Polub nas na Facebooku
Czytasz: Piperyna – właściwości, skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne oraz przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Piperyna – właściwości, skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne oraz przeciwwskazania

NAN

Fot: Darios / stock.adobe.com

Piperyna jest organicznym związkiem chemicznym, który jest składnikiem pieprzu, odpowiadającym za jego ostry i piekący posmak. Surowiec ten charakteryzuje się działaniem leczniczym. Znany jest głównie ze swoich właściwości, wspomagających proces odchudzania. Oprócz tego piperyna działa również przeciwnowotworowo i przeciwbakteryjnie. Najczęściej przyjmuje się ją w postaci tabletek, które można kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością. 

Piperyna jest znanym alkadem, występującym w owocach pieprzu czarnego. Jest ona bezbarwnym (lub kremowożółtym) surowcem, który rozpuszcza się, m.in. w benzynie i etanolu [1]. Piperyna została odkryta przez duńskiego fizyka Hansa Christiana Ørsteda w pierwszej połowie XIX stulecia. W aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach z ekologiczną żywnością dostępne są preparaty z od 50 do 95% stężeniem piperyny.

Właściwości lecznicze piperyny

Piperyna jest związkiem chemicznym, znanym ze swoich właściwości zdrowotnych. Jest ona popularnym środkiem na odchudzanie, ponieważ wspomaga proces termogenezy, która poprzez wytwarzanie ciepła, pozwala na spalanie kalorii. Ponadto piperyna może doprowadzić do zablokowania procesu powstawania komórek tłuszczowych. Jednakże nie należy zapominać, że przyjmowanie preparatu z piperyną nie jest wystarczające do zrzucenia zbędnych kilogramów – należy także zdrowo się odżywiać, a także regularnie ćwiczyć. Piperyna znana jest także ze swoich właściwości przeciwnowotworowych. Jak wykazały badania regularne przyjmowanie preparatów z tą substancją, minimalizuje ryzyko wystąpienia raka piersi [2]. Poza tym piperyna stosowana jest także przy kuracji wspomagającej właściwe leczenie nowotworu – jej zaletą jest to, że zmniejsza liczbę komórek nowotworowych, a przy tym nie uszkadza zdrowych komórek.

Piperyna wykazuje również działanie wspomagające produkcję melanocytów, które są komórkami pigmentowymi, występującymi w warstwie podstawnej naskórka. Dzięki tym właściwościom jest ona stosowana w leczeniu bielactwa nabytego [3]. Regularne przyjmowanie preparatów z piperyną wspomaga pamięć i koncentrację, dzięki czemu w dłuższej perspektywie może to zapobiec chorobie Alzheimera. Nie bez znaczenia jest również to, że substancja ta łagodzi objawy depresji. Oprócz tego piperyna zwiększa poziom wydzielania soków trawiennych, dzięki czemu wspomaga metabolizm. Istotne jest również to, że piperyna wspomaga przyswajanie witamin i minerałów, w tym szczególności: selenu, witaminy B, koenzymu Q10 i beta-karotenu. Wśród właściwości leczniczych piperyny można wymienić również działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Piperyna na odchudzanie – czy rzeczywiście jest skuteczna?

Piperyna znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości, wspomagającym proces spalania tkanki tłuszczowej. Mimo to jej skuteczność w tym zakresie nie jest potwierdzona żadnymi badaniami naukowymi. Osoby, które chcą wspomóc proces odchudzania oprócz diety oraz regularnych ćwiczeń powinny również pomyśleć o zażywaniu tabletek z piperyną, L-karnityną oraz kapsaicyną. Taka mieszanka pozwoli na stopniową redukcję tkanki tłuszczowej.

Stosowanie preparatów z piperyną - dawkowanie

Piperynę zazwyczaj przyjmuje się w tabletkach, które można nabyć w aptekach, sklepach zielarskich i sklepach z ekologiczną żywnością. Dawkowanie tego preparatu różni się w zależności od zawartości piperyny w tabletkach, a także od takich uwarunkowań, jak: płeć, waga, tryb życia oraz preferowany sposób żywienia. Ważne jest, aby tabletki zażywać zgodnie z zaleceniami, widniejącymi na ulotce informacyjnej. Nie bez znaczenia jest również to, że tabletki z piperyną nie u każdego działają tak samo – dotyczy to szczególności osób, które stosują tę substancję przy odchudzaniu.

Skutki uboczne przy stosowaniu preparatów z piperyną

Przyjmowanie preparatu z piperyną zgodnie z wytycznymi producenta nie powinno wywołać niepożądanych skutków ubocznych. Jednakże niekiedy na początku kuracji mogą pojawić się mdłości, bóle brzucha, a także problemy z wypróżnianiem. Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym, podrażnioną śluzówką jelit, a także wrzodami żołądka, przed zażyciem tabletek z piperyną powinny skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do zażywania piperyny

Piperyny nie powinny przyjmować osoby, u których zdiagnozowano nadwrażliwość na czarny pieprz. Ze względu na brak badań preparatu z tą substancją nie powinny również zażywać kobiety w ciąży oraz dzieci. Ponadto piperyny nie należy łączyć z innymi lekami – w tym szczególności antybiotykami.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem, co jem na diecie

Bibliografia:

[1] http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/890-893.pdf

[2] Tamże.

[2]http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,70742,pikantne-leczenie-przebarwien-skory.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?