Polub nas na Facebooku
Czytasz: Późna lub zbyt wczesna utrata dziewictwa – podłoże i konsekwencje
menu
Polub nas na Facebooku

Późna lub zbyt wczesna utrata dziewictwa – podłoże i konsekwencje

para

Fot.: PeopleImages / Getty Images

Utrata dziewictwa to zarówno pełna obaw niewiadoma, ale i wyczekiwany moment w życiu większości młodych ludzi. Średni wiek utraty dziewictwa przez polską młodzież szacowany jest na 18 lat. Rzadkością jest zachowanie cnoty do momentu zamążpójścia.

Szereg zmian społecznych i biologicznych, które dokonały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, przyspieszył wiek inicjacji seksualnej. Wczesny wiek rozpoczęcia aktywności seksualnej uważany jest za czynnik ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową, stresu emocjonalnego i nieplanowanej ciąży. Z licznych badań wynika, że utrata dziewictwa następuje później u dziewcząt.

Utrata dziewictwa

Utrata dziewictwa związana jest z pierwszym współżyciem seksualnym. Określana jest pospolicie jako utrata cnoty i czystości seksualnej. Miłość, ciekawość czy potrzeba seksualna stają się motywami do utraty dziewictwa, do którego dochodzi zazwyczaj w domu rodzinnym pod nieobecnością rodziców lub na łonie natury. Blisko połowa tzw. pierwszych razów jest spontaniczna.

Statystycznie w Polsce utrata dziewictwa przypada na wiek około 18 lat, ale aż 1/3 inicjacji seksualnych ma miejsce w wieku poniżej 18 roku życia. Utrata dziewictwa u mężczyzn następuje nieco wcześniej niż u kobiet.

Psychospołeczne konsekwencje wczesnej utraty dziewictwa

Wczesna inicjacja seksualna pociąga za sobą rozmaite konsekwencje psychospołeczne. Obserwuje się wiele urodzeń dzieci przez nastoletnie kobiety. Przyczyn tej sytuacji upatruje się zarówno w akceleracji rozwojowej młodzieży, jak i w zmianie obyczajowości seksualnej, a szczególnie obniżaniu się wieku inicjacji seksualnej. Przedwczesne macierzyństwo zaburza powszechnie przyjęty w społeczeństwie model życia, w którym kolejno następuje: zdobywanie wykształcenia, podjęcie pracy zawodowej i uzyskanie niezależności finansowej, a dopiero później założenie rodziny. Wczesna utrata dziewictwa nierzadko sprzyja podejmowaniu ryzykownych kontaktów seksualnych i nierealistycznym oczekiwaniom wobec kolejnego partnera seksualnego. Ponadto dochodzi do medycznych, endokrynologicznych, zakaźnych czy położniczych skutków przedwczesnego podejmowania współżycia płciowego. Nastolatki przedwcześnie rozpoczynające współżycie seksualne rzadziej stosują jakąkolwiek antykoncepcję w życiu dorosłym i mają mniej trwałe relacje seksualne w przyszłości.

Zobacz film i dowiedz się, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

Zobacz film: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Późna utrata dziewictwa

Zdaniem Zbigniewa Izdebskiego wiek inicjacji seksualnej związany jest w dużej mierze z poziomem wykształcenia. Im jest ono wyższe, tym większe prawdopodobieństwo, że nastąpi późna utrata dziewictwa. Dotyczy to zwłaszcza dziewcząt, gdyż ich pozytywna postawa wobec szkoły i aspiracje dotyczące przyszłych studiów podnoszą wiek inicjacji. Inne badania donoszą, iż wsparcie uzyskiwane od rodziców wydaje się zmniejszać prawdopodobieństwo rozpoczęcia zbyt wczesnej inicjacji seksualnej. Opóźnianie aktywności seksualnej może być skutkiem pewnych problemów osobistych w sferze intymnej. Z drugiej strony wynika z wyznawanej religii i zachowywania cnoty dla przyszłego małżonka. Wówczas utrata dziewictwa następuje często po 30 roku życia, z racji coraz późniejszego wieku zawierania związków małżeńskich. Nakaz zachowania dziewictwa do ślubu respektowany jest zwłaszcza wśród katolików i muzułmanów.

Badacze z uniwersytetu w Teksasie donoszą, że im później dochodzi do utraty dziewictwa, tym lepiej ludzie radzą sobie w późniejszym życiu. Tworzone przez nich związki są trwałe i przynoszą dużo satysfakcji. Rzadziej mają kryzysy partnerskie. Ich zdaniem optymalny wiek na inicjację seksualną to 20 lat. Wówczas utracie dziewictwa nie towarzyszy nieporadność, nieznajomość fizjologii i lęk.

W opinii zespołu badawczego kierowanego przez Sandfort późna utrata dziewictwa hamuje prawidłowy rozwój emocjonalny i poznawczy oraz negatywnie rzutuje na rozwój umiejętności interpersonalnych. W wyniku tego osoby późno podejmujące inicjację seksualną mają gorsze samopoczucie i mniej satysfakcjonujące życie. Zdaniem naukowców późna utrata dziewictwa dotyczy osób po 22 roku życia.

Zdania na temat wieku, w jakim najlepiej jest stracić dziewictwo, są podzielone. Należy w tym przypadku kierować się zasadą, że każdy dojrzewa do seksu w swoim czasie.

Utrata dziewictwa – jak wygląda?

Dla większości młodych ludzi pierwszy stosunek seksualny jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu, któremu towarzyszy zazwyczaj lęk, obawa, niepokój. Stąd większość pierwszych stosunków seksualnych odbywa się z osobą bliską, którą można obdarzyć zaufaniem. Innym inicjacja kojarzy się przede wszystkim z romantycznym przeżyciem, przyjemnością i namiętnością.

Częstymi pytaniami, jakie nurtują młodych ludzi są: jak wygląda utrata dziewictwa? i czy utrata dziewictwa boli?. Wokół tego tematu krąży wiele mitów. Najwięcej z nich dotyczy przerwania błony dziewiczej, czyli cienkiego i elastycznego fałdu błony śluzowej, który ogranicza wejście do pochwy. Może mieć ona jeden z wymienionych kształtów: pierścieniowata, półksiężycowata, strzępiasta, sitowata. Jej przerwanie w nomenklaturze medycznej określane jest jako defloracja. Do pęknięcia dochodzi podczas wsunięcia członka do pochwy. Można ją także przerwać podczas wcześniejszej masturbacji czy pettingu. Utracie dziewictwa towarzyszy czasem krwawienie, wcześniejsze odczuwanie napięcia błony śluzowej i jej pęknięcie. Niekiedy pojawia się ból, którego natężenie jest różne u każdej kobiety. Nieprzyjemne fizjologiczne skutki utraty dziewictwa złagodzi odpowiednia atmosfera, relacja z partnerem, relaks i gra wstępna, które rozluźnią ciało i uelastycznią błonę. Najlepszą pozycją seksualną na utratę dziewictwa jest tzw. pozycja klasyczna misjonarska. W niej błona dziewicza jest napięta, co sprzyja jej przerwaniu.

Zobacz film: Czym jest seksoholizm? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Bartnik A., Cichowska A., Psychospołeczne następstwa wczesnej inicjacji seksualnej, „Przegląd Seksuologiczny”, 2015, 1(41), s. 2–6.

2. Beisert M., Rozwojowa norma seksuologiczna jako kryterium oceny zachowań seksualnych dzieci i młodzieży, „Dziecko krzywdzone”, 2006, 16, s. 1–15.

3. Bałanda-Bałdyga A., Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A.B., Pawłowska-Muc A.K., Stadnicka G., Macierzyństwo nastoletnich kobiet w aspekcie społecznym, psychologicznym i prawnym, „ Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(6), s. 531–542.

4. Jarząbek-Bielecka G., Durda M., Sowińska-Przepiera E., Kaczmarek M., Kędzia W., Aktywność seksualna dziewcząt. Aspekty medyczne i prawne, „Ginekologia Polska”, 2012, 83, s. 827–834.

5. Jankowiak B., Gulczyńska A., Wczesna inicjacja seksualna młodzieży – przyczyny i konsekwencje, „Kultura – Społeczeństwo – Edukacja”, 2014, 1(5), s. 171–187.

6. Sandfort T.G.M., Orr M., Hirsch J.S., Santelli J., Long-Term Health Correlates of Timing of Sexual Debut: Results From a National US Study, “American Journal of Public Health”, 2008, 98(1), s. 155–161.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
16
Polecamy
Utrata dziewictwa.
Czy utrata cnoty boli?
Utrata dziewictwa. Czy utrata cnoty boli? Dzień Dobry TVN
Utrata dziewictwa rodzi wiele pytań.
Jak wygląda pierwszy raz, kiedy odbyć pierwszy stosunek, czy pierwszy raz boli?
Wyjaśniamy.
Utrata dziewictwa rodzi wiele pytań. Jak wygląda pierwszy raz, kiedy odbyć pierwszy stosunek, czy pierwszy raz boli? Wyjaśniamy. Dzień Dobry TVN
Jak wygląda życie seksualne Polaków?
Poznaj wyniki raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego
Jak wygląda życie seksualne Polaków? Poznaj wyniki raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego TVN zdrowie
Czy pierwszy raz boli?
W jakim wieku rozpocząć współżycie?
Czy pierwszy raz boli? W jakim wieku rozpocząć współżycie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?