Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pompa insulinowa – czym jest i jak działa? Czy ułatwia życie diabetyka?
menu
Polub nas na Facebooku

Pompa insulinowa – czym jest i jak działa? Czy ułatwia życie diabetyka?

Pompa insulinowa

mat. prasowe

W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 miliony osób1*. Biorąc pod uwagę całą populację, wynika z tego, że co 11 osoba zmaga się z nieprawidłowym, wysokim stężeniem glukozy we krwi. Zastosowane leczenie pomaga kontrolować chorobę i poprawia komfort życia, wymaga jednak dużej samodyscypliny chorego. Wyróżniamy różne rodzaje cukrzycy, jednak najbardziej rozpowszechniona jest cukrzyca typu 2.

Sposoby leczenia cukrzycy

Insulina – to słowo zna każdy diabetyk. Jej odkrycie było niezwykle ważne dla medycyny – odkrywca otrzymał Nagrodę Nobla w 1923 roku.

Z chemicznego punktu widzenia, insulina należy do hormonów peptydowych o działaniu ogólnoustrojowym. Wpływa na metabolizm, a jej główne działanie polega wytwarzaniu w komórkach organizmu energii z glukozy. To z kolei powoduje obniżenie glikemii. Należy pamiętać, że insulina jest stosowana od początku leczenia w cukrzycy typu 1, czasami jednak wykorzystuje się ją także w leczeniu cukrzycy typu 2.

Początkowo insulina była podawana pacjentom przez tradycyjne iniekcje. Z czasem oczywiście pojawiły się nowoczesne metody leczenia. Oprócz penów, dostępne są także pompy insulinowe.

Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to urządzenie, które w wybranym przez chorego czasie podaje mu ustaloną dawkę insuliny. Działanie sprzętu jest bardzo zbliżone do pracy trzustki.

pompa insulinowa

mat. prasowe

Urządzenie podaje w sposób ciągły dawkę podstawową (tak zwana baza) – dawka ta jest dostosowana do podstawowego zapotrzebowania cukrzyka na insulinę oraz jego codziennej aktywności. Oprócz podstawowego działania, -, pompa insulinowa podaje także bolusy insuliny – na żądanie chorego w zależności od planowanego posiłku oraz poziomu glukozy we krwi. Należy jednak wspomnieć, że pompa sama nie określa, jaką dawkę insuliny należy podać. Konieczna jest znajomość sposobu liczenia ilościowego węglowodanów, białek i tłuszczy, które są zawarte w spożywanym posiłku oraz umiejętność przeliczania ich odpowiednio na wymienniki węglowodanowe (WW) lub białkowo-tłuszczowe (WBT).

Pompy Accu-Chek posiadają trzy różne rodzaje bolusów – standardowy, przedłużony oraz złożony. W pompie insulinowej stosuje się tak zwane insuliny krótko działające oraz jej szybko działające analogi.

By korzystać z pompy insulinowej, należy najpierw skonsultować się z lekarzem diabetologiem, a następnie przejść odpowiednie szkolenie.

Do najważniejszych funkcji pompy insulinowej należą:

 • ciągłe podawanie insuliny do organizmu,
 • kalkulator bolusa,
 • powiadamianie o problemach zarówno z urządzeniem, jak i ze stanem zdrowia pacjenta,
 • możliwość podania bolusa jednorazowego,
 • jeśli zachodzi taka potrzeba,
 • funkcje wpierające i ułatwiające korzystanie z pompy (bluetooth, powiadomienia, systemy pomiarów czy duży pojemnik na insulinę).
pompa insulinowa

mat. prasowe

Funkcje pompy insulinowej, które ułatwiają kontrolę choroby

Obecnie oferowane pompy insulinowe posiadają wiele funkcji, dzięki którym ich użytkowanie jest bardzo komfortowe. Zaliczamy do nich między innymi powiadomienie o zablokowaniu drenu, przez który podawana jest insulina – to bardzo istotna funkcja – zapewnia ciągłe, odpowiednie dostarczanie insuliny do organizmu, zapobiegając tym samym niekontrolowanym wahaniom poziomu glukozy we krwi. Pozostałe, równie ważne elementy to:

 • bezprzewodowa komunikacja Bluetooth, dzięki której urządzenie może być stale, dyskretnie schowane – często noszone jest na przykład pod bluzą,
 • powiadomienia (wibracyjne i dźwiękowe), dzięki którym kontrola nad urządzeniem jest jeszcze łatwiejsza,
 • dokładny system pomiarów i precyzyjne dawkowanie insuliny,
 • zintegrowany system zarządzania urządzeniem,
 • pozwalający na monitorowanie wyrównania cukrzycy.

Wszystko to składa się na wniosek, że pompy insulinowe są niezwykle praktyczne i wygodne w użyciu. Znacznie podnoszą standard życia osób chorujących na cukrzycę.

Poznaj wszystkie możliwości i dostępne opcje na stronie https://www.bezdrenu.pl/

Czy jednak są to urządzenia, z których może korzystać każdy chory?

pompa insulinowa

mat. prasowe

Czy pompa insulinowa jest dla każdego diabetyka?

Zalety stosowania pompy insulinowej są oczywiste – to leczenie na miarę XXI wieku. Chociaż wskazania do jej stosowania są dobrze znane, pamiętajmy, że pompa insulinowa nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego diabetyka. Osoby starsze, niepełnosprawne i z problemami ze wzrokiem mogą napotkać trudności w korzystaniu z urządzenia.

Zaburzenia pamięci, brak zdolności manualnych, zaburzenia odżywiania czy brak samodyscypliny również są przeciwwskazaniem do terapii z wykorzystaniem pompy insulinowej.

Podsumowując – terapia przy użyciu pompy insulinowej pomaga w osiągnięciu zalecanych wartości glikemii, ale warunkiem jest przeszkolenie pacjenta z jej obsługi i częsta kontrola glikemii. Decyzja o zakupie pompy insulinowej powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z lekarzem. Pacjent musi posiadać między innymi umiejętność liczenia ilości węglowodanów, białek i tłuszczów w spożywanych posiłkach. Bez tej wiedzy pompa insulinowa nie będzie spełniała swojego zadania.

pompa insulinowa

mat. prasowe

Pompa insulinowa – cena

Pompa insulinowa jest świetnym rozwiązaniem do wielu diabetyków. Znacznie pomaga w codziennym funkcjonowaniu oraz pozwala na ograniczenie liczby wkłuć. Zakup pompy insulinowej możliwy jest w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to urządzenie Accu-Chek Spirit Combo w cenie 5850 zł. Drugą możliwością jest rozszerzony zestaw o glukometr Accu-Chek Performa Combo, który pełni także funkcję pilota bezprzewodowego komunikującego się z pompą w systemie Bluetooth. W skład zestawu wchodzą ponadto testy paskowe, nakłuwacz pakiet serwisowy, baterie, zestawy infuzyjne, urządzenie wprowadzające, pasek z rzepem oraz etui. Cena zestawu to 6993zł.2

Wejdź na stronę https://www.zycienapompie.pl/ i poznaj więcej szczegółów.

Wydaje się, że pompa insulinowa może być alternatywną metodą leczenia w porównaniu do wstrzyknięć czy używaniu pena. Warto zatem porozmawiać z lekarzem prowadzącym o zastosowaniu terapii w oparciu o to urządzenie, które może pomóc to w efektywnej kontroli cukrzycy.

Tekst powstał we współpracy z Roche Diabetes Care

Źródła:

http://www.pfed.org.pl/uploads/1/9/9/8/19983953/new_insulin_delivery_recommendations_pol.pdf

https://pacjent.gov.pl/artykul/cukrzyca-w-liczbach

https://www.accu-chek.pl/terapia-pompa-insulinowa/jak-dziala-pompa

https://eshop.accu-chek.pl/eShop/pumps?_ga=2.47136101.358838612.1593550587-624583208.1593550587

Przypisy:

https://cukrzyca.pl/cukrzyca/

https://eshop.accu-chek.pl/eShop/8226857001_pl.html?cgid=pumps#start=1&sz=10

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
9
Polecamy
Cukrzyca to nie wyrok.
Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem!
Cukrzyca to nie wyrok. Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem! Dzień Dobry TVN
Cukrzyca nie musi zamykać w domu!
Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi TVN zdrowie
Pompa insulinowa:
co to jest?
Na czym polega?
Mechanizm działania
Pompa insulinowa: co to jest? Na czym polega? Mechanizm działania TVN zdrowie
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?