Aktorka pozwała Skarb Państwa za niewystarczające działania w walce ze smogiem. 10 stycznia argumentowała w sądzie, że z powodu jakości powietrza niepokoi się o zdrowie własne i swoich najbliższych, żyje w poczuciu zagrożenia. Tym samym ograniczono jej prawo do wolności, bowiem cały czas musi śledzić jakość powietrza w miejscu, gdzie przebywa.
W czwartek 24 stycznia sąd przyznał jej rację i nakazał wypłatę przez Skarb Państwa 5 tys. złotych na wybrany przez Wolszczak cel charytatywny. W uzasadnieniu wyroku napisano:
W przepisach prawa krajowego nie zapewniono skutecznej realizacji celów dyrektywy UE. Sąd nie miał wątpliwości, że brak skutecznych działań narusza dobra osobiste powódki, w szczególności prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego oraz prawo do wolności poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu.
Czy uprawianie sportu przy dużym zanieczyszczeniu powietrza to dobry pomysł?
Artystka domagała się zadośćuczynienia w wysokości pięciu tysięcy złotych, które przekaże na cel charytatywny. W związku z pomyślnym dla niej wyrokiem pieniądze mają trafić na konto krakowskiej fundacji Unicorn, która opiekuje się i pomaga osobom chorym na nowotwór. Pełnomocnicy Skarby Państwa prawdopodobnie złożą apelację.
Co ciekawe, Grażyna Wolszczak nie jest jedyną artystką, która pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Podobne pozwy złożyli także: Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska i Mariusz Szczygieł. Mecenas Radosław Górski, który reprezentował Wolszczak, jest inicjatorem pierwszego zbiorowego pozwu przeciwko Skarbowi Państwa, który ma ustalić odpowiedzialność za stan powietrza w Polsce. Pozew trafi do sądu w pierwszej połowie 2019 roku.
Dlaczego aktorka Grażyna Wolszczak zdecydowała się pozwać Skarb Państw? Dowiecie się tego z filmu:
Smog, czyli co?
Smog to przede wszystkim dwa rodzaje pyłów – PM10 i PM2,5, które składają się z substancji organicznych i nieorganicznych. W jego składzie mogą znajdować się benzoapiren, metale ciężkie dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył zawieszony w powietrzu PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc, ale przez pęcherzyki płucne docierają do krwiobiegu.
Szkodliwe pyły wytwarzają fabryczne, przemysłowe kominy oraz spaliny generowane przez samochody. Niestety najwięcej szkody wyrządzamy sobie sami paląc w domowych piecach węglem kiepskiej jakości, papierami czy śmieciami. Nie bez znaczenia są też same piece. Te stare i gorszej jakości generują zdecydowanie więcej szkodliwych pyłów.
Jednak smog smogowi nie jest wcale równy, wyróżniamy dwa jego rodzaje. Więcej na ten temat: Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles
Czy smogu trzeba się bać?
Cząstki pyłu PM10 podczas oddychania mogą przedostać się do płuc i oskrzeli. Ich obecność w drogach oddechowych może powodować kaszel, zadyszkę, a także problemy z oddychaniem. Mogą także zaostrzyć przebieg astmy czy alergii. Zdarza się, że smog podrażnia oczy i wywołuje zapalenie spojówek. Badania pokazują, że osoby, które są narażone na długotrwałe wdychanie szkodliwych pyłów, znacznie częściej mają problemy z sercem oraz chorują na niektóre nowotwory, na które do tej pory cierpieli głównie palacze. Dlaczego tak się dzieje? Otóż smog ma zbliżony skład do toksyn, które znajdziemy w dymie papierosowym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pyły PM2.5 mogą znacząco skrócić średnią długość życia!
Smog jeszcze szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Polecamy: Czy zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu u dzieci w okresie prenatalnym
Z filmu dowiecie się, co smog robi z organizmem dziecka:
Jak ustrzec się przed zanieczyszczeniami?
Czy przed smogiem można się uchronić? Niestety nie zawsze. Można jednak pomóc swojemu organizmowi. Jak to zrobić?
- Przede wszystkim częste wyjazdy poza miasto, w tereny zielone, bez smogu. Bardzo dobrym pomysłem są groty solne lub kopalnie soli, gdzie powietrze jest bardzo czyste. Jedna wizyta w grocie solnej zapewnia nam także dawkę jodu niczym nad polskim morzem.
- W razie przekroczonych norm zanieczyszczeń powietrza pozostań w domu, a jeśli musisz wyjść - załóż maskę antysmogową. W domu warto mieć także dobry oczyszczacz powietrza.
- Oddychaj przez nos, który jest naturalnym filtrem powietrza.
- Unikaj godzin szczytu w ruchliwych miejscach. Podczas stania w korku ustaw wentylację na obieg zamknięty i pilnuj, by okna były zamknięte.
- Nie wietrz mieszkania, gdy na zewnątrz panuje smog. Unikaj także spacerów zwłaszcza obok ruchliwych ulic.
- Dużo pij. Część zanieczyszczeń przyklei się do wilgotnych ścianek gardła zamiast trafić do płuc.
- Włącz do diety produkty bogate w witaminy A, C i E oraz selen pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników.
Polecamy: Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?