Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach. Nieleczona choroba może doprowadzić do chorób układu krążenia, np. zawału mięśnia sercowego, choroby wieńcowej, a nawet udaru mózgu. Nadciśnienie powoduje również zaburzenia pracy nerek oraz nasilenie się miażdżycy, która prowadzi do zwężania się tętnic, co w efekcie ogranicza swobodny przepływ krwi w organizmie.
Więcej: Najważniejsze zagrożenia związane z nadciśnieniem tętniczym
Jak rozpoznać wysokie ciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Można je wykryć tylko poprzez profilaktyczne mierzenie ciśnienia krwi - badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku. Zbyt wysokie ciśnienie może skutkować zawrotami głowy, bólem głowy oraz uczuciem osłabienia organizmu. Pozostałe objawy to:
- duszność,
- problemy ze snem,
- częstoskurcz napadowy, czyli nagła przyspieszona praca serca,
- ból w klatce piersiowej,
- gorsze widzenie,
- szumy w uszach,
- krwawienia z nosa,
- wymioty i nudności,
- nadpotliwość,
- omdlenia,
- uczucie niepokoju,
- zawroty głowy, mroczki przed oczami oraz duszność po wysiłku fizycznym.
Jeśli na takie objawy skarżą się Twoi bliscy to znak, że powinni oni zmierzyć swoje ciśnienie, a także zmienić tryb życia. W leczeniu nadciśnienia równie ważne co farmakoterapia są domowe sposoby, czyli zdrowy tryb życia.
Leczenie nadciśnienia
Zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta są ważne nie tylko u osób, które już zmagają się z chorobą. Bywa, że nieodpowiedni styl życia powoduje powstanie zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Nieodpowiedni czyli jaki? Palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, jedzenie produktów bogatych w tłuszcze nasycone i sól, nadużywanie alkoholu oraz zbyt mała ilość owoców i warzyw w diecie oraz duża ilość stresu przyczyniają się do rozwoju schorzenia.
W walce z nadciśnieniem należy wyeliminować z diety sól (ograniczyć jej spożycie do minimum - zrezygnować z dosalania potraw, czytać uważnie etykiety kupowanych produktów, gotować samemu, nie jeść fast foodów i wysoko przetworzonej żywności). Ponadto należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, która pomoże także w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Wysokie ciśnienie może być spowodowane także otyłością.
Chorzy na nadciśnienie tętnicze powinni zrezygnować z używek oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Wysokie ciśnienie - normy
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:
- ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
- ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
- ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
- nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
- nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
- nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.
Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego
W maju Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje kampanię May Measurement Month 2018 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM18), której celem jest nagłośnienie problemu oraz zachęcenie wszystkich pacjentów do regularnych badań. Tylko dzięki nim można szybko wykryć problem i skutecznie mu zaradzić.
Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób układu krążenia, także do zawału i udaru. Rocznie z powodu choroby umiera przedwcześnie 10 milionów ludzi na świecie, a połowa chorych nawet nie wie, że cierpi na zbyt wysokie ciśnienie. Dlatego warto badać siebie oraz zadbać o regularne badania bliskich.
Badanie w ramach kampanii MMM18 jest darmowe, a uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie anonimowej ankiety.