwają one ok. 30 minut i wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg przeszła pani Ewa. W jej przypadku lekarze usuwali przerośniętą tkankę i czyścili ujście zatok. Jak wygląda taki zabieg? Czy jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Dowiecie się tego z filmu: