Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?
menu
Polub nas na Facebooku

Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Pofalowane paznokcie

mat. prasowe 

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Za pojawienie się pofałdowań odpowiadać mogą bowiem liczne jednostki chorobowe, w tym m.in. grzybica, czy nadczynność tarczycy. Zmiany te występują niekiedy na skutek niedoborów żywieniowych czy odwodnienia organizmu.

Jak wygląda zdrowa płytka paznokcia?

Zadbane dłonie to zdaniem niektórych osób nasza wizytówka. Największą ich ozdobą są czyste i zdrowe paznokcie. Zbudowane są one z keratyny, lipidów, wody, składników mineralnych, sieci naczyń krwionośnych i limfatycznych. Grubość paznokci uwarunkowana jest genetycznie – te u rąk mają około 0,5 mm grubości, a u stóp nieco więcej. Paznokieć rośnie średnio 3 mm na tydzień. Zdrowa płytka powinna być gładka, twarda, mocna i lekko różowa – za zabarwienie odpowiada znajdująca się pod paznokciem siateczka naczyń krwionośnych. Taka płytka paznokciowa jest w stanie spełniać swoje zadania, przede wszystkim zabezpieczać delikatną skórę palców. Jeśli na płytce pojawiły się pofałdowania, nazywane też bruzdami, to warto zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być objaw chorobowy. Poznaj przyczyny pofalowanych paznokci u rąk na badaniakrwi.pl.

Jakie są przyczyny poprzecznych pofałdowań paznokci?

Na płytce paznokciowej pojawić się mogą poprzeczne pofałdowania. Wśród ich przyczyn wymienia się urazy mechaniczne i chemiczne, do których może dojść podczas zabiegów kosmetycznych lub na skutek działania niektórych kosmetyków (np. acetonu obecnego w zmywaczach do paznokci) czy mocnych detergentów. Poprzeczne bruzdy na paznokciach są też konsekwencją zbyt długiego oddziaływania wody, ale i towarzyszą niektórym chorobom. Tzw. linie Beau mogą być spowodowane przez cukrzycę, zakrzepicę naczyń wieńcowych, zaburzenia krążenia, niektóre choroby autoimmunologiczne (np. pęcherzycę). Ich powstawaniu sprzyjają: syfilis, świnka, niedociśnienie, choroba Kawasakiego, zaburzenia skórne (egzema, łysienie plackowate), infekcje przebiegające z wysoką gorączką. Linie Beau pojawiają się najczęściej na płytce paznokciowej kciuka i dużego palca u stopy. Ich nazwa wywodzi się od nazwiska francuskiego lekarza Josepha Beau, który dokonał ich pierwszego opisu.

Jakie są przyczyny pionowych pofałdowań paznokci?

Na płytce paznokciowej rozwinąć się mogą również pionowe pofałdowania. Za ich powstanie odpowiadają m.in. niedobory pokarmowe, w szczególności takich składników, jak: cynk, wapń, magnez, żelazo, witamina B12. Zmiany te są jednym z objawów postępującego procesu starzenia się organizmu. Mogą być również wynikiem odwodnienia. Podłużne bruzdowanie płytki paznokci wiąże się niekiedy z chorobami jelit. Obok pękania i rogowacenia paznokci pofałdowania stanowią kolejny objaw liszaja czerwonego płaskiego, który jest przewlekłą chorobą o niejasnej etiologii (często występuje razem z chorobami autoimmunologicznymi). Nierzadką przyczyną pofalowanej płytki paznokciowej jest zakażenie grzybicze, które charakteryzuje się zażółceniem paznokcia. W przebiegu grzybicy pojawia się też szereg innych zmian na płytce i skórze wokół niej. Najczęściej za infekcje odpowiadają dermatofity – w przypadku paznokci u stóp głównie grzyby rodzaju Trichophyton, z kolei na paznokciach u rąk grzyby z rodzaju Candida.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
3
Polecamy
Choroby paznokci u nóg i u rąk.
Objawy, przebieg, leczenie
Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie TVN zdrowie
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą?
Skuteczne sposoby na przebarwienia
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą? Skuteczne sposoby na przebarwienia TVN zdrowie
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają?
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?