Polub nas na Facebooku
Czytasz: Praktyka jogi łagodzi stres
menu
Polub nas na Facebooku

Praktyka jogi łagodzi stres

Joga na stres

mat. prasowe

O metodach walki ze stresem mówi się bardzo dużo. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, jak negatywny jest jego wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nieważne, czy trwa długo, czy też krótko, czy pojawia się rzadko, czy często – stres za każdym razem jest tak samo niebezpieczny. Warto więc nauczyć się z nim skutecznie walczyć. Jak? Ćwicząc jogę!

Joga na stres sprawdza się zawsze. Nawet kilkunastominutowa praktyka pozwala zredukować napięcie, wyciszyć emocje i pozbyć się negatywnych myśli. Na czym polega joga relaksacyjna i jak zacząć ją ćwiczyć?

Joga na stres – czy to dobry pomysł?

Joga relaksacyjna uważna jest za jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem i przywrócenia wewnętrznej harmonii. Jej dobroczynny wpływ na łagodzenie stanów napięcia nerwowego znany jest i wykorzystywany od tysięcy lat.

Joga to rodzaj treningu, w którym ćwiczenia fizyczne, głównie rozciągające, uzupełniane są tzw. kontrolowanym oddechem. Dzięki temu połączeniu praktyka jogi doskonale wpływa zarówno na ciało, jak i umysł. Pozwala pozbyć się napięcia mięśni będącego jednym z symptomów stresu, a także przekierować uwagę od wszystkiego, co negatywne, na skupienie na tym, co tu teraz.

Świadomy, kontrolowany oddech poza tym, że pozwala zapomnieć o złych emocjach, za sprawą głębokiego dotlenienia mózgu łagodzi napięcie nerwowe, wycisza umysł, zapewniając spokój i przyjemne odprężenie. Joga na stres jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, bez względu na płeć, wiek, stan zdrowia czy kondycję. W sytuacji napięcia emocjonalnego przynosi niemal natychmiastowe ukojenie, wystarczy tylko zacząć ją praktykować.

Jak praktykować jogę relaksacyjną?

Relaksacyjny aspekt towarzyszy niemal każdemu treningowi jogi. Jednak jeśli zależy nam na odzyskaniu spokoju przy pomocy ćwiczeń, powinniśmy wybrać te, w których dominuje ruch statyczny, a cała uwaga koncentruje się nie tyle w jego precyzji, ile w kontroli oddechu.

Rozpoczynając swoją przygodę z jogą relaksacyjną, warto sięgnąć do gotowych praktyk skupiających się wokół redukcji stresu. Ich nagrania w formie krótkich filmów można znaleźć w Internecie. Część z nich dostępna jest na bezpłatnych kanałach, inne zaś udostępniane są na specjalnych platformach poświęconych w całości jodze. Wybór jednego z nich nie oznacza, że konkretny trening należy wykonać w całości.

Jeśli joga rzeczywiście ma zrelaksować ciało i umysł, trzeba wsłuchać się w sygnały przez nie wysyłane i pozwolić sobie na swobodę w ćwiczeniach. Ich podstawą zawsze powinien być komfort. Ćwiczenie na siłę nie tylko nie przyniesie zadowalających efektów, ale wręcz da skutek odwrotny od zamierzonego, czyli zniechęci do dalszego kontynuowania praktyki. Tymczasem systematyczna praktyka jogi jest w stanie skutecznie zredukować stres i przywrócić wewnętrzną równowagę. Warto więc skorzystać z jej zalet.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
5
Polecamy
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia? TVN zdrowie
Techniki relaksacyjne pomogą pokonać jesienną chandrę i stres.
Jak je stosować?
Techniki relaksacyjne pomogą pokonać jesienną chandrę i stres. Jak je stosować? TVN zdrowie
Joga na skołatane nerwy.
Relaksujące ćwiczenia, które poprawią stan twojego zdrowia psychicznego
Joga na skołatane nerwy. Relaksujące ćwiczenia, które poprawią stan twojego zdrowia psychicznego Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia relaksacyjne na stres
Ćwiczenia relaksacyjne na stres Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?