Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pozew za smog. Skarb Państwa musi zapłacić - Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie
menu
Polub nas na Facebooku

Pozew za smog. Skarb Państwa musi zapłacić - Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie

Grażyna Wolszczak

Fot: Kadr z programu Dzień Dobry TVN

- Każdy ma prawo korzystać z walorów nieskażonego środowiska - takie uzasadnienie podał sąd i nakazał Skarbowi Państwa zapłacić 5 tys. złotych na wskazany przez Grażynę Wolszczak cel charytatywny. 

Aktorka pozwała Skarb Państwa za niewystarczające działania w walce ze smogiem. 10 stycznia argumentowała w sądzie, że z powodu jakości powietrza niepokoi się o zdrowie własne i swoich najbliższych, żyje w poczuciu zagrożenia. Tym samym ograniczono jej prawo do wolności, bowiem cały czas musi śledzić jakość powietrza w miejscu, gdzie przebywa. 

W czwartek 24 stycznia sąd przyznał jej rację i nakazał wypłatę przez Skarb Państwa 5 tys. złotych na wybrany przez Wolszczak cel charytatywny. W uzasadnieniu wyroku napisano:

W przepisach prawa krajowego nie zapewniono skutecznej realizacji celów dyrektywy UE. Sąd nie miał wątpliwości, że brak skutecznych działań narusza dobra osobiste powódki, w szczególności prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego oraz prawo do wolności poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu.

Czy uprawianie sportu przy dużym zanieczyszczeniu powietrza to dobry pomysł?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Artystka domagała się zadośćuczynienia w wysokości pięciu tysięcy złotych, które przekaże na cel charytatywny. W związku z pomyślnym dla niej wyrokiem pieniądze mają trafić na konto krakowskiej fundacji Unicorn, która opiekuje się i pomaga osobom chorym na nowotwór. Pełnomocnicy Skarby Państwa prawdopodobnie złożą apelację.

Co ciekawe, Grażyna Wolszczak nie jest jedyną artystką, która pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Podobne pozwy złożyli także: Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska i Mariusz Szczygieł. Mecenas Radosław Górski, który reprezentował Wolszczak, jest inicjatorem pierwszego zbiorowego pozwu przeciwko Skarbowi Państwa, który ma ustalić odpowiedzialność za stan powietrza w Polsce. Pozew trafi do sądu w pierwszej połowie 2019 roku.

Dlaczego aktorka Grażyna Wolszczak zdecydowała się pozwać Skarb Państw? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Aktorka Grażyna Wolszczak wygrała proces o smog. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Smog, czyli co?

Smog to przede wszystkim dwa rodzaje pyłów – PM10 i PM2,5, które składają się z substancji organicznych i nieorganicznych. W jego składzie mogą znajdować się benzoapiren, metale ciężkie dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył zawieszony w powietrzu PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc, ale przez pęcherzyki płucne docierają do krwiobiegu.

Szkodliwe pyły wytwarzają fabryczne, przemysłowe kominy oraz spaliny generowane przez samochody. Niestety najwięcej szkody wyrządzamy sobie sami paląc w domowych piecach węglem kiepskiej jakości, papierami czy śmieciami. Nie bez znaczenia są też same piece. Te stare i gorszej jakości generują zdecydowanie więcej szkodliwych pyłów.

Jednak smog smogowi nie jest wcale równy, wyróżniamy dwa jego rodzaje. Więcej na ten temat: Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles

Czy smogu trzeba się bać?

Cząstki pyłu PM10 podczas oddychania mogą przedostać się do płuc i oskrzeli. Ich obecność w drogach oddechowych może powodować kaszel, zadyszkę, a także problemy z oddychaniem. Mogą także zaostrzyć przebieg astmy czy alergii. Zdarza się, że smog podrażnia oczy i wywołuje zapalenie spojówek. Badania pokazują, że osoby, które są narażone na długotrwałe wdychanie szkodliwych pyłów, znacznie częściej mają problemy z sercem oraz chorują na niektóre nowotwory, na które do tej pory cierpieli głównie palacze. Dlaczego tak się dzieje? Otóż smog ma zbliżony skład do toksyn, które znajdziemy w dymie papierosowym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pyły PM2.5 mogą znacząco skrócić średnią długość życia!

Smog jeszcze szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Polecamy: Czy zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu u dzieci w okresie prenatalnym

Z filmu dowiecie się, co smog robi z organizmem dziecka:

Zobacz film: Co smog robi z organizmem dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak ustrzec się przed zanieczyszczeniami?

Czy przed smogiem można się uchronić? Niestety nie zawsze. Można jednak pomóc swojemu organizmowi. Jak to zrobić?

  • Przede wszystkim częste wyjazdy poza miasto, w tereny zielone, bez smogu. Bardzo dobrym pomysłem są groty solne lub kopalnie soli, gdzie powietrze jest bardzo czyste. Jedna wizyta w grocie solnej zapewnia nam także dawkę jodu niczym nad polskim morzem.
  • W razie przekroczonych norm zanieczyszczeń powietrza pozostań w domu, a jeśli musisz wyjść - załóż maskę antysmogową. W domu warto mieć także dobry oczyszczacz powietrza.
  • Oddychaj przez nos, który jest naturalnym filtrem powietrza.
  • Unikaj godzin szczytu w ruchliwych miejscach. Podczas stania w korku ustaw wentylację na obieg zamknięty i pilnuj, by okna były zamknięte.
  • Nie wietrz mieszkania, gdy na zewnątrz panuje smog. Unikaj także spacerów zwłaszcza obok ruchliwych ulic.
  • Dużo pij. Część zanieczyszczeń przyklei się do wilgotnych ścianek gardła zamiast trafić do płuc.
  • Włącz do diety produkty bogate w witaminy A, C i E oraz selen pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników.

Polecamy: Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
343
30
Polecamy
10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem
10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem TVN zdrowie
Jerzy Stuhr wygrał proces w sprawie smogu
Jerzy Stuhr wygrał proces w sprawie smogu TVN zdrowie
Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog.
Jak się przed nim chronić? 
Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog. Jak się przed nim chronić?  Dzień Dobry TVN
Grażyna Wolszczak.
Swoją walkę ze smogiem przeniosła do Brukseli
Grażyna Wolszczak. Swoją walkę ze smogiem przeniosła do Brukseli Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii