Grypa - co trzeba wiedzieć o chorobie?
Grypa to ostra, zakaźna choroba wirusowa. Przenosi się drogą kropelkową (gdy ktoś kicha lub kaszle w naszej obecności), poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub pośrednio - gdy dotykamy zakażonej powierzchni.
Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się po trzech dniach, a po siedmiu ustępują. Może się jednak zdarzyć, że nawet po tym, jak przestaną nam dokuczać typowe dla grypy dolegliwości (np. gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, bóle głowy), to zmęczenie, czy kaszel mogą zostać z nami na dłużej.
Trzeba podkreślić, że w przypadku osób, które zmagają się z przewlekłą chorobą, jak astma, obturacyjna choroba płuc, choroby układu krążenia grypa może mieć znacznie cięższy przebieg. Choć są one bardziej narażone na wystąpienie groźnych powikłań, to tak naprawdę mogą się one rozwinąć u każdego. Również u tych pacjentów, którzy przeszli infekcję łagodnie.
Powikłania po grypie. Jakie występują najczęściej?
Do tych najczęściej powikłań pogrypowych należą:
- zapalenie płuc;
- zapalenie oskrzeli;
- wtórne bakteryjne zapalenie płuc;
- zapalenie oskrzelików;
- zaostrzenie astmy;
- niewydolność wielonarządowa;
- zapalenie mięśnia sercowego;
- zapalenie osierdzia;
- zwiększone ryzyko zawału serca;
- zapalenie mięśni obwodowych;
- zapalenie mózgu i opon mózgowych;
- encefalopatia;
- zespół Reye’a – częściej u dzieci;
- zespół Guillain–Barré.
Na szczęście takich problemów można uniknąć. Jak? Wystarczy zaszczepić się przeciwko grypie. Mimo że przyjęcie preparatu nie daje gwarancji, że nie zachorujemy, to uchroni nas właśnie przed groźnymi powikłaniami.
Co więcej, aby chronić się przed grypą, warto unikać kontaktu z chorymi i dużych skupisk ludzkich. Myć ręce po przyjściu do pracy i powrocie do domu, a także stosować zdrową dietę.
Zobacz wideo: Objawy grypy - czym się różni od przeziębienia?
Źródło: pacjent.gov.pl